Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Ekim 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Cumhuriyet
ecevit.osman@gmail.com

29 ekim 2014 tarihinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yılını kutluyoruz. Bütün Türk Milletine kutlu olsun; nice, nice 91. yılları mutluluklarla kutlamağı dilerim. Bu itibarla, Cumhuriyetin ilanını gerektiren olaylar zincirine biraz değinmekte yarar vardır.Vekiller heyetinin mecliste iş göremez hale gelmesi neticesinde, 26 ekim 1923 tarihinde Ali Fethi Bey tüm kabinesi ile birlikte istifa etmişti. Anayasaya uygun olarak, bakanları meclis tek, tek oylayarak seçilmesi gerekiyordu. Ancak, hiç kimse çoğunluğu sağlayamadığı için kriz çözülemiyordu. Meclisin çalışamaz duruma gelmesi ile problemin bir an çözülebilmesi gerekliliği, Mustafa Kemal Paşa tarafından da kabul edilmekte ve rejimin adının bir an önce konulması gerekmekte idi. Bunu Mustafa Kemal Nutukta bu olayı şöyle anlatmaktadır:

“Bundan ve buna benzer bazı durumlardan anladım ki, parti yönetim kurulu da kabul olunabilir ve kesin bir aday listesi hazırlayamamaktadır. Yönetim kurulu üyelerine gerekenlerle daha çok görüşerek, kesin bir liste tespit etmelerini teklif ettikten sonra yanlarından ayrıldım. Gece olmuştu…İsmet Paşa ile Kâzım Paşa’ya ve Fethi Bey’e de Çankaya’ya gelmelerini söyledim. Yemek sırasında “Yarın Cumhuriyeti ilân edeceğiz” dedim. Orada bulunan arkadaşlar derhal fikrime katıldılar. Yemeği bıraktık. O dakikadan sonra nasıl hareket edileceği hakkında kısa bir program yaptım ve arkadaşları görevlendirdim.”

Yemekten sonra Mustafa Kemal, İsmet Paşa’yı göndermedi ve onunla çalıştı. Mustafa Kemal ve İsmet Paşa o gece (28 ekim 1923), Anayasa’da Cumhuriyetin ilânı için gerekli değişikliği yapan bir kanun tasarısını kaleme aldılar. Bu tasarıya göre, Anayasa’nın bazı maddeleri ve yönetim şekli değiştirilecektir. Ertesi günü, yani 29 ekim 1923 günü saat 10.00 da Halk Fırkası Mecliste toplandı ve yine hükümet bunalımını çözmek için çalışmağa başladı. Saatler geçiyor, hala sonuca ulaşılamıyordu. Sonunda sorunu çözme görevi, Çankaya’da bekleyen Genel Başkan Mustafa Kemal’e verildi. Bu haberi alan Mustafa Kemal Meclise gelerek, grup toplantısına katıldı. Meclisten bir saat süre istedi ve bu süre içinde bir gece önce görüşemediği bazı arkadaşları ile görüşerek, İsmet Paşa ile hazırladıkları önergeyi anlattı. Bu görüşmelerden sonra, Parti Grubuna Anayasa’da değişiklik yapılmasını öngören önergeyi sundu. Buna göre:

-          Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümet şekli Cumhuriyet’tir.

-          Türkiye Devleti TBMM tarafından idare olunur.

-          Türkiye Devleti, hükümetin bölündüğü idare şubelerini, icra vekilleri (Bakanlar Kurulu) vasıtası ile idare eder. Şeklinde kararlar alındı.

Böylece bunalım giderilecek, çünkü Cumhuriyet ilân edilince seçilecek Cumhurbaşkanı, meclis içinden bir başbakan atayacaktı. Başbakan da milletvekilleri arasından seçeceği Bakanlarla kabineyi kuracaktı. Önerge ile ilgili olarak konuşan Abdurrahman Şeref Bey, “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Kime sorarsanız sorunuz, bunun adı Cumhuriyettir. Doğan çocuğun adıdır. Ama bu ad kimilerine hoş gelmezmiş, varsın gelmesin” dedi. Parti Grubunda benimsenen bu önerge, aynı akşam TBMM Genel Kuruluna getirildi.Bu önerge 29 ekim 1923 TBMM Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edildi ve “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri arasında saat 20.30 ‘da Cumhuriyet İlân edildi. Artık yeni Türk Devletinin adı “Türkiye Cumhuriyeti” idi. Aynı gece saat 20.45’te Mustafa Kemal yine oybirliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Teşekkür için kürsüye gelen Mustafa Kemal “Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada işgal ettiği yere lâyık olduğunu eserleri ile ispat edeceğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin mutlu, başarılı ve muzaffer olacağını” ifade etmiştir. Cumhuriyetin ilânı aynı gece tüm memleketlere bildirildi ve gece  yarısından sonra top sesleri ile ilân edildi. Mustafa Kemal’in “Cumhuriyet fazilettir, faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. Benim en büyük eserim cumhuriyettir” sözleri ile Cumhuriyet mucizesi gerçekleşmiştir. Cumhuriyeti gerçekleştirenlere rahmetler diliyorum. Saygılarımla.

 

 

 Bu Haber 915 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI