Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Ekim 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
ABD Müttefiğini Buldu
ecevit.osman@gmail.com

Dış politikalar bakımından aldandığımız en önemli husus, kendi görüşlerimiz paralelinde Dünyanın şekillenmesini istememizden kaynaklanmaktadır. Halbuki, daha önce de üzerinde durduğum gibi milletlerarası ilişkiler hep çıkar üzerine kuruludur. Kanada'da iki kişi ölünce, Kanada ayağa kalkmasına rağmen; Orta Doğuda her gün binlerce kişi ölür ama, hiç kimsenin umurunda değildir. ABD'nde yeteri kadar kaldım ve onların düşünüş tarzlarını biliyorum. Yalnız burada bir hususu açıklamak isterim ki, asla ABD'nin aleyhtarı olmadım. Zira, Dünyada hangi devlet ABD gibi olsa aynı davranışı sergiler. Onların beyinlerinde sadece ve sadece ABD'nin çıkarları vardır ve doğru veya yanlış buna göre şekillenir. Bizler Akdeniz insanlarının karakteri icabı daha hassas ve dost kavramlarını öne çıkarırız. Onların davranışlarında ise çıkar ön safhada yer alır ve işleri bittikten sonra dost dedikleri insanları satmada bir an bile tereddüt etmezler. İkinci Dünya savaşı sonrasında, "Salt demokrasi ve özgürlükleri temsil eden ABD önderliğindeki kutup" ile "SSCB'nin önderliğindeki komünist ideoloji" arasında  başlayan soğuk savaşa karşı, batı 04 nisan 1949 yılında Kuzey Atlantik Anlaşması (NATO) örgütünü kurdu. Soğuk savaşta, SSCB'den çekinen Türkiye ise NATO'da yer almak istedi. 1950 yılında çıkan Kore savaşına 4500 kişilik bir Tugay ile Türkiye'nin yer alması ile, 1952 yılında NATO'ya kabul edildi. İşte, ABD ile olan kadim dostluğun esas temeli de bu şekilde atılmış oldu. Bunun sonucunda da, Türkiye bir çok yanlış adımı da atmıştır. Bunlar bir makalenin içine sığmayacağı için üzerinde durmayacağım.

Arap Baharı ve Irak'ta Saddam'ın devrilmesi olaylarında Türkiye yine batının yanında olmakla birlikte, Irak hareketinde 01 mart 2003'te tezkeresinin reddedilmesi ile ABD, Türkiye arası biraz şeker rengine dönüşmüştür. Bu tezkere kabul edilse idi, Ülkemizin durumu ne olurdu, bunun üzerinde yorum yapmak oldukça zordur. Zira, ABD gibi süper gücün Irak'ı istila etmesine rağmen; tam hakim olamadığı, kaçarak uzaklaştığı Irak macerasında başımıza neler gelebilirdi bunu bilebilmek, elbette imkânsızdır. Ama,kanaatim odur ki, Türkiye Orta Doğu bataklığından kurtulamadığı gibi, çok bedeller ödemek durumunda kalabilirdi. Bütün bunlara rağmen, Orta Doğu bataklığının bizi etkilemeğe devam ettiği açıktır. Orta Doğu bir isli karadır, bulaşmağa gelmez ve kurtulmak çok zordur.

 

Üzerinde birbirinden farklı yorumlar yapılabilen konu ise, ABD'nin her dediğini yapmak mı yoksa yollarımızı ondan ayırmak mı? bu husus tartışma götüren bir durumdur. Yalnız, komşularımızla "0" sorun politikası ile yola çıkan Ülkemizin yalnızlığa mahkum olması garip bir tecellidir. Arap'lar asla ve asla Türklerin Orta Doğu'daki liderliğini istemezler. Bu bakımdan Orta Doğu'daki liderlik etkisini sürdüremeyen ve ABD ile arası pek de iyi olmayan, Türkiye'nin nasıl bir dış politika uygulayacağı merak konusudur. Ayrıca, peşmerge'nin geçişine izin verilmesi ve Kürt'ler için Akdeniz'e  kadar uzanan koridor meselesi de önemli sorunlardan birisidir. Batı tarafından ise, Ülkemizin bu tutumu IŞİD taraftarı olmak şekilde anlaşılmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ise, PKK'nın ortaya çıkışı, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilmesi, öteden beri ABD'nin Kürt politikalarının bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Son olarak da, YPG'ye ABD'nin açık olarak silah yardımı yapması ise, onun müttefikini bulduğunun en önemli delilidir. Orta Doğu'daki ABD politikalarına hizmet edecek partner ABD'ne göre Kürt'lerdir. Bu politika, özelikle Orta Doğu'daki büyük İsrail politikasına paralel düşmektedir. Zira, Kürt'lerin İsrail ile olan yakınlığı bilinmektedir. Burada esas olarak düşünülmesi gereken husus ise, IŞİD'in ortaya çıkışıdır. Bu bakımdan bakıldığı zaman ise IŞİD, Orta Doğu'daki ABD'nin yapmak istediği hususlara hizmet etmektedir. Daha öncede üzerinde durduğum gibi, ideolojisi bakımından sağlam temelleri olmayan  IŞİD bir şekilde halledilecek, PKK ile PYD ise ABD'nin kadim dostları olarak ortaya çıkacaklardır. Bununla ilgili olarak ortaya çıkan haberlerde, Kürt devletinin kurulma aşamasına gelindiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Türkiye dış politika bakımından nasıl bir süreç içine girer veya girmesi gerekir bunu da bilemiyorum. Saygılarımla.Bu Haber 2024 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Dürüst bir yorum Tarih : 30 Ekim 2014 / Pazar Üye Adı :süleyman
Hocam evirmeden çevirmeden ve egilmeden yaptıgın yoruma katılıyor ve sizi kutluyorum
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI