Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Kasım 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Parçala Böl
ecevit.osman@gmail.com

Osmanlıdan, harita üzerinde çizerek 32 adet devlet kuran batılılar bununla da yetinmiyorlar. Irak 3 parça, Suriye 2-3 parçaya bölünecek. Elbette, bu bölünmeler daha da devam edecektir. Zira, batının düşüncesinde uniter ve güçlü devletlerin olmasının yeri yoktur. Onların istediği, etnik ve dinin mezheplerine göre ayrılmış küçük, küçük devletler diyemeyeceğim, ilk çağlarda olduğu şekildeki site devletleri istemektedirler. Sermaye birikimi yapamayan ve teknoloji üretemeyen bu devletler devamlı olarak gelişmiş ülkelere muhtaç olsun istemektedirler. 15. yüzyıldan başlayarak, 20. yüzyıla kadar dünyayı, koloniler şeklinde idare eden güçler, bunların maliyetinin yüksek olması ile, sözde bu ülkelere, bağımsızlıklarını vererek, mali bakımdan kendilerine bağımlı hale getirdiler. Elbette, bu onlar için daha ekonomik bir yoldu. 20. yüzyıl biterken Dünyanın tek kutuplu hale gelmesi ise düzeni tamamen değiştirdi. ABD'nin korkulu rüyası olan Çin'i kuşatma hareketlerinde ne derecede başarılı olduğu da şüphelidir. Zira, kenar kuşak teorisine göre, bu kuşağa hakim olan iki ülke; Çin ile Rusya bulunmakta ve ABD deniz aşırı olarak emniyetini korumakla birlikte; Dünya hakimiyeti bakımından gerekli olan sahaya sahip değildir. Rusya, parçalanmadan önce büyük bir güç gibi görülmesine rağmen, bu gücünü giderek kaybetmekte ve parçalanmalar devam etmektedir. Çin'in 1.350 milyar nüfusu ile, her yıl % 10'lara varan kalkınma hızı, birçok ülkeyi düşündürmektedir. BM'deki kurucu 5 üye içinde yer alan ABD, Rusya ve Çin halen süper güç olarak dünyayı yönetmektedirler. Yalnız, öteden beri ABD hiç kimseye aldırmadan sultasını sürdürmektedir. Burada esas olan, "Hak silahı olanındır" fikrinden ortaya çıkmaktadır. Bu anlayış hiç de yeni değildir, Dünyanın düzeni böyle gelmiş böyle gidecektir. 21. yüzyılda ortaya çıkan diğer anlayış ise, devletlerin idareleri yerine, konsorsiyumların Dünya'ya hakim olma istekleri ile ortaya çıkan, ABD'nin ortaya koyduğu anlayıştır.

Bu durum karşısında gelişmemiş ve az gelişmiş ülkeler şapkalarını önlerine koyarak düşünmeleri gerekir. Birçok siyasetçinin bir gün önce asla olmaz dediklerini, bir gün sonra yapmaları da bu süper gücün etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bir önceki makalemde "ABD müttefiğini buldu" demiştim. Elbette, müttefiğini belirli bir süre için, büyük İsrail projesine hizmet için bulmuştur. Çünkü, Orta Doğu'nun birileri tarafından doldurulması gerekiyor idi ve bu boşluk Kürtlerle doldurulmak istenmektedir. Bunun nasıl bir yöntemle gerçekleşeceği, hemen, hemen de belli olmuştur.

Orta Doğu'da anlaşılmayan husus ise IŞİD'in ortaya çıkışıdır. Kuruluşu, ortaya çıkışı ve lojistik destek bakımından bilinmezleri içinde barındırmaktadır. Bir terör örgütü gibi görülmekle beraber, bundan çok daha fazla bir durum sergilemektedir. PKK gibi bir terör örgütü 30 yıldan fazla sürede geldiği noktadan fazlasını, IŞİD birkaç yılda yapmıştır. Bugün nerede ise, bir Irak veya Suriye yüzölçümüne yakın bir sahayı kontrol edebilmektedir. 30 veya 40 bin kişilik gücün elde tutulması ve birçok cephede savaştığı gibi, elde ettiği yerlere olan hakimiyeti bakımından, arkasında en az 5-10 milyonluk insan gücü olması gerekir. Kullandıkları silahlar bakımından bir açıklama yapılmamakla birlikte, şundan eminim ki, kendisi ile savaşan güçlerle aynı silahları kullanmaktadırlar. Bunun yanında ağır silahları nereden temin etmektedirler. Sadece bu silahların olması yeterli değildir. Bunların ateş gücünün devamlılığı bakımından da lojistik destek gereklidir. Ayrıca, Napolyon Bonapart'ın "Ordular mideleri üzerinde yürürler" sözünün gereği yine, gıda ve diğer ikmal maddeleri de temin edilmelidir. Bütün bunların hepsi bir sır olarak ortada durmaktadır, fakat IŞİD savaşmağa devam etmektedir. Bana göre böyle bir heterojen grubun bir arada tutulabilmesi sadece, dini mülahazalar bakımında da olamaz. Her ne kadar, IŞİD'in elindekiler için gelir temin edecek olanaklar olmakla birlikte, bunların silaha çevirecek aracılar da olmalıdır. Yabancı bir haber ajansının, IŞİD'in elinde SCUD füzelerinin olduğunu bildirmesi de oldukça enteresandır. Bu ister istemez, Orta Doğu, süper güçlerin, Müslümanları  kurban olarak kullandıkları bir arena mıdır? Sözünü düşündürmektedir. Saygılarımla.Bu Haber 1315 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI