Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Kasım 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Çözüm Süreci
ecevit.osman@gmail.com

Açılım süreci ile ilgili olarak, birçok kararlar alındı ve dağa çıkmış olan teröristlerin normal hayata geçebilmeleri için gerekli birçok hususlar hükümet tarafından yapıldı. Yanız, Kürt tarafı bu açılım sürecinin en önemli maddesi olan silahların bırakılması ve teröristlerin Türkiye'yi terk etme hususlarını yerine getirilmediğini  gördük. Hatta, Kandil'den yapılan açıklamada, çözüm sürecinin kesintiye uğrası sebebi ile, PKK'lıların Türkiye'ye geçmeleri için emri verildiği açıklaması yapıldı. PKK'lılar zaten çekilmemişlerdi.  Bu ifade Türkiye'deki varlıklarının mazereti olarak ortaya konulan yalan bir bahane olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer bir anlaşma yapılıyor ise, her iki taraf da bu içerikteki hususlara mutlaka uymaları gerekir. Çok defa söylenen, çözüm süreci için PKK güçlerinin çekilmesine gerek olmadığının açıklanmasının sebebi aba altından sopa göstermek ile ilgilidir. Hani çözüm sürecine geçince analar ağlamayacaktı. O zamanda yazmıştım. PKK iki sebepten dolayı silah bırakmaz. Bunlardan birincisi varlıklarının en önemli sebebi silahtır ve hep demokrasiden bahsetmekle beraber, silahsız demokrasiyi kabul etmeleri mümkün değildir. İkinci sebep ise, isteklerinin kabulü için başvurdukları tek yol yine silahtır. 6-7 eylül olayları ve bunu takip eden 3 askerin şehit edilmesindeki anlayış, bu sebeplerin doğruluğunu ortaya koymakta ve zımnen her zaman bir varız demektedirler.

Şimdi de çözüm sürecini tahlil edelim: Çözüm sürecinin bir tarafında, Türkiye var. Diğer tarafında ise kimler var? sırası ile bunları verelim: Diğer tarafta, PKK'nın temsilcisi durumunda olan Kandil; bir diğer tarafta ise, Abdullah Öcalan olduğu gibi, ilâveten Türkiye'deki Kürt partileri bulunmaktadır. Tabiatıyla yasal ve yasal olmayan bu grupların içinde de değişik klikler ve anlayışlar var. Şimdi, düşünelim; kiminle çözüm süreci üzerinde konuşulacak? öncelikle bunun açıklığa çıkarılması gerekir. Bundan kaynaklanan fikir ayrılıkların ortaya koyduğu, 6-7 eylül olayları, askerlerimizin şehit edilmesi ve Güney Doğu'daki kamu düzenini bozucu, özerklik hususları ortaya çıkmaktadır. Müteaddit kere yazdım: A. Öcalan, Kürtlerin lideri durumunda değildir ve onun sözü geçmemektedir. Onu Kürt hareketinin karar organı olarak değil, sözde bu hareketin idolü olarak lanse etmektedirler ve kimileri kendi söylemek istediklerini onun ağzından, onu sözü imiş nakletmektedirler. Burada çözüm süreci için gerçekten müracaat mercii bulunmamakta ve hükümetin kararları ise beğenilmektedir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, her kafadan çıkan isteklere de cevap vermek mümkün değildir. Ayrıca, TBMM'nde bulunan Kürt vekiller, yasal olarak bulunmaları sebebi ile muhatap olarak kabul edilmelidir. Elbette, buna da birçoklarının itirazları var. O zaman kim muhatap olarak alınacak bunun belirlenmesi gerekir.

Son yapılan beyanlara bakarsanız, Kürt tarafı çözüm sürecinin bittiğini açıklamasına rağmen; Hükümetimiz bu hususta kararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Yalnız, elbette karşılıklı oturup konuşmak için bu hususta kararlı tek bir merci'nin olması gereği ortadadır. Alınan kararların ortada kalmasının en önemli sebebi ise budur. Onun için başından beri üzerinde durduğum gibi, yasal olmayan gruplarla anlaşma yapmanız mümkün değildir. Çünkü, onların mevcudiyetleri yasal zemine oturmadığı için, Osmanlı dönemindeki yeniçeriler gibi "isteriz, önde saman arabası var" dan öte bir davranışları yoktur.  Ağızlarında, demokrasi sözü düşmemekle birlikte, demokratik özerlikten kastettikleri ise tamamen federasyondur ve giderek de Kuzey Irak Kürt yönetimi ile entegrasyonu düşünmektedirler. Yani, Büyük Orta doğu projesinin uygulanması en önemli arzularıdır. Bu hususta, Batı ve ABD de hem fikirdir. Zira bu oluşum ise, Orta Doğu'daki büyük İsrail projesine uygundur. Orta Doğudaki olumsuzlukların temelinde yatan husus ise tamamen budur. Bunun gerçekleşmesi için de, Müslümanlar arasına nifak tohumları ekerek birbirlerini kırdırmak ve bunun gerçekleşmesini ise kenardan seyretmek gerekmektedir. Ama, hala akıllarını başlarına toplayamayan Orta Doğu'daki Müslümanlar buna hizmet etmektedirler. Elbette, IŞİD projesi de bunun bir parçasıdır. Müslümanların akıllarını başlarına toplamaları beyhude herhalde, Allah'tan onlara akıl fikir diler, saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1079 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI