Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Kasım 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Pastayı Büyütmek
ecevit.osman@gmail.com.

Herkesin bir planı var: Pastadan en büyük parçayı koparmak.  Pastanın büyüklüğü değişmediğine göre, ne kadar büyük parça kazanılırsa, diğerlerini payına düşen ise o kadar azalacaktır. Esas olan ise pastayı büyüterek, herkese düşecek miktarın artırılmasıdır. Fakat, bu bilimle emek ister, çalışmak ter dökmek ister. Kolayca köşe dönmek var iken, bunun üzerinde durmak ise ülkemizde enayilik olarak kabul edilir. "Sakın hakkım var deme, hak yok vazife vardır" sözleri, 21. yüzyılın materyalist  anlayışına ne kadar ters bir durumdur. Haram, helal hepsi birbirine karıştı; başkasının cebindeki haram para, kimilerinin cebine girince hemen nasıl da aklanıveriyor. Haram kazanç bile ticarette başarı olarak kabul edilmektedir. Kanunen kabul görse bile; bana göre haram, haramdır. Her şeyi kanunlardan bekleyemezsiniz veya kimileri kanunların boşluğundan yararlanarak para kazanabilirler. Şimdi düşünelim bu kazanç, helâl midir? Kimileri bana, "ne kadar eski kafalı birisi imişsin" diyebilir. Ben bunu da memnuniyetle kabul ederim. Kimilerine göre yanlış bir ifade olabilir ama, haksız bir kazancın belirli bir şekilde çıkacağını ve çıkmak bir tarafa çok dramatik durumlar yaratacağı inancındayım.

Bir ülkede anayasa ve kanunların hakimiyeti olmakla birlikte; kanun ve kolluk güçlerinin erişemediği yerlerde, şimdilerde hiç ortalıkta görülmeyen "vicdan"ın insanlara yol göstermesi gerekmez mi? Bir gün Ankara'da metrodayım. Oturulacak yerlerin kenarından muhafazalı kalorifer boruları geçiyor, orada "lütfen kalorifer borularına basmayınız" yazısı konulmuş. Bir genç "şu yazıya bakınız, ben ayağımla basıyorum, kimin haberi olacak ki" diyerek borulara ayağını basmıştı. Bunun sonucunda, kimse, o gence bir söz söylemedi, ceza da almadı. Öyle zannediyorum ki, bu onun vicdanını da rahatsız etmedi, edemezdi; zira vicdanı olsa, o hareketi yapmazdı. Aradan yıllar geçti, şimdi ise aleni olarak maske takarak veya takmağa bile lüzum görmeden iş yerleri ve devlet malı tahrip ediliyor, insanlarımız öldürülüyor. Bu yapılan işlerin hangi din ve hangi geleneğin içinde olduğunu kimilerinin göstermesi gerekmez mi? Evet, bunların hepsi demokratik haklar için yapılıyormuş? Ben hiçbir demokratik bir ülkenin kanunları içinde, "yıkıp, yakarsanız, tahrip edip insanları öldürür iseniz, haklısınız, suçlu olmazsınız" diye bir ifadeye rastlamadım. Rastlamak ta mümkün değildir.

Bu tip olayların meydana geldiği ülkelere bakınız: bunlar az gelişmiş ve eğitim-öğretim meselelerini halledememiş ülkelerdir. Bu ülkelerdeki kimi  insanların beyinlerinin her iki lobu arasında iletişim yoktur ve vandal olan lob, ona vandallık yapmasını  emreder. Diğer lob ise bundan etkilenmez, yaptığı vandalığın sonucunda kendine de zarar verdiğinin farkında değildir. Bu şekilde meydana gelen zararlar, o ülkede vergi verenlerin cebinden olduğu kadar, vandalların da cebinden çıkacağını düşünemezler. Tahsilin bütün kademeleri için eğitim-öğretim kelimesinin kullanılma sebebi budur.

Eğer ülke olarak refaha kavuşmak istiyor isek, pastayı, yani üretimi artırmak durumundayız. Üretimin olmadığı yerde paylaşmağa kalkmak ancak talan etmek olarak ortaya çıkmaktadır. Bir ülkenin muasır medeniyetler seviyesine çıkması, devletin normal düzeni içinde, adilane davranış ve ahlâklı fertlerinin omuzlarında gerçekleşebilir. Çoğunlukla bizde olduğu üzere, çok laf söyleyerek bunun gerçekleşmesi mümkün değildir. Onun için gençlerimize çalışmayı, ölesiye çalışmayı ve ahlâklı olmayı öğretmeliyiz. Atalarımıza ait esatiri doğrulukları anlattığımız kadar bunları yaşamak ta gereklidir. Dünya tarihini lütfen inceleyiniz; değişik rejim ve idare şekillerini göreceksiniz; fakat bir harami devleti veya imparatorluğuna rastlamanız mümkün değildir. Bir ülkenin kalkınması, anayasa ve kanunların hakimiyetinde çalışma ve hakça taksimden geçer. İnsanların yarından ümitli olmaları lazımdır. Çoğunlukla "Bizden bir şey olmaz, biz adam olmayız" la ortaya  çıkar isek, gerçekten bizden bir şey olmaz.  En güç durumlarda bile, mutlaka yapılacak bir şeyler vardır ve çoğunlukla tarihte başarılı olan kişiler, içinde bulundukları namüsait ortamı lehlerine çevirmesini bilenlerdir. Ortamın çok müsait olduğu durumlarda başarılı olmanın veya olabilmenin fazlaca değeri yoktur. Saygılarımla.Bu Haber 1222 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI