Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Temmuz 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Düğün mevsimi
Yaz aylarını gelmesi ile birlikte düğünlerinin çoğaldığını görüyoruz. Elbette, gerek çocukların okullarının tatil olması ve düğün yapacakların davetlilerinin bu mutlu güne katılabilmeleri bakımından böyle bir yoğunluk yaşanmaktadır.

Yeni evlenen gençlerin mutluluğu ve delikanlılığa ayak basan çocuklarımızın hatırı için, sıcağa rağmen bütün bu sıkıntılara katlanılmaktadır. Ben kendi adıma bu yıl sünnet olarak, delikanlılığa ayak basacak olanlara mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Gelecek, onların çalışma ve gayretleri ile şekillenecektir. Ayrıca, mutlu yuva kuranları da tebrik ediyor, ömür boyu mutluluklarla birlikte, vatana ve millete hayırlı çocuklar yetiştirmelerini diliyorum. Elbette, yaşadığımız hayatın vazgeçilmez unsurları olarak düğün merasimlerin olması gereği vardır, gelenek ve göreneklerimizin önemli bir kısmını da bunlar teşkil etmektedir. Ayrıca, sünnet olacaklar kadar ailelerinin ve çocuklarının mürüvvetlerini görecek olan ebeveynlerin heyecanlarını da normal olarak karşılıyorum. Onların mutlulukları ile bu mutlulukların dışa vurması ve dostlarla, ahbaplarla kutlama yapmalarına da katılıyorum.

Bütün bunlara karşılık, ananelerimizde ve göreneklerimiz içinde olmamasına rağmen; düğünlerdeki bazı davranışlara katılmam mümkün değildir. Bunlardan birincisi, düğünlerde silah kullanılmasıdır. Halâ şunu anlayabilmiş değilim. Bunu bana anlatabilen varsa, lütfen anlatsın. Düğünlerde havaya ateş ederek bütün kurşunları boşaltmanın kutlamalar ile bağlantısı nedir ?. Elbette, düğün sahibi veya yakınları olarak mutlusunuz ve çok seviniyorsun. Buna itiraz da etmiyorum. Yalnız sevinç gösterisi bu mudur ? Elbette, bu değildir. Halay çekiniz, oynayınız, dans ediniz, daha birçok aktivitede bulunabilirsiniz. Yalnız, silah kullanmayınız. Bunun yüzünden yüzlerce ve yüzlerce  masum insanımızın nasıl can verdiğini gördük ve bunları yaşadık. Hatta, hayatını kaybedenler arasında biraz sonra gerdeğe girecek olan damatlar bile vardı. Bunun manevi acısına nasıl tahammül edilir. Kimileri diyecek ki, ben binlerce kere ateş ettim, bir şey olmadı. Elbette, doğru olabilir. Yalnız, herhangi bir kaza olsa idi, bunun yükü nasıl taşınabilirdi. İnsan hayatı söz konusu olunca, milyonda bir ihtimal dahi olsa buna müsaade edilemez. Bu bakımdan düğün sahipleri yakınlarından tabancalarını kılıfları içinde muhafaza etmelerini ve bu mutlu günü başka şekilde kutlamalarını istirham ediyorum. Saddam’ın iktidarda olduğu ve Dünyayı tehdit ettiği yıllarda, halâ anlamakta güçlük çektiğim bir televizyon haberini izlemiştim. Saddam’ı dinlemek için halk büyük bir meydanda toplanmış beklemektedir. Saddam elinde bir tabanca ile kürsüde görüldü ve tabancadaki bütün mermileri boşaltıncaya kadar ateş etti. Olağanüstü sevinç nidaları ile ve alkışlarla onun yaptığı bu olay, halk tarafından tasvip edildi ve uzun bir süre alkışlandı. Bu kadar güçlü olarak lanse edilen bu kişinin, zavallı bir biçare olarak çukurdan çıkışını da seyrettim. Saddam’a pek acıyamıyorum, ama ABD ‘lerinin işgalinden sonra bir milyondan fazla kişinin canından olduğu Irak halkı için üzüntüm sonsuzdur. Onlar bunu hak etmiyorlar. Kısaca ifade etmem gerekir ise, silahın güç simgesi olarak kullanılmasını tasvip etmiyorum. Beyni boş, korkak ve zayıf insanların güçlü görünmek için başvurdukları bir yoldur. Esas olan, ise beyin gücüdür, bilimin insanlara verdiği güçtür.

İkinci olarak düğün konvoylarına değinmek isterim: Bu konvoyların kelle götürür gibi son sürat gitmeleri mi, gerekiyor ? Bence hiç de gerekmiyor. Yolun sağını alarak; aheste, aheste trafiği alt üst etmeden, dahası kornalara basmadan ve flaşörleri yakmadan gitmek, ne kadar güzel olur. Son sürat araba kullanma sonucu, damat ve gelinler dahil olmak üzere binlerce insanımızın ocağı sönmedi mi ? Bence insan yaşamı her şeyin üzerindedir. Mutlu bir olayı kutlarken kan akmasının acısını düşünmek bile istemiyorum. Lütfen, konvoyların hareketinde ve kutlamalarda aşırıya kaçınılmasın, mutluluk için çıkılan yollara kan bulaşmasın.

Kimileri diyecektir ki, bütün bu aşırılıklara polis mani olsun. Elbette, kanuni olarak polisin gerek trafik kuralları ve gerekse gürültülü hareketlere mani olma yetkisi vardır. Yalnız, kendinizi polisin yerine koyunuz ve düğün alayından bir kişinin “Yahu, bu mutlu günümüz de, bu kadarını bize çok mu görüyorsunuz” sorusuna cevap veriniz. Ananeler, gelenek ve görenekler mutlaka yaşanacaktır, buna itirazım da yoktur. Yalnız, son sürat, korna çalarak, havaya ateş ederek ve bütün trafiği alt üst eden konvoyun hareketi, ananenin neresindedir. Bunu anlamam da mümkün değildir. İş sadece bu kadarla da bitmiyor. Hastası olan vardır, ölüsü olan vardır, ambulans hastaneye yetişmek mecburiyetindedir. Bütün bunların da göz önünde tutulması gerekmez mi ?

Açıkça şunu anlamakta güçlük çekiyorum. Niçin kural tanımaz, kurallara uymaz, sabırsız bir toplum haline geldik. Hiç kimsenin, hiç kimseye saygısı kalmamış. Açıkça söylemek gerekir ise, sokağa çıkmaktan korkar olduk. Geçen yıl beş Avrupa ülkesini içine alan bir seyahat yaptım. Yaya geçidinde olmamasına karşılık karşıya geçmeğe çalışan veya yayalara kırmızı ışık yandığı zaman bile, yaya yola adımını attığı zaman bütün trafiğin durduğunu gördüm. Oradaki anlayış şudur ki, yaya hata yapabilir, fakat bunun sonucu Ülkemizde olduğu gibi onun üzerine arabayı sürmek değildir. Çünkü, yaya hatalı olmakla birlikte savunmasızdır.

Gelişmiş ülkelerde esas olan insandır ve bütün hususlar onun üzerine kurulmuştur. Ülkenin bütün yolları ve her şeyi, herkesin olduğuna göre; her şeyi kullanmak, kolektif olarak bunlardan istifadeye dayanmaktadır. Bir şey yaparken, diğer bir şeye zarar vermemek esas olmalıdır. Düğün sahiplerinin ve düğüne katılanların şunu düşünmeleri gerekir. Bu toplumda, sizin düğününüz olduğu gibi diğer insanların da faaliyetleri vardır. Öyle ise burada paylaşarak her şeyi yapabileceğimiz gözden kaçırılmamalıdır. Aşırılıklara kaçmadan sevinçlerimizi, mutluluklarımızı ve kederlerimizi paylaşmak temennisiyle saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1705 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI