Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Aralık 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dünya Nereye, Biz Nereye
ecevir.osman@gmail.com

Makaleme eskilerin "Eller gider Mersine, biz gideriz tersine" sözü ile başlamak isterim. Eğer bir kuyudan su çıkmıyor ise, o kuyudan su çıkmasını beklemek boşunadır. Bir tarama yaparak, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yapılan, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı, PİSA ( Programme for İnternational Student Assesment) ve ülkelerdeki duruma bir göz gezdirdim. Ülkemizin durumu, bırakın gelişmiş ülkeleri,  gelişmekte olan ülkelerin çok gerisinde olduğu gerçeği ile karşılaştım. Sizlerin akıllarını tablolar ve rakamlarla karıştırmadan özet bilgiler vermek isterim: 1997 yılına geliştirilen bu programın amacı, uluslararası çapta, üç yılda bir olmak üzere, 15 yaşındaki öğrencilerin başarıları sınanmaktadır. Sınavında matematik, okuma-anlama, bilim ve problem çözme konuları bulunmaktadır. Bu sınavda Türkiye'deki öğrencilerin başarıları 500 puan ve bunun altında kalmaktadır. Buna karşılık Finlandiya, Güney Kore, Japon öğrencilerini puanları 592'lerde seyretmekte ve ortalama olarak 550 ile 600 arasında bulunmaktadır. Hong Kong, Lihtenştayn, Avustralya, Finlandiya, Güney Kore, Hollanda, Yeni Zelanda, Makao; çeşitli sınav dalları matematik, okuma-anlama, bilim ve problem çözmeğe göre ilk altıyı paylaşmaktadırlar. Bu sınav sonuçları ile bu ülkelerin gelişmişlikleri arasındaki bağın olduğu gerçeği inkâr edilemeyecek şekilde ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizin eğitim-öğretim sistemindeki bu eksiklik elbette, çok uzun zamandır bilinmektedir. Bununla ilgili olarak da, aynı iktidardaki partinin değişik Milli Eğitim bakanlarına göre sistem değişiklerini gördük. Bu değişikliklerden, velilerin ve öğrencilerin başı döndü, fakat Milli Eğitim bakanları ise, sistemleri döndürmeğe devam ettiler. Ama, doğru sistemi bulduğumuzu söylemek de mümkün değildir. Halâ, yanlışlar üzerinde duruyoruz, yanlışların toplamının bir etmediğini de göremiyoruz.

Öncelikle, şunu akıldan çıkarmamak gerekir, öğrencilerin yaşları küçüktür diye, onları problemlerinin küçük olduğunu ve problemlerinin ihmal edileceği anlamında değildir. Bana göre, o küçüklerin problemleri Türkiye'nin diğer problemlerinden çok  büyüktür. Çünkü, onlar Ülkemizin geleceğidirler. Ülkemiz onlara vereceğimiz eğitimin nitelikleri ile yücelecektir. Benim eğitimden anladığım eşitlik, fırsat eşitliğidir. Yalnız Ülkemizde bu çok değişik şekilde anlaşılmaktadır. Bilenle, yetenekli başarılı olanla olmayanı aynı kefeye konulmamalıdır. Bu bakımdan Almanya'daki eğitimi onaylıyorum. Yetenekli olanlar daha ilkokulda seçilerek, Üniversiteye gidecekler ve meslek okuluna gidecekler diye ayrılmaktadırlar. Kimileri bunun adalet neresinde diyebilir. Yanız, çalışan, bilenle; bilmeyenleri ayıran bir sistemdir. Bütün öğrencileri üniversiteye kadar okutup işsizler ordusu yaratmanın anlamını 45 yılını üniversite'de geçirmiş birisi olarak anlayamadım. Bir gün, Hasan isimli dostumla sohbet ederken, "Hocam, af kanununun çıkması çok iyi oldu" dedi. Ona "Hasan bey, senin af kanunu ile ilişkin nedir, senin çocukların pırlanta gibi, çalışkan ve problemi olmayan öğrencilerimiz". Üniversite ile ilişkisi kesilen öğrencilerin nasıl ilişkilerinin kesildiğini biliyor musun" dedim. Hasan Bey'e ilişik kesmenin nasıl olduğunu anlatınca, "Özür dilerim Hocam, bunları bilmiyordum" dedi. Af bir atıfettir, ama bu bilen ile bilmeyeni aynı seviyeye getirmek olmamalıdır. Bunun sonucu olarak birçok dostum "Nasıl mühendis diploması veriyorsunuz, hiç bir şey bilmiyorlar" diye bana serzenişte bulundular. Bir gün üniversite 3. sınıftaki bir öğrencimden 1,57'yi 50'ye bölmesini istediğim zaman; "bu bölme işlemi yapılamaz, zira bölünen bölenden küçük" yanıtını almıştım. Üniversite 3. sınıfta 4 işlem mi, öğretmemiz gerekiyor? Tekrar ediyorum, eğitimde fırsat eşitliğinin olması gerekir, yalnız bu eşitlikte bilen ve bilmeyeni eşit seviyede kabul etmek olmamalıdır. Evet, eğitimde çalışan ve bilenlerin kademelerine göre ayrı yerleri olmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde, bilenler ve zeka seviyesi yüksek olan öğrencileri tembel ve işe yaramaz hale getiririz. Çalışma ve bilmenin manevi de olsa bir getirisinin olması gerekir. Bunu yapacak sistemleri ortaya koymadığınız ve zeki çocukların önünü açmadığımız zaman Ülke olarak yarınlarımızdan emin olamayacağımızı saygılarımla arz ederim.

 

 Bu Haber 2134 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI