Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Aralık 2014 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ne Yapmamız Gerekir
ecevit.osman@gmail.com

Bütün yayın organlarında, gazetelerde furya şeklinde şunu yemeyin kanserojendir, bunu yemeniz gerekir, zira o anti kanserojen, gibi yayınlarla, gıda maddelerindeki kirlilik kadar, bilgi kirliliği ile karşı, karşıya bulunuyoruz. Yarım asırlık meslek hayatımda rağmen, gıda maddelerinin içine karıştırılan ve insan sağlığı açısından uygun olmayan, zararlı maddeleri duydukça şaşırıp kalıyorum. Televizyona çıkan bir zat-ı muhterem veya bayan kendilerince, kendilerine değişik unvanlar vererek konuşmağa başlıyor: "Şunu yemeyiniz, bunu yiyiniz". Diğer bir kanalda, bir başkaları da bir öncekinin aksine "Şunları yiyiniz, bunları yemeyiniz" ifadelerini kullanıyorlar. Evet, internet çok faydalı bir iletişim ve bilgi edinme aracıdır. Yanız, bir dosyaya girerek, oradan elde edilecek bilgilerle bir kimsenin bilim adamı olması mümkün değildir. Çünkü, o bilgileri anlayabilmek için bir bilgi birikimi ve bu konuda araştırma yapmış olmak gerekir. Konu buraya gelince, yedi yüzyıl önce Yunus Emre'nin "bir kaç bilgi ile oldu uzman" sözü aklıma düşer. Bunlar konuşmalarının başında "ben lise mezunuyum, ama kendimi çok iyi yetiştirdim, birçok profesörden daha bilgiliyim" sözlerine hayret etmemek mümkün değildir. Ülkemizdeki televizyonlarda, zamanı doldurmak için konularını bilmeyenler  konuşma yapıyorlar. Bunun da insan sağlığı açısından sakıncaları oldukça fazladır.

Madalyonun diğer tarafında ise, kimileri de kendi konuları içinde olmayan konuşmaları yapıyorlar. Hekimlik insanlık tarihi boyunca elbette, kutsal ve saygı duyulan bir meslek olmuş ve olmağa devam etmektedir. Birçok unvanlı hekimlerin, televizyonlarda boy göstererek, özellikle alternatif tıp, bitkilerden ve bununla ilgili tedaviler üzerinde konuşma yapmaktadırlar. Dünya üzerinde 600-700 bin tür bitki, 300 bin kadar mantar(fungus) türü bulunmaktadır. Karşımıza çıkan 1 milyon türün, hangilerinin faydalı, hangilerinin zararlı veya belirli dozlarda zararlı veya faydalı olmalarının bilinmesi çok derin bir bilgi birikimi ve çalışmayı gerektirir. Bu olmadığı takdirde, her derde dava ebegümeci sözünden ileriye bir durum yoktur. Değerli bilim adamlarını bu hususta konuşurken itidale davet ederim.

Bir miktar da, gıda maddelerinin imalatında yapılan hileler üzerinde durmak isterim. Biraz önce üzerinde durduğum gibi, bu hileler şeytana pabucu ters giydirecek kadar çeşitli ve akıl almaz boyutlardadır. Geçenlerde bir televizyon programında, programı yapana sıradan bir vatandaşın verdiği "her eve bir laboratuvar kurmamız mı gerekiyor?" sözünü burada zikretmek isterim. Evet, sağlıklı beslenmek için "her eve bir laboratuvar kurmak, gıda analiz yöntemlerini öğrenmek mi gerekir". Bunun için milyonlarca liralık alet ekipman almanız ve en azından da, birkaç gıda mühendisi ve 10-15 kadar teknisyen istihdam etmeliyiz. Elbette, bunu yapılması mümkün değildir. Devlet, halkının sağlıklı beslenmesi için gerekli tedbirleri ve kontrolleri yapmakla mükelleftir. Bir de son zamanlarda, moda haline gelen "ORGANİK" kelimesini dikkatle izliyorum. Pazarda gezerken, yüzlerce ürünün organik olduğu yazılıyor veya pazardaki çığırtkan satıcılar tarafından tüketicilere duyuruluyor. Bir gün önce ilâçlanan salatalığın ertesi günü organik diye satıldığına şahit oldum. Nasıl olsa, gidiyor anlayışı ile, organik satış işi de devam etmektedir. Organik ürün satan satıcının, bunun anlamını, hiç ama, hiç bilmediğini pazarda yaptığım konuşmalardan anlamış bulunuyorum. Cehaletin her türlüsünün ne kadar kötü bir şey olduğunu ifade ederken saygılarımı sunarım.

 

 

 

 

 Bu Haber 1005 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI