Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Aralık 2014 Pazar
ZATİ ÜRER
Yönetim Işlerinde Muhtar Yürümek Lazim

Muhtar sözcüğü Arapça kökenlidir. Anlamı ne? 1. Seçilmiş, seçkin. 2. Davranışlarında özgür olan, dilediğini yapan. Ne demektir muhtariyet vermek? Seçilmişliğiyle seçkinleşmiş olanlara davranışlarında özgür olabilme, dilediğini yapabilme hakkı vermek demektir. Yönetim sistemi içinde en küçük birim olan mahalle ve köyleri yönetme görevi verilen kişilere muhtar denilmesinin anlamını iyi değerlendirelim öyleyse. Seçkin olduğundan özgürce mahallesini veya köyünü yönetmesi için güven duyulan kişidir muhtar. İnsanların iş ve işlemleri için muhtarın kefaletinin istenmesi de bunun kanıtıdır. Muhtara itimat edilmesi söz konusu demektir bu. Adamın iş ve işlemine muhtar kefil oluyor, özgür olan muhtar yani. Yani herkes dilediğince yürüyemiyor, muhtar yürüyor.

    Sayın Cumhurbaşkanımıza bir zamanlar  “Artık muhtar bile olamaz(!)” denmişti vesayetçi zihniyetin mensuplarınca. Aslında  “Muhtar olamaz.” demeliydiler. Yani özgür olamaz, dilediğince hareket edemez demiş olurlardı böylece. Ancak vesayetçi zihniyet mensuplarının bilinçaltından hep hor görme, aşağılama, küçümseme fışkırdığından mahallesinde, köyündeki insanlarla  yakından ilgilenmesi, bu yolda da özgürce hareket etmesi gereken muhtarları da “bile” bağlacı kullanarak önemsizleştirmişler, böylece halkın söz dağarcığına da bu ifade kalıp halinde yerleşmiştir. Ayıp etmişlerdir, muhtar gibi yüce bir kavramı gözden düşürmüşlerdir. Devlet de onların hizmetlerine düşük ücret takdir ederek adeta bunu tescillemiştir. Bu yüzden başka yönetim görevlerine gelmek için insanlar yarışırken muhtarlığa ilgi azdır. Talip olanlar da gerçekten muhtar insanlardır, muhtariyet alma kimliğini hak edenlerdir. O yüzden ülkemdeki bütün muhtarları yürekten kutluyorum.

   Sayın Cumhurbaşkanımızın geçenlerde muhtarlarla görüşme isteğini belirtmesi  iktidarları düşündürmeli bence. İktidarların yönetim işlerinde muhtar yürümeleri lazım.

En küçük yönetim biriminde muhtariyet verdiğiniz kişilerin insanları özgürlüklere müdahale etmeden ilgiyle izlemesi, onlar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması diğer yönetimlerin işini kolaylaştırır. Suç oranı düşer. Sorunlar  muhtarlar eliyle hızla ilgililere iletilir ve yine onun takibiyle çabucak çözülürse yönetimler güç kazanır. Muhtar bina temeli gibidir, temeli sağlam tutmalı diyorum. Muhtarların yetkileri, sorumluluklarını ve maaşları artırılmalı.

   26 Kasım 2014 günü yakın arkadaşımın Sayın Ahmet Ekici’nin daveti üzerine Muhtarlar Derneği olağan genel kuruluna katıldım. Kendisi de adaydı, hemşerimiz konfederasyon başkanı Sayın Hüseyin Akdeniz de gelmişti ama ne siyasetçiler ne de üst düzey yöneticileri göremedim orada. Çok şaşırdım. Acaba davet edilmediler mi diye  geçti aklımdam. Ama sonra arkadaşım Sayın Ekici’nin gazetelere yansıyan sitemini okuyunca doğrusu üzüldüm. Muhtara bakış bu olmamalı beyler, bu olmamalı.Yönetim işlerinde muhtar yürümek lazım, muhtar yolundan yürümek lazım(!)

 

 

 

 

 Bu Haber 585 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI