Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Ocak 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Karışık Zihinler
ecevit.osman@gmail.com

Bir şeylere  inanmak veya dayanmak insan fıtratının bir parçasıdır. "Hiçbir kimseye, hiçbir şeye inanmayacaksın" kavramları içinde insanın huzurlu yaşaması mümkün değildir. Buna karşılık; fikir ve kanaatler bakımından birbirine ters ifadelerin kullanıldığı bir ortamda da insan düşüncesinin rahat olması mümkün değildir. M. Kemal Atatürk "Milletime asla yalan söylemedim. Eğer yalan söylese idim, onlar beni yalanlardı" sözü çok önemlidir. Devlet idaresi ve bunun yolu olan siyaset, bütün maddi hususlardan arınarak, millet hizmetinde olmak demektir. Siyaset, maddi çıkarlar ve ikbâl için asla yapılmaz.  O "hadimi millet olmak" demektir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, her gün kimileri yalan söylemeğe devam ediyor. Elbette, bundan bir rant elde ettikleri gerçeği de inkâr edilemez. Millete hizmet edenler ve bu ruhu içinde taşıyanlar da, asla bunu bir çıkar uğruna yapmadıkları gibi, kendilerine şan ve şeref gibi payelerin çıkarılmasını da istemezler. Bu iş de gerçek olan husus ise, Türk ananelerine göre, bunları yapanlar isimlerinin lanse edilmesini istemezler. Çünkü, bunları yapanlar, Allah rızası için yaparlar, bunun dışında hiç bir şey istemezler. Yapılan her icraatın yanı başında bir tabela ile bunun reklamı ise, hiç de hoş görülmediği gibi, bizim alıştığımız geleneklerimize de ters düşmektedir. Onu halk bilir ve takdir eder. Zira, bütün yapılan yatırımlar ve işler, milletten alınan vergilerle yapılmıştır. Hiç bir idareci kendi cebinden para harcayarak bunları yapmamıştır. Burada başarının temelinde yatan husus ise, kıt devlet olanakları ile en iyisini yapabilen, başarılı olandır. Çok düşündüğüm halde, bir türlü işin içinden çıkamadığım husus ise, bir şeyin çok kötü veya çok iyi olarak lanse edilmesidir.

Yapılan işler tamamen kötü olamaz, yalnız tercihler ve yapılış bakımında bazı hataları içinde barındırabilir. Tenkitleri yapar iken bunların düşünülmesi gerekir ve asla da vicdan hudutlarını zorlamamak gereği ortadadır. İşin bu şekli ise zihinleri karıştırmaktadır.

Ülkemizde zihin karışıklığını ortaya çıkaran diğer husus ise, tenkit, kritik ve bunlara verilen cevaplarda endazeye hiç riayet edilmemesidir. Tarihi olayları şöyle bir gözden geçirdiğimiz zaman, hak üzere yapıcı tenkit ve kritiklerin yapıldığı dönemlerde, ülkelerin çok zenginleştiği ve yüceldiği görülmüştür. Hz. Ömer hilafetin ilk haftasında verdiği hutbenin sonunda, "Ey cemaat, bundan sonra eğer bir hata yapar isem beni uyarınız" deyince; camide bulunan Hz. Ali, "Ey Ömer, Vallahülazim  eğer hak yolundan ayrılır isen, seni kılıçlarımızla doğru yola getiririz" der. Bunun üzerine, Hz. Ömer, ellerini kaldırarak, "Allah'ım, sana şükürler olsun, sana şükürler olsun, hak yolundan ayrılır isem beni kılıçları ile yola getirecek kulların var" der. Yoksul bir Arabistan'dan Dünya imparatorluğunun ortaya çıkışının temelinde yatan düstur da budur. Devleti idare edenlerin hak ve adalet üzere olmaları gerekir. Dünya malı Dünyada kalır ve kefenin cebi yoktur. Dünya'ya hükümran olanlar; saraylar, piramitler yaptıranlar asla değildir. Dünya'ya hükümran olanlar, fikirleri ile insanlık tarihini etkileyen düşünürlerdir ve  hiç de zengin kişiler değildir. Zamanımızın en büyük hastalığı edinmek, daha çok edinmek; yani patolojik bir mülkiyet anlayışından kaynaklanmaktadır. Halbuki, huzurun kaynağı sevgide, o da vermekte yatar. Mutluluk ise paylaşmaktan geçer. Mülkiyet hırsı ile edinmek, daha çok edinmek yolunda olanlar, daha çok mutsuz olurlar. Çünkü, onlar mülk değil insanın üzerinde yüktür. Ne kadar fazla zenginleşirsen huzursuzluğun o derece artar. Saygılarımla.

 

 Bu Haber 1108 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI