Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Ocak 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Hz. İbrahim’in Duası

Peygamberler; Yüce Allah’ın insanlar arasından seçtiği, Allah’ın emir ve öğütleri ile insanları UYARMAK için görevlendirilmiş, aynı zamanda Allah tarafından doğa üstü güç gösterileri (mucizeler) ile desteklenmiş insanlardır. Yani peygamberler de bir insandır. Farklı tarafları, Allah tarafından seçilmiş ve mucizelerle desteklenmiş olmalarıdır. Hz. İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığı zaman ateşin yandığı yerin ortasında havuzu ve çeşit çeşit çiçekleri ile birlikte bir gül bahçesine dönüştürülmesi bir mucizedir. Hz. Musa’nın askerleri ile birlikte Kızıl Denizi geçtikten sonra, O’nun asasını vurarak açtığı yoldan yürümeye kalkışan Firavun’un askerleri ile birlikte, denizin kavuşarak eski haline gelmesi sonucu boğulmaları bir mucizedir. Hz. Musa’nın Asası’nın yılan olup sihirbazların göz boyaması şeklinde gösterdikleri yılanları yutması ve bunu gören sihirbazların secdeye kapanarak hak dini seçmeleri birer mucizedir. Hz. İsa'nın ölüleri diriltmesi de bir mucizedir. Bizim peygamberimiz olan Hz. Muhammed (s.a.v) in, müşrik Arapların isteği üzerine, parmağı ile işaret ederek Ay’ın ikiye ayrılması ve bir parçasının doğu tarafında bir parçasının da batı tarafında görülmesi bir mucizedir. Ve bu mucizeler, Peygamberlerin kendilerini ispatlamak için Allah’ın onlara verdiği, normal insanlardan farklı olan yanlarını gösteren özel sıfatlarıdır. Her Peygambere, mucize gösterme özelliği verilmiştir. Bu cümleden olarak, Peygamberlerin DUA yapma şekilleri de insanlar için birer örnektir.

***                      ***                   ***

Ben bu yazımda Hz. İbrahim’in bir örnek duasını değerlendirmek istiyorum. Ve şöyle yalvarıyor Hz. İbrahim, Yüce Rabbi’ne: (İbrahim sûresi 40-41)

- Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; Ey Rabbimiz! Duamı da kabul et!

- Ey Rabbimiz! (Amellerin) hesap olunacağı gün beni, ana-babamı ve müminleri bağışla!

Bu Dua Şeklindeki İncelikleri:

Hz. İbrahim’in dua şeklinde, bizlere örnek olacak önemli incelik ve metodları kısaca sıralamak istiyorum.

1-               Ben: Dua ederken, doğal olarak öncelikle kendimizi düşünmek zorundayız. Kendisi için ağlamayana hiç kimse ağlamaz. Ne demiş atalarımız; “önce can, sonra canan”.

2-               Ebeveyn: İnsanın yakın çevresinden anne-baba ve yakın çevremiz ikinci sırada gelir. Çünkü onlar, bizi seven, koruyan ve kollayan yakınlarımızdır. Duada onlara öncelik vermek gerekir.

3-               Bizler ve geleceğimiz olan neslimiz: Bütün inananlar, bir aile bireyleri gibi birbirini düşünmek, koruyup kollamak zorundadır. Dua ederken bütün inananlar için ortak dilekte bulunmak da inançlı kişilerin önceliğinde olmalıdır. Daha sonra da bütün insanlığın felâhı için dua edilir.

4-               Namaz: Hz. İbrahim, kendisinden sonra gelecek olan nesli için ilk talebi, “Namazını devamlı kılan bir nesil”. Bu talep, geleceği de garanti altına alma talebidir. Devamlı namaz kılan bir neslin, toplum olarak sürelilik garantisi vardır. Çünkü enbiya sûresinde Allah (c.c), “Dünyanın mirasçılarının Salih kullar olacağını” bildiriyor.

 

Değerli Okuyucularım!

Dua inançlı insanın en büyük silahıdır. Evsafına (niteliklerine) uygun olarak yapılan dualar mutlaka kabul olur. Dua yaparken geleceğimizi unutmamalıyız. Şu anda görülen nesil, gelecek için pek ümit vermiyor. Duaları sıklaştırmalı ve evsafına uygun yapmalıyız.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1204 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI