Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Ocak 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Neye Yaradı Ki
ecevit.osman@gmail.com

Her yapılan işin bir amacı olması gerekir. Paris'te Charlie Hebdo'ya yapılan terör saldırısı ve 12 kişinin ölümünün gayesini anlamak mümkün değildir. Bu terör eylemi ile İslam'a hizmet ettiğini zannedenler, İslam'a ne kadar zarar verdiklerinin farkında değiller. 11 eylül ile birlikte, batı kamuoyu her fırsatta terör ile İslamlığı eşleştirerek, yorumlarını yapmaktadırlar. Her ne kadar resmi ağızlar bunun böyle olmadığını ve İslam ile teröristi birbirinden ayırmak gerektiğini ifade etmekle birlikte; batının anlayışı yazılarında ortaya çıkmaktadır ve bu bizler için hiç de iyi değildir. Bundan önceki birçok makalemde de belirttiğim gibi, akıllı olmak gerekir, akıllı. Belki okuyucularım sıkılacaklar, ama tekrar ediyorum ki, batının İslam'a karşı olan tutumlarını tenkit ederek, bu işin altından kalkmak mümkün değildir. Öteden beri üzerinde durduğum gibi, elbette, davalarımızda haklı olduğumuz gerçeği inkâr edilemez. Yalnız, Türk Kamuoyuna bu haklılığı söylemenin bir anlamı da yoktur. Zira, zaten hep aynı kanıdayız. Bunun batı platformlarında ifade edilmesi gerekir. Sen bana söyle, ben sana söyleyeyim, bunun bir anlamı yoktur ve bu kısır döngüden çıkmak da mümkün değildir.

Burada üzerinde durulması gereken diğer husus ise, bu çok daha vahim durumu ortaya koymaktadır. Charlie Hebdo'ya yapılan bu terör saldırısını kınamak için bütün dünyanın Paris'te kol kola girerek, bu terörü lanetlemesi, onları haklı olarak görmenin bir göstergesi değil midir? Elbette, bunun anlamı bu terör olayını tasvip etmek anlamında değildir. Yalnız, biraz önce yazdığım gibi, Charlie Hebdo'ya bu terör saldırısını düzenleyenler; İslam'a zarar verdiklerinin farkında değiller ve kurşunu ayaklarına sıktıklarını da bilmemektedirler.  Hep yazdım, tekrar yazıyorum: Saygınlık terör ile olmaz. Saygınlığın üç ana temel öğesini bir makalemde zikrederek; bunun bilim, güçlü ekonomi ve güçlü bir askeri yapı ile olacağı üzerinde durmuştum. Demokrasi, evrensel hukuk, insan hakları gibi hususlara kimse kusura bakmasın ama, benim karnım toktur. Hakkınızı güçlü iseniz alabilirsiniz. Gücünüz yok ise, sadece nasihat alırsınız. Kaybetmek anlınıza yazılmış bir kaderdir ve bunu kırmanın yolu güçlü olmaktan geçer. Yurt içinde siyasette popülizm işe yarayabilir, fakat yurt dışında işe yaramaz.

Bana göre burada üçüncü olarak üzerinde durmamız gereken bir husus daha vardır. Milletlerarası düzeyde, kiralık terör örgütlerine, terörü yaptıracaksınız ve bunu da mazlum milletlerin üzerine yıkacaksınız. Kınama işinde ise, mazlum milletleri de yanınıza alacaksınız. İşte çifte kavrulmuş bir olay ve hem terörü yaptırıp, hem de aklanacaksınız. Bu varsayım asla bir paranoya değildir. On bir eylül olayları ve bunun arkasındaki güçlerle ilgili bir sonuca varılabildi mi? Hiç bir şey yapılamadı değil, yapılmadı ve sadece olayların günahı da Müslümanların üzerine yıkıldı. Bunun böyle olduğunu ben değil, ABD'ndeki birçok yazar kaleme almadılar mı? Bir hususu daha burada açıklamak isterim ki, antisemitizm üzerinde durmamak gerekir. Eğer bunu dilimize dolayacak olur isek, çok kötü olaylara da ışık yakmış oluruz. Öteden beri yazdığım gibi, hiç bir milletin insanını, diğer bir milletin insanına düşman edecek söylemlerde bulunmamak gerekir. Bunun örneğini Nazi Almanya'sında gördük ve sonuçlarının ne kadar dramatik olduğu ortadadır. Tekrar, tekrar yazdığım gibi yine yazıyorum. Haklarımızı almamız bilimsel olarak, ekonomik olarak ve askeri olarak güçlü olmaktan geçer. Bunun dışında şimdilerde olduğu gibi dramatik sohbeti yapar dururuz. Saygılarımla.

 Bu Haber 1008 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI