Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Ocak 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Akıl Tutulması
ecevit.osman@gmail.com

Esef ile müşahede ediyorum ki, İslam camiasında bir akıl tutulması var. Lütfen bana gösterin ki, iki Müslüman ülke birbiri ile dost ve müttefik olarak hareket ediyorlar! Daha düne kadar, liderlerinin dost oldukları Suriye ile Türkiye şimdi ne haldedir. Katar ile dostluğumuz nasıl da, dostça bir ziyaretle sona erdi. Mısır ile olan ilişkilerimizi bitiren nedir? Libya, Irak ve İran ile olan münasebetlerimiz durumu ise ortadadır. Bu akıl tutulmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi, batılıların güdümünde, devlet olamayanların, diğer devletleri yönetme davranışına girmeleridir. Diğer husus ise, batılı devletlerin sun'i olarak ortaya koydukları bu devletler, hakikaten kendilerini devletmiş gibi hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Akılları kimileri tarafından bloke edilmiş olanlar, dış güçlerin emrinde sözde hizmetlerini yürütmektedirler.

IŞİD denilen bir terör örgütü nasılda, birden ortaya çıkıverdi. IŞİD bir devlet midir? Elbette, değildir. Milliyeti dini var mıdır? Bu husus da belirsizdir. Pekala, böyle bu terör örgütü kimler tarafından finanse edilmektedir? Bu da belli değildir. Bu örgüt, çevresinde bulunan tüm devletlerle savaş halindedir. Ortaya koyduğu mücadelenin gayesi nedir? Ne yapmak istemektedirler? Neresine bakarsanız bakınız, belirsizlikler kol gezmektedir. kullandıkları silahlar, batının ve Rusya'nın silahlarıdır. Bana göre kuruluşu ve finansı batılılar tarafından yapılan ve Müslüman camiasını birbirin düşürerek, kırılmalarını ortaya koymak için düzenlenmiş bir örgüttür. Paris'te 12 kişinin ölümü ile, ayağa kalkan dünyaya rağmen; Orta Doğu'da olanlara, İslam dahil bütün dünya biganedir. Öyle ise burada bir kasıt vardır. Tüm batı, Orta Doğu'da Müslümanları birbirine kırdırarak, arenadan onları seyretmektedir. Batılılar yaptıkları bu işten herhalde gurur duyuyorladır. Yalnız, Müslüman ülkeler de, akıl tutulması içinde, çıkarları için, onlarda seyirci kalıyorlar. Bunun başkaca bir izahı da yoktur. Yalnız burada, düşünen insanlar fikirlerini ifade etmekle birlikte; elleri bağlı olarak, onlar da seyirci olarak oturmaktadırlar. Olaylarda batılıları suçlamakla bir yere varılamaz. Kimileri diyecektir ki, batının hiç suçu yok mu? Elbette, hem de çok var. Yalnız, onları kim yargılayacak? Bunu düşünmek gerekir. Bunun yanında kullandıkları maşaları ise, Müslüman olduğunu ifade edilen, fakat Müslümanlıkla ilgileri olamayan taşeron terör örgütleridir.

Madalyonun bu tarafını da düşünerek akılları başa toplamakta yarar vardır. Müslüman ülkelerin birbirlerini dışlama fikirleri, elbette batının Osmanlı İmparatorluğunu ortadan kaldırma projeleri içinde yer almakta idi ve bunun 300 yıllık bir mazisi vardır. Osmanlıyı istediği gibi, parçalara bölen Batı, şimdide ondan ortaya çıkardığı sözde devletlerin kaynaklarını yağmalama çabası içindedirler. Bunun için de, Orta Doğu'daki ülke halklarından yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca Müslüman'ın katledilmesi umurlarında olmamış ve olmayacaktır. Bu olayların karşısında batıya, insanlıktan, insan haklarından bahsetmenin de anlamı yoktur. Zira, bu olaylara karşı, batı kör sağır ve vurdumduymazdır. Zaten istedikleri bir göz idi, Allah iki göz verdi ise bunu reddetmezler. Bütün bu olayların karşısında, Orta Doğu akıl tutulmasından kurtularak, akıllarını başlarına almalarını gereği ortadır. Yaksa, bu gidiş, iyi bir gidiş değildir. Bu konudaki endişelerim çok yüksek düzeydedir. Şahsi çıkarların, daha önceki kan davlarının, kinlerinin sonlanmasında yarar vardır. Yalnız, Arap'ın kinini deveden aldığı gerçeği de inkâr edilemez. Batı olaylar karşısında nasıl da birleşiveriyor. Saygılarımla.

 

 

 

 Bu Haber 1147 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI