Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Temmuz 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
12 Eylül
Siyasi tarihimizde hiç hoş bir yer işgal etmeyen, darbe olayları üzerinde pek yazmak istemem, ama “İflas eden bakkal eski defterleri karıştırırmış” misali, siyasetimiz de iflas etmiş olmalı ki,12 eylül ile ilgili olarak konuşmalar başlayınca ben de yazmağa karar verdim.

Osmanlı döneminde, ordunun devlet idaresine karışması, ilk olarak 31 mart 1908 vakası sonrasında, Hareket Ordusunun İstanbul’a gelmesi ile ortaya çıkar. Daha önceleri de yeniçerilerin ayaklanması olmakla birlikte, bunlar devletin idaresine müdahaleden çok, birkaç vezirin kellesinin gitmesi ile son bulurdu. Esas olarak bakılacak olur ise, 19 mayıs 1919 da, M. Kemal Paşanın Samsun’a çıkışı ile başlayan Türk Anadolu İhtilâli, daha sonra İnkılâp’a dönüşmüştür. Türk tarihinde radikal olarak değişiklikleri içeren, gerçek ihtilâl ve inkılâp‘ta budur. M. Kemal Atatürk’ün siyasi ve askeri alandaki gücü, onun devrinde herhangi bir hareketin olmamasını ortaya koymuştur. Bütün bunlara rağmen her şeyin süt liman olduğunu söylemek de mümkün değildir.

1946 yılında çok partili demokrasiye geçildikten sonra, 14 mayıs 1950 tarihinde DP iktidara gelmiştir. 27 mayıs 1960 hareketi ise, TC Devleti kurulduktan sonraki, ordunun ilk müdahalesi olarak ortaya çıkar. Burada bir hususun açıklanması gereği vardır ki, 1960 yılındaki müdahaleyi yapanların oluşumu 1943 yılına kadar gider. Eğer, iktidar değişmemiş olsa idi, bu hareket İsmet İnönü’ye karşı yapılacaktı. Zaten oluşumun ortaya çıktığı dönemde, İsmet İnönü başkanlığındaki CHP iktidardır. Daha sonra, 1971 hareketini görüyoruz. Yalnız, bu olay tam bir müdahale olmayıp, post modern bir müdahaledir. 12 eylül 1980 ‘de ise tam bir müdahaleyi görüyoruz. Gerek 27 mayıs ve gerekse 12 eylül hareketlerinin yıldönümleri uzun yıllar bayram olarak kutlandı. Elbette, ordunun demokrasilere müdahalesi hiç bir zaman olumlu olarak karşılanamaz. Burada üzerinde durulması gereken ve gözden kaçan bir husus üzerinde durmak isterim. Gerçek anlamda demokrasinin gereğine inanmış ve demokrasi mücadelesini yapan siyasetçi çok az yetişir. Eğer, demokrasiye inanıyor isek, bu insanların da korunması gereği vardır. 1960 yılında ve 1980 yılında yapılan, o zaman için devrim veya inkılâp olarak isimlendirilen  bu hareketlerle birlikte, binlerce siyasi ve binlerce bürokrat tabiri yerinde ise çöpe atılmıştır. Bunun anlamı şudur ki, ülkenin 60-70 veya 80 yıldaki yetiştirdiklerini bir anda yok ediyorsunuz. Bunun anlamı her müdahaleden sonra, bir düşük kariyerdeki siyasilerle yola çıkmak mecburiyetinde kalıyorsunuz demektir. Durumu bu açıdan mütalaa ettiğiniz takdirde, müdahalelerin ne kadar kötü olduğunu görebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen, müdahalelerle karşı karşıya kalan iktidarların demokratik ölçüler içinde ülkeyi idare ettikleri de söylenemez. Bunun cezası ise darbemidir ? Elbette, değildir. Bu olayları yaşamış ve bunlarla ilgili yazılanları okumuş bir insan olarak, düşündüğümde burnumun direği sızlar. İnanın bana, bu darbelerin gerek öncesi ve sonrasındaki olaylar değil bir makaleye, gazetenin tümüne sığmayacak acı öykülerle doludur. Allah bizlere bunları bir daha göstermesin. Haksız yere sönen ocaklar, ölen insanlar ve mağdur olanlar binlerce ve binlercedir. Bütün bunlara rağmen, ben 12 eylül ile ilgili olarak Anayasamızın geçici 15. maddesinin kaldırılarak, 12 eylül hareketini yapanların yargılanmasını, bir kan davası olarak kabul ediyorum. Zira, 12 eylül, devlet idaresini ve hukukun üstünlüğünü hiçe sayarak yapılan bir hareket idi. Eğer, kendimizi demokrat olarak kabul ediyor isek, demokratik olamayan bir hareketi, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkesini bir tarafa iterek mi, yargılayacağız ? Bana göre, hep ileriye bakmalıyız; demokrasimizin olgunlaşması ve  gelişmesi için çalışmalıyız. Demokrasiden ayrılan veya demokratik olamayan ülkelerin durumu ortadadır. Var olmak için demokrasiye su gibi, hava gibi, ekmek gibi ihtiyacımız vardır. Bir şey de çok önemlidir. Millet ile onu temsil eden devlet hükümrandır. İktidara gelen partiler ise hükümet ederler. Hükümetler hükümran olmaya kalkarlarsa işte tehlike de burada başar. Demokrasiyi ve demokratik sistemi kendine taç edinmiş nesiller temennisiyle, saygılarımı sunarım.Bu Haber 1547 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI