Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Ocak 2015 Pazar
ZATİ ÜRER
Türkçe’nin Gücünden Haberdar Değil

Türk Dil Kurumu önceki başkanı Sayın Prof. Dr. Şükrü Hâluk Akalın Hocam, Gazi Üniversitemizde verdiği konferansta titizlikle hazırladığı saydamlar üstünde çok çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Ben de bunları tüm ülkeye duyurmuştum. Şimdi o duyurumu bölümler halinde tekrar yayınlıyor ve dava arkadaşlarımın dikkatine sunuyorum:

Garanti Bankasından bir pastacıya telefon geliyor. Yeni açılan bir iş yerine reklam amaçlı pasta gönderilmek isteniyor. Ancak pastacı GARANTİ LESİNGN sözünü bir türlü anlayamayınca pasta yazısını şehir adlarıyla kotluyorlar. Pastacı tamam diyor ve iş yerine armağan pastanın üstüne “Garanti Lüleburgaz, Edirne, Samsun, İstanbul, Niğde, Gaziantep, Nizipten sevgilerler…” yazarak gönderiyor. İşin aslı öğrenilince herkes kahkahalara boğuluyor tabi. Bu komik durumun benzerleriyle sınıflarda divan edebiyatı derslerinde Osmanlıca şiirler-metinler işlenirken de  .  çok karşılaşılmıştır.Hançerenin kabul edemediği birçok Arap ve Fars kökenli sözcük bir türlü benimsenememiş, onlara yabancı kalınmıştır ama benimsenenler de dilimize zenginlik katmıştır. Türkçe konuşanların yabancı dillerin ses yapısını yadırgaması gerçeğini görmeli ve yabancı dilden giren çoğu sözcüğün çok çabuk dışladığını bilmeliyiz. Örneğin BÖREK CENTER dükkân adı olur mu? Olduran oldurmuş ama center sözcüğü bir türlü merkezin yerini alamadı alamıyor, alamayacak da. Alan sözcükler yok mu? Var, kendilerini bizim hançeremize kabul ettirmişlerse hoş gelsinler sefa gelsinler. Bizim yürüttüğüm mantık bu.

 Yabancı sözcüklerle dilimizin yok edildiğini falan sanmayalım. Türkçe dünyanın en çok konuşulan dili, birçok dile sözcükler vermiştir, vermeye de devam ediyor. Şükrü Hocanın yayınladığı Türkçenin yaygınlığını belgesi bilgiler var. En az bir orta öğretim kurumunda  Türkçenin öğretildiği ülke sayısı 87, kurslarında Türkçenin öğretildiği ülke sayısı 46. 9 ülkede Türkçe öğretim yapan üniversite var, 28 ülkede Türkoloji bölümü, enstitüsü, merkezi var. Türkiye için yok olma tehlikesi asla söz konusu değildir!

 

 

 Bu Haber 547 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI