Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
27 Ocak 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Siyaset
ecevit.osman@gmail.com

Demokratik ülkelerde siyaset bir amaç olmak yerine, araç olmalı ve buradaki en önemli husus ise ülkeye hizmet etme yarışı olarak mütalaa edilmelidir. Burada yanlış anlamayı ortadan kaldırmak için bir konuya da açıklık getirmek isterim. Burada kullandığım amaç halka hizmet bakımından bu yarışa katılmanın bir parçası olmalıdır. Yoksa, özellikle gelişmemiş ülkelerde olduğu üzere başka emellerin tahakkuku için demokrasi kullanılmamalıdır. Zaten böyle bir durumu incelediğimiz zaman bunun demokrasi diye isimlendirilmesine de olanak yoktur. Yalnız, üzerinde durmam gereken en önemli husus ise, her gün siyaseti konuşur olmamız, onunla yatıp, onunla kalkmamızdır. Bütün bunlara benim kanaatime göre gerek yoktur. ABD'nde uzun süre kaldım  ve birçok seçimi orada izledim. Seçim tansiyonunun seçim sırasında bile yüksek olmadığını gördüm. Cumhuriyetçiler ve demokratlar arasında hiç münakaşaya rastlamadım. Çok sıklıkla olmamakla birlikte, parti liderlerinin yalnız başına veya karşılıklı olarak oturumlarına şahit oldum. Seçim yapılır ve sonrasında ise, bütün defterler kapatılarak, ülke için, kalkınma için çalışmalara başlanır. Ayrıca, her Allahın günü televizyonlarda parti  liderlerinin konuşmaları ve bunlara ait yorumlar yoktur. Yalnız, çok sık olarak ABD  ve Dünya ekonomisi ile ilgili toplantılara rastlanır ve hükümetin yanlış kararları kıyasıya tenkit edilir.

Bu tenkitlerde şahsiyet yoktur. Ekonomik modellemelere göre, ekonomik analizlerle bu tenkitler yapılır. Karşı grupta olanlarda değişik modellere göre bunların yanlış olduğunu ortaya koymağa çalışır. Asla, afaki ve popülizme burada yer verilmez. Ülkemizde yapılan bu tip televizyon konuşmalarını çok sıkılıkla dinliyorum. Elde hiç bir veri olmadan bir taraf her şeyi kapkara gösterir iken, diğer taraf ise nurlu bir yol çizmektedir. Bilimsel veya mantıki olarak düşündüğümüzde böyle bir durumun  olamayacağı açıktır. Yapılan bir şey asla tamamen siyah olamaz, tamamen beyaz da olamaz. Tercihler ve yapılan işlerin fizibilitesi bakımından birinin diğerinde daha iyi olduğu söylenebilir. Bu bakımdan bizdeki siyaset sayısal veriler ve ekonometrik analizlerlerden daha çok polemik üzerinden yapılmaktadır. Bu şekildeki konuşmalar da daha fazla sert münakaşalara neden olmaktadır.

Siyasette yapılan ve hiç de uygun bulmadığım diğer husus ise, sun'i gündem yaratmak için hiç olmayacak hususların ortaya atılmasıdır. Günlerce böyle konuşmaları takip edip, üzerinde münakaşa ve yorumlar yapılır. Sonunda  işe yaramayan bu konuşmalar gündemden düşer ve hiç konuşulmaz.  O zaman düşünmek gerekir, boşu boşuna bu konular üzerinde niçin zaman sarf edilmiş, niçin bu kadar emek kaybı olmuştur. Elbette, kamu için değil ama, bunun da siyasiler bakımdan getirisi vardır. Zira, Ülke için çok önemli olabilecek veya olan hususlar üzerinde böylelikle bir örtme yöntemi uygulanır.

Siyasette hiç hoşlanmadığım diğer husus ise siyasetin veya Ülkemizde kullanılan siyasetin dilidir. Siyasiler konuşmaları ve davranışları ile halka örnek olmak mecburiyetinde olan kişilerdir. Bu böyle olmadığı takdirde, halkımızın siyasete ve bunun gereği olarak ortaya çıkan demokrasiye olan inancı sarsılmakta ve fikir düzeyinde gelişmeler olmadığı için, küfür ve kaba kuvvet uygulamaları alabildiğine çoğalmaktadır. Ben sokaktaki sinir küpü olarak dolaşan insanların, siyasetteki bu konuşmaları kendilerine örnek aldıklarını düşünüyorum. Elbette, siyaset bilimini de kendi içinde kuralları vardır ve bu bir miktar diğer bilim dallarından farklılığı olabilir. Zira, siyaset veya politika, kelime anlamı olarak çoklu oyun anlamındadır. Yalnız, bu oyunu, yalan söyleme veya yanlış oynama anlamında anlamamak gerekir. Hep doğru olmak, doğrunun yanında olmak şeklinde anlaşılmalıdır. Kimileri bütün bunlar doğrudur; ama, batı ülkelerinde de ayak oyunları yok mudur? Şeklinde bir soru sorabilir. Elbette, vardır. Batının insanı inanın bizim insanımızdan daha doğru da değildir. Yalnız, batıda hata ve yanlışların mutlaka cezalarının büyük bir çoğunlukla verileceği inancı hakimdir. Siyaset şan şeref ve maddi çıkar için yapılmamalıdır. Bu şekilde yapıldığı takdirde, siyaset , demokrasi ve ülke kirlenecektir. Demokrasinin bütün kuralları ile ülkemize yerleşmesi temennisi ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 950 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI