Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Şubat 2015 Pazar
ZATİ ÜRER
Dava Adamı Olmak

İki komşu il, Ordu-Samsun…Ordu Ünye’de doğdum, büyüdüm. Yıl 1971’di Samsun’a naklettim. Ünye-Samsun arası sürekli gidip geliyordum artık. Yol tek şeritliydi. Gençliğim bu yolun çift yönlü olmasını göremedi. Olaylar vardı gençliğimde hep.  Mahir Çayan ve arkadaşları Ünye’de Radar üssünde görevli İngilizleri kaçırdılar Kızıldere’ye. Orada da öldüler, bir Ertuğrul Kürkçü sağ çıkmıştı aralarından. Onların ölümüne Oy dere Kızıl Dere diye ağıt yakıldı, Selda Bağcan’ın yanık sesiyle dinledik durduk yıllarca. Dinledikçe de kan aktı ülkemde, gözyaşına boğulduk milletçe.

 Olaylar, suçlamalar çatışmalarla büyüdükçe büyüyordu. O günleri Vebal adıyla romanlaştırdım.  Fikir ayrılığı yüzünden kan dökülmediğini görmüştüm, devletin makamlarında kendini gizleyenler vardı, halkı birbirine düşürüyordu. Karşıt gruplar fikir yüzünden çatıştığını sanıyordu. Güvenlik güçleri olayları yatıştırmakta akıl almaz şekilde aciz kalıyordu. Niye? Çünkü milleti birbirine düşürme organize ediliyordu.

12 Eylül 1980 sabahı bitti her şey. Organize tamamdı. Üç yıllık askerî dönem ardından Özal dönemiyle dünyaya açılma ve kalkınma başladı ama hayali ihracatlar, batan bankerler… olmadı mı?  Oldu.

Doksanlara geldik, Demireller, İnönüler, Yılmazlar,  Çillerler… derken faili meçhuller… aydınlardan ölümler, doğudan gelen şehitler, dağlarda ölen eğitimsiz zavallı gençler…

Bunalan millet eli böğründe beklerken Ecevit çıktı ortaya, niye? Apo yakalandı, getirildi diye. Birinci parti yaparak ödülü ona verdi millet. Dün çatıştığı ülkücü zihniyetin lideri bile ona yakın oy almasına rağmen eğildi saygıyla önünde, diğer sağ partiler biraz dinlensin dedi, ben Ecevit’e  desteğim. Herkes şok olmuştu. Üç partili hükümeti kurup Sayın Sezer’i de cumhurbaşkanı seçtiler. 2001’e kadar geldiler ama başlarına kitapçık fırlattı, Sayın Sezer. Esnafın biri de ardından Ecevit’e kasa fırlattı. Elbirliğiyle memleketi soktular krize. Hey gidi günler hey!

Ecevit hükümet kurduğunda ben eğitim davamı  sürdürüyordum. Deneyler, araştırmalar yaparken Sayın Ecevit’in liste başı milletvekilini okuluma davet etmiştim, eğitimin iyileştirilmesi için öğretmenleri bir dinlemesini istemiştim ama çok meşgulüm demişti bana. Bunun gibi burada değinmeyi gereksiz bulduğum birçok şeye üzülüp emekliliğimi istedim sonunda. Bu arada Samsun Ünye yolu hâlâ tümüyle bitmemişti. Derken yıl 2001 Ak Parti kuruldu, davası adalet ve kalkınmaydı. Benimki de eğitimdi. Umutlandım ve koştum davamı sundum. O zamandan beri de yazıyor, çiziyor, anlatıyorum. Adalet ve Kalkınma Davası yetkililerince de hiçbir makama getirilmedim. Ancak gördüm ki liderden kaynaklanan ciddî bir çalışma felsefesi var partide. Kişisel taleplerimiz yerine gelmiyor belki. Ama açıklamasını alabiliyoruz. Seçimlerde yanında gezdiğim Bakanımız Sayın Çağatay Kılıç’tan kendi dava arkadaşlarımla ilgili üç talebim oldu, üçü de olmadı. Ama Sayın Danışmanı tarafından arandım, yarım saat görüştük, adalet ve kalkınma davası adına olması gerekenin açıklamasını aldım. Eskiden olduğu gibi artık özel kalemlerde çalışma engelleyici ziyaret beklemeleri olmuyor, taleplere uygun çözümler üreten sorumlular var, olacak olmayacak açıklamaları uzman kadrolarla Sayın Bakan adına yürütülüyor. Bu dava iş üretme, adaletli olma ve kalkınma davası; dava adamı olmak da memleketin selameti için egoyu geride tutmayı gerektiriyor.

Eğitimle Demokrasi Platformu(EDEP) listesine imza atmış dava arkadaşlarımın kulağıma gelen bazı eleştirilerine cevap vermek adına bunu hatırlatmayı gerekli gördüm. Evet, ülkemizde işsizlik var ama bu çalışma kültürü inşallah yolların yapılması gibi onu da ortadan kaldıracaktır, yakındır. 2001 öncesine dönmek istemiyoruz asla değil mi? Yollar, raylar, alanlar yapıldığı gibi iş yeri yatırımları da olacak mutlaka, davamız kalkınma davası çünkü. 

 

 

 Bu Haber 543 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI