Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Şubat 2015 Pazar
İSMAİL SARI
“Eşşeğin büyüğünü ahırda unuttuk”

Olayları değerlendirirken veya bir araştırma yaparken, bazen en önemli püf noktaları unutulur veya dikkatten kaçar. İşte bu durumları belirtmek için kullandığımız atasözü; “Eşşeğin büyüğünü ahırda unutmuşuz” denilir.

 

Günlük yaşantılarımızda veya aile hayatımızda öyle durumlar oluyor ki bazen, apışıp kalıyorsunuz. Bir mânâ veremiyorsunuz ve nedenini anlamakta güçlük çekiyorsunuz; bir sonuç alıncaya kadar akla karayı seçiyorsunuz.

 

Ben, kendi aile yaşamımdan bir örnekle konuyu biraz daha açıklamak istiyorum. Son yıllarda eşim, ev işlerinden bunalmadan, bazen benimle bazen de küçük oğlumla münakaşa ediyor ve hiç gereksiz konu ve zamanlarda sertleşiyor. Bir süre takibe alarak nedenini araştırdım. Benim vardığım sonuç; (tabii ki tamamen kişiseldir) eşimin evdeki boş zamanlarda sürekli televizyon programlarındaki aile içi sürtüşme ve aile problemlerini konu alan filmleri seyrediyor olmasıdır. Evde sertleştiği konular, hepsi benzer konular. Örnek: Filmlerde; yemek beğenmeyen veya yemek seçen çocuklara kızan anneler, sürekli mızmızlık yapan çocuklarla kavga halinde olan anneler konu ediliyor. Ben de bakıyorum; küçük oğlumla annesinin kavgaları aynı konular. Bana da, çoğunlukla “başkalarının işleri ile uğraştığım” ve evi ihmal ettiğim için kızıyor. Televizyon filmlerinde gördüklerimizin, kendi hayatımıza yansıdığını üzülerek seyrediyoruz.

Benim gündeme getirmek istediğim konu; “Kadınlara karşı şiddet”ten bahsederken, “Çocuklara karşı şiddet”ten söz ederken  bu şiddetlere öncülük eden, örnek olan bu televizyon filmlerini gözden kaçırdığımızı belirtmek istiyorum. Filmlerin iyi niyetli, öğretici- eğitici olması düşüncesi ile hazırladığını ve oynatıldığını da biliyorum. Ancak, hepsi için aynı düşüncede olamadığımı da belirtmeliyim. Ve diyorum ki, “Bir çok konuda, eşşeğin büyükleri ahırda kalıyor” diye düşünüyorum. Konuların sorumlularının biraz daha hassas olmalarını diliyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1295 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI