Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
11 Şubat 2015 Pazar
ZATİ ÜRER
Kolombiya Konuşması

Sayın Cumhurbaşkanımızın Kolombiya konuşmasını ekranlardan izlerken ülke kalkınmasının özel sektör mensuplarına açtığı yeni bir yol daha buldum. Adalet ve Kalkınma davasının lideri, dünyaya açılmamız gereğini vurguluyordu. Merhum Özal ile başlayan kapalı ekonomiden çıkışı günümüzde zirveye taşımamız gerekirdi. Ancak girişimci iş adamlarımız dünyaya açılmakta tereddüt gösteriyorlar. İstanbul dışındaki illerimizde dünyaya açılma oranı yok denecek kadar az. Oysa ekonomimizin gelişmesi birbirimizin emeğinden, üretiminden, ekonomik değerlerinden değil, küresel ekonomiden değerler elde edebilme gücümüze bağlı.

Sayın Cumhurbaşkanı, doğalgaz ve petrol kaynaklarımızın olmadığını ama sanayide ciddi gelişmeler sağladığımızı vurguluyor ve değer değişiminden söz ediyor. Biz doğal kaynakları olan Kolombiya ile sanayimizi ilişkilendirebiliriz, bunu da iş adamlarımızın girişimleriyle yapmalıyız diyor. Önünüzü açalım, siz de yürüyün diyor. Özal ve Erdoğan’a dışında bu noktaya dikkat çeken liderlerden mahrum kalışımız nedeniyle neler kaybettiğimizi iyi düşünelim ve ilimiz girişimcilerinin de açılan bu yoldan yürümesini dileyelim. Yol çok! Turizm yolu, kültür sanat yolu, sanayi üretimlerini ihraç yolu, modern inşaat teknolojilerini ihraç yolu… yolu yolu yolu… Peygamberimizin (s.a.v)ticaretle meşgul olun ve cesur olun sözü de bu yeni yolda cesaretle yürümeyi gerektiriyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın anlattıklarını burada uzun uzun açıklamaya gerek yok. Özü gayet açık; iller arası değerler değişimi, ülkeler arası değerler değişimi yoluyla ekonomik güç kazanmak, kalkınma davasına hizmet etmek gerekiyor. İlinizden, yörenizden, ülkenizden çıkın, açılın ufkunuz genişlesin; değerler değişimine aracılık edin deniyor. Önünüzdeki engelleri kaldıracağız deniyor. Devletin beyninde yetişmiş ülkeler arası dolaşımı iyi bilen çok değerli bürokratlarımız var. Onların danışmanlığıyla girişimde bulunmak isteyen cesur girişimlerimize rehberlik etmekten zevk alan bu arkadaşlarımıza ulaşma sorunu yaşayanlar varsa onlara ışık tutmak istediğimi de buradan duyurmak isterim. Karadeniz’in güzelliklerine yeni renkler katacak çok değişik projeler üretmek mümkün. Ama önce buna meyilli bir gönül gücü gerek; soracak soruşturacak, girişecek yürek ve beyin gerek. Hemşerilerimin bu yürek ve beyni taşıdığına inanıyorum ben. Onlara tek tavsiyem şu: Tereddüt yok!

 

 

 Bu Haber 564 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI