Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Şubat 2015 Pazar
ZATİ ÜRER
İlim Yayma

Ünye İlim Yayma Cemiyeti kendi yaptırdığı öğrenci yurdunda basın mensuplarına kahvaltı verdi. Bu yurdu yaptırmak için gayretlerini yakından bildiğim arkadaşlarımın basın toplantısına katılmaktan büyük mutluluk duydum. Yeni Başkan, sevgili kardeşim Sayın Tamer Uysal’ın açıklamalarını dinledik zevkle. Memleket aydınlanmasına katkı adına aydın ışığını üyelerine, onlar aracılığıyla da dalga dalga halka tutuşlarını anlattılar. Araştırmacıları, yazarları, valileri, kaymakamları, bilim insanlarını sunumlara davet ettiklerini açıkladılar. Öğrencileri bilim ışığına kavuşturmak için kurdukları yurdun açık rakamlarla muhasebesini de sundular bize. Üniversite ve organize sanayi yeri için yapılan çalışmalara, mücadelelere nasıl katkı verdiklerini, engellemeleri ortadan kaldırmak için neler yaptıklarını da anlattılar.

 Üzüldüğüm şu oldu. Kişisel nedenlerle kamu yararına hizmet verecek yerleri bu konuma gelmesinler diye engelleme faaliyetlerinden söz edildi. Maalesef böyle engellemelerle ülke genelinde çok karşılaşılıyor. Ancak bu engellemeleri yapanların ciddî pişmanlıklarına da çok şahit olunmuştur.

Değerli hemşerilerimin kamu yararı olabilecek etkinliklere katkı veremeseler bile engellemeler yapıp zaman içinde de pişmanlıklar yaşamamalarını özellikle tavsiye ediyorum. Sonra bu engellemeler bazen de abartılarak kamuoyunda muhataplarının toplum içindeki yerini ve değerini unutulmayacak şekilde düşürüyor ve bu durum kuşaktan kuşağa da geçiyor. İşte şuraya organize yapılacakmış, buraya liman, buraya istihdam yatırımları… ama falanca filanca engellenmiş deniyor. İzi de asla çıkmıyor. Taş üstüne taş koyanlar da hayırla yad ediliyor. Ünyelilerin birbirlerini sevmeyenleri dahi kamu yararına olan her şey için el ele verebilmeleri gerekir. Kalkınmanın, ilerlemenin temel felsefesidir bu. Hayırlı işlerde zıt kutupların iş birliği ilim yayma ışığı çevresinde toplanma gibidir. Karanlık bir ortamda yanan ışığın çevresine bakınız: Hep aynı tür canlılar mı var? Birbirine düşman, birbirini yemeye çalışan canlılar karanlıktan kaçıp o ışığın çevresine üşüşmüyorlar mı? Üretmek, değerlendirmek, yüceltmek için el ele ve birliğe diyorum. Kalkınan yörelerimizin bu temel anlayışına dikkat çekmek istiyorum.

İlim Yayma Cemiyeti bu anlamda bir büyük şamdanı almış eline tutuyor madem, birbirini seven sevmeyen o ışığın çevresinde dayanışma şenliğine çıkmalı.

Sayın Başkan Tamer Uysal herkese eşit mesafede oldukları açıklaması da yaptı. Dedi ki “Biz kimsenin kişisel tercihlerini, yaşama biçimlerini, dünya görüşlerini asla tercih nedeni yapmadık, yapmayacağız. Geçmişte bu ışığı var edenleri hayırla yad edeceğiz. Bu yüzden kurucu hemşerimizin adını yurdumuza verdik. Artık yurdun adı Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş oldu.” Bu konuşmanın ardında ne var? Herkes kendince yorumlayabilir belki ama ben “barış kültürü” yansıması görüyorum. Ülkemizde “çatışma kültürü” körüklendi tarih boyunca, bu körükleme gittikçe ülke düşmanlarınca daha da şiddetlendirilmeye çalışılıyor. Göz önünde olanların konuşmalarında çok sık karşılaşıyoruz çatışma kültürünün izlerine. Bu bakımdan İlim Yayma Başkanının açıklamalarının yansıması çok önemli; kendilerini yürekten kutluyor, başarılı faaliyetlerinin devamını diliyorum.

 

 

 

 Bu Haber 601 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI