Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Şubat 2015 Pazar
ZATİ ÜRER
Yetki Paylaşımıyla Muhtar Yürümek

Muhtar temelli yönetim sistemi kurmak milletimizin özlemidir. Bu özlemi en çok da muhtarlar çekmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı ‘külliye’ dediği milletin sarayında tarihte görülmemiş bir ilke imza attı. Muhtarları millet temsilcisi sıfatıyla konuk etti orada. Onlarla memleket sorunlarını paylaştı. Kendisini nefes almadan dinleyen bu millet temsilcileri, konuşma bitince niye ayağa kalktı? Alkış tutarken niye coştular öyle? Kendilerini milletle bütünleşme elçileri gören sözler karşısında duydukları heyecandan değil miydi bu?

“Muhtar bile olamaz” diyen aşağılayıcı zihniyete inat, bu milletle bütünleşme jestinin uyandırdığı heyecan dalga dalga bütün Anadolu’ya ağızdan ağza yayıldı, hâlâ konuşuluyor. Muhtarlar hep ayakta, büyük bir beklenti içinde dostlarım, çok önemli bu. Bu beklentiye cevap verilmesi gerek bence.  Milletle bütünleşme gerçekleşecekse cevap verilmeli mutlaka bu beklentiye.

Nedir bu beklenti? Yetki paylaşımı. Muhtarlar siyasî partilerin aday göstermesiyle seçilmiyor. Köy veya mahallede farklı partilere oy veren insanlar aynı muhtar adayına oy verebiliyor. Bu, seçilen muhtarı insanlarıyla bütünleştiriyor. Böylece millet köy köy, mahalle mahalle muhtarlar önderliğinde bütünleşmiş oluyor. Öyleyse muhtar eliyle yönetimde ve hizmette yetki paylaşımı sağlanmalı ve böylece demokrasimiz geliştirilmelidir.

Muhtarlar yönetimin de, hizmetin de temeli olabilir. Onların belli bir yönetim organizasyon şemasıyla halkla iletişimi kurulmalı. Muhtarlık hizmet yerleri geliştirilmelidir. Halkın devletle olan her işinin muhtar temelli yürütülmesi, yönetime katılması demektir.

Bir köy veya mahallenin ihtiyaç ve talepleri muhtarlıkta birikmektedir.  Sorunların çözülmesi, ihtiyaçların karşılanması konusunda vatandaşlar görüş ve önerilerini buraya bildiriyor çünkü. Öyleyse vatandaşların görüş ve önerilerinin uygulama yapacak olanlara ışık tutması söz konusudur. Yapılacak yatırım ve hizmetlerin programlanma ve uygulama aşamalarında muhtarın oy hakkının olması gerekir.

Bir yere imar planı mı yapılacak, oranın halkının bu konuda görüşlerinin değerlendirilmesi lazım. Niye?  Bu katılımcılığın gereği, demokrasinin gereği. Kim aracılık edebilir bu görüşlerin bildirilmesine? Elbette ki muhtar. Öyleyse muhtarın bu konuda görüş bildirmesi hakkı değil midir? 

Köyde mahallede kurulan bu muhtarlık yetki paylaşımı sistemini, ilçe ve il düzeyinde de muhtarlıkların ortak görüşlerinin ifade bulduğu dernek yönetimleri yürütebilir.

Muhtarlar, halkın yönetime katılmasını, yani yetki paylaşımı istiyor. Demokrasi böyle güçlenir, gelişir diyor. Milletin birlik, dirlik içinden bütünleşmesi muhtar temelli yönetim sisteminin kurulmasına bağlı diyor,  bunun gerçekleşmesini özlemle ayakta bekliyor. Gelin onları ayakta bırakmayalım; muhtarlarla yürüyelim, muhtar yürüyelim!

 

 

 

 

 Bu Haber 861 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI