Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Mart 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Her Şeyin Bir Yeri Var
ecevit.osman@gmail.com

Eskiler "boğaz dokuz boğumdur, dokuz defa düşünüp bir defa konuşacaksın" veya "Söz ağzından çıkıncaya kadar senin esirin, ağzından çıktıktan sonra, sen onun esirisin" derler. Ülkemizde yapılan siyasi konuşmalarda hiç endaze yok. Her şey açıktadır. Gizli bir toplantı yapılacak deniliyor, toplantı devam ederken bile, açıklamalar yapılmaktadır. Elbette, bazı toplantılarda alınan kararların bir süre açıklanmamasında yarar olabilir. Buna toplantıya katılanlar veya ülkenin güvenliği ile ilgili olması bakımından kimileri tarafından karar verilebilir. Yalnız, görülen o dur ki, "bakla ağızda ıslanmaz" örneğinde olduğu şekilde, her şey ortadadır. Bütün bunların yanında diğer önemli olan husus ise; birisi bir konuşma yapıyor, günü bir tarafa bırakınız, saati bile dolmadan cevap geliyor. Diğer taraf ise, yine cevabı yapıştırıyor. Bu konuşmaların büyük bir çoğunluğunun ciddiyetten çok uzak olduğu gerçeğini burada belirtmek isterim. Önemli olan bir hususun ortaya konulmasında yarar var:  Niyet Ülkeye hizmet mi? Yoksa konuşmalarda gaye popülizm ile daha fazla oy almak mıdır?

Her konuşmanın bir yeri olması gerekir. Her günü bir tarafa bırakınız, günde birkaç defa konuşmanın gereği nedir? Allah'a şükürler olsun, seçimle veya fazla oy alma ile ilgili konuşmaların yapılmadığı günümüz yoktur. Bu kadar çok konuşulunca da, birbiri ile çelişen ifadeler de ortaya çıkacaktır. Özellikle de siyasiler konuşmalarında çok dikkatli olmaları gerekir, zira bu konuşmalar halka karşı yapılan taahhütlerdir. Eğer, bütün bunlar halk tarafından olmayacağını biliyor veya kısa bir zaman sonra unutulur gibi, düşünülüyor ise, bu tamamen halk ile alay etmektir. Her gün aynı konuşmaların seçmen üzerinde narkoz etkisi yaptığı da diğer bir gerçektir. Bu yılda da seçimin olması sebebi ile, seçmene vaatlerin haddi, hesabı yoktur. Seçimden sonra ise bunların % de kaçının gerçekleşeceği ise bilinemez.

Elbette, siyasetin de kendine göre kuralları vardır, bu kurallara göre hareket edilmelidir. Fakat, asla içinde yalan ve entrika olmamalıdır. Maalesef, Ülkemizde siyaset yalan üzerine inşa edilmektedir. Hep vaat edeceksin, daima vaat edeceksin, yapmayı ise düşünmeğe gerek yoktur. Gelişmiş batı ülkelerinde, siyaset dahil her yerde yalan çok büyük bir suçtur. Çoğunlukla, filmlerde gördüğümüz üzere, hakimlerin tanıklara, "Lütfen doğruyu söyleyiniz, aksi halde sizi mahkum ederim" sözü, onların dürüst olmağa ne kadar önem verdiklerinin önemini ortaya koymaktadır. Ülkemizde bir parti, diğer bir partinin merkezindeki konuşmaları dinleyecek olsa, "aferin adamlara nasıl da bu işi yapmışlar" diye takdir toplamasına rağmen; batıda bu çok kötü bir davranıştır. İktidarda olmasına karşın, bu işi yapan Richard Nixon'ı başkanlıktan eden, Watergate skandalıdır.  Baş savcı Nixon'a " ya istifa edersin, ya da seni içeri alırım" demiştir. Hiç kimse, bir memur olarak, başsavcının, "Amerikan Başkanını nasıl görevden alabilir" diyememiştir.  İşin diğer tuhaf tarafı ise, soruşturmaya izin veren adalet bakanı, cumhuriyetçi, yani Nixon'un partisindendir. Bu olay şunu göstermektedir ki, batıda da, bazı uygunsuz işler olabilmektedir. Yalnız, orada bu olayların önünü alabilecek ve cezalandıracak  adalet kuruluşu vardır. Aklamanın yolu, adalet yoludur. Batıdaki insanlar, inananın bizlerden daha dürüst değildir. Orada yerleşmiş olan kanaat, suçluların bir şekilde cezalarını bulacakları yönündedir. Müslümanlığın böyle ahlaksızlıklara karşı hiç de toleranslı bir din olmamasına karşın; olanlar ise en büyük dramdır. Saygılarımla.Bu Haber 1352 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI