Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Mart 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye Anadolu Lisesine Şükranlar

12 Mart tarihi, her yıl İstiklâl Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programlarının sunulduğu günlerdir. Belirli Anma günleri ve törenlerin programları, eğitim-öğretim yılının başında, okullar arasında dağıtılır.

 

2015 yılının “İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı” Ünye Anadolu Lisesi’ne verilmişti. Sayın Kaymakamlığımız, davetiye göndermişti, programa katıldım. Ünye Kaymakam’ımız Sayın Mustafa Demir ve okul müdürü Osman Mehel Beylere davetiye için  şükranlarımı sunuyorum.

 

Bir eğitimci olarak bu tür programları pek kaçırmadan, haberim olursa iştirak ediyor, bu köşemde kalem gücümün elverdiği kadarı ile programı değerlendirmeyi bir görev sayıyorum. Çünkü, emek vererek programı hazırlayan idareci, öğretmen ve öğrencilerin “acaba sunumumuz nasıl oldu, beğenildik mi?” gibi düşüncelerine tercüman olmanın bir sorumluluk olduğuna inanıyorum.

 

Ve Anadolu Lisesi’nin 12 Mart Programı:

Açılış konuşması yapan Okul Müdürü Sayın Osman Mehel, İstiklâl Marşı şâirini tanımlarken; “Milletini iyi tanıyan; hisseden, ağlayan, ağlatan ve duygularını yaşayan birisi olarak Mehmet Akif Ersoy ancak, İstiklâl Marşını yazabilirdi.” İfadesini kullandı. Bu tanım, çok hoştu. Gerçekten İstiklâl Marşımız; hem milleti iyi tanımanın, hem o iyi tanınan milletin duygularının, hem de o duyguların ortaklaşarak yaşanmasının en güzel terennümüdür İstiklâl Marşı. Osman Hoca’nın konuşması kısa ve öz’dü. Program’ın tamamı, öğrencilerden oluşan bir oratoryo ekibi tarafından sunuldu. Çok emek verilmişti. Programı hazırlayan öğretmen veya öğretmenler ile öğrencilere kişisel teşekkürlerimi sunuyorum. Programı çok beğendim. Bu kadar emeğe, bu kadar dinleyici ve seyirci çok azdı. Bu emek, daha büyük bir salonda, daha çok dinleyici ve seyirciye sunulmalı idi. Bunu da sayın mülki amir ve İlçe Milli Eğitim  Müdürümüze arzediyorum. Ve şunu diyorum; Sayın Kaymakamım ve sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm! Çok kıymetli öğretmenlerimiz ve sevgili öğrencilerimizin bu güzel emeklerini, daha sonraki yıllarda, Ünye Kapalı Spor salonumuzda, en azından lise düzeyinde okuyan çocuklarımızı salona getirerek halkımızı da davet ederek büyük kitlelere sunalım, diyorum. O programın sunduğu kültürü ve duyguları ortaklaşa paylaşalım. Öğrencilerimizin hepsi, o benzeri programların içeriğini biliyor değildir. Oradaki ortak duyguların heyecanından doğan alkış tufanı ile salon çınlamalıdır. Yarım gün, görülemeyecek derslerden çok daha fazla fayda sağlanacaktır, bu programlardan, diye düşünüyorum.

 

Sayın öğretmen arkadaşlarım! Küçük bir eleştiri ile sözlerimi bitiriyorum. Akif’in mısralarındaki vurguların hakkı, iyi verilememiştir. Bülbül şiirindeki vurguların hakkı verilemeyince, şiirin ruhu ölüyor. Biraz daha vurgu… diyor, tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum.

 

Ve Mehmet Akif Ersoy’un çok beğendiğim mısralarından iki tanesi ile sözlerimi bitiriyorum:

 “Ölen insan mıdır, ondan kalacak şey; Eseri;

Bir eşek göçtü mü, ondan da nihayet: Semeri.”

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 874 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI