Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Nisan 2015 Pazar
TAYFUN TURAN
Sanat ve Sanatçıya Verilen Değer

Sanat her toplumda olmazsa olmazlardan biridir. Geçmişten geleceğe insanlığın yolculuğudur.

Ülkemizde ne kadar yeri vardır? Ya da asıl Ünye’de ne kadar yeri vardır? Sanata ve sanatçıya Ünye’de ne kadar değer veriliyor?

Yaklaşık 2 yıl önce bir grup genç bir araya gelerek amatör bir tiyatro kurdular. Bir önceki Belediye Başkanı seçimlere yakın bu ekini belediye bünyesine aldı ve tüm Ünyeliler bu tiyatro ekibinin başarısını olumlu gözlerken, Ünye’de böyle başarılı bir ekip varken, günlük dizi çekilmiyor sohbetleri olmaya başladı.

Maalesef Ordu Büyükşehir olduğunda, Ünye Belediyesi’nin birçok geliri otomatik olarak Büyükşehir’e aktarılınca bu tatlı hayaller suya düştü. Ve Belediye desteği çekti.

Yine geçmişte Arif Deryal, Süleyman Aydın, Fikret Dönmez gibi bir grup müzisyen, tarihin tozlu raflarından aldıkları derlemeleri topluma sundular. Dernekleşmek istediler. Çok çaba sarf etmelerine rağmen ekonomik olarak üstesinden gelemediler. Şimdi evlerini geçindirmek için düğünlerde, derneklerde müzik yaparak hayatlarını idame ettiriyorlar. Onların da hayalleri suya düştü.

Şimdi İsmet Küçükoğlu, Ömer Kuyumcu gibi Ünye aşığı sanatseverler İstanbul’da bir Sanat Derneği kurdular. Yanlarındaki sanatçı dostlarıyla “Ünye’de ne yapabiliriz?” amaçlı ziyaretlerinde gördüm. Düşünceleri çok harkuladeydi. Ünye’nin tanıtımı için sanatsal yapılması gerekenleri yapmak için yola çıktıkları her hallerinden belli oluyor. Dilerim çıktıkları bu yolda ekonomik boyutunu da hallederler ve yollarına devam ederler.

Bizim çocukluğumuzda kurulmuş bir müzik cemiyeti var.  Yıllara, her türlü ekonomik olumsuzluklara rağmen Süleyman Kurnalı, Selçuk Ürer, Zeki Tetik özverili çalışmaları ile götürüyorlar.

Umarım İsmet Küçükoğlu, Ömer Kuyumcu ve beraberindeki samimi dostlarımız ekonomik şartları da oluşturarak, müzik cemiyeti gibi uzun soluklu yapının alt yapısını oluştururlar.

Ne diyordu şair;

“Sahipsiz memleketin batması haktır.

Sen sahip çıkarsan bu memleket batmayacaktır.”

Bende diyorum ki;

 “Sahipsiz Ünye’nin yok olması yakındır,

Sen sahip çıkarsan Ünye şahlanacaktır.”

Saygılarımla…Bu Haber 2671 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : öneri Tarih : 18 Ocak 2016 / Pazar Üye Adı :tarık bordanacı
bu büyük şehiri bende sevmedim sanki bu büyükşehir ordunun ve ilçelerin büyüsünü sihirini bozdu...acilen özümüze dönelim büyük şehir olmak istemiyoruz zaten bize sormadılar referandum istiyoruz...bunuda siz hürmetli yazarlaraımızın dile getirmesini istiyoruz
Başlık : Sanat Tarih : 27 Nisan 2015 / Pazar Üye Adı :İsmet Küçükoğlu
Sevgili Tayfun. Dilek ve temennilerin için çok teşekkür ederim.. Birilerinin doğduğumuz bu şehir için biraraya gelmeleri ,oluşacak sinerjiden de Ünye için ortaya çıkacak projeleri hayata geçirmesi gerekiyordu. Başlattık,sanatsever herkesin desteğini bekleriz..
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI