Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
9 Nisan 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Haberin Ötesi
ecevit.osman@gmail.com

Değişmeyen bir hastalığımız var: Nereden nasıl elde edildiği bile belli olmayan olayların haber yapılması bir tarafa; çağlayan adliyesinde olaylar devam ederken, televizyona çıkarılan kimilerinin, polisin yapması gerekenleri yaptıklarını, savcı olarak tahkikatı bitirip, hâkim olarak karar verdiklerini gördük. Doğrusunu söylemek gerekir ise, hayal güçlerine hayran olmamak elde değildir. Yalnız belirli yerlere yaranmak için ağızlarından sular akıtarak yapılan konuşmalara şaşırdım kaldım. Henüz savcı rehinelerin elinde iken ve kısmen yayın yasağı var iken, bu bilgilere nasıl ulaşıldığını hayretle izledim. Sonrasında, oradaki konuşanların hepsinin paranoya ile ortaya konulan hususlar olduğu ortaya çıkmış oldu. Konu ile ilgili olarak, Başbakanın bile haberinin olmadığı veya açıklanmak istenmeyen konuların nasıl ortaya konularak kanaatlerin açıklandığını ibretle gördüm. Bu insanlar, utanmadan, yüzleri kızarmadan nasıl konuşurlar bunu da anlamak mümkün değildir. Bu medya için kötü bir puandır. Medya’nın tarafsız olarak olayları vermesi, soğukkanlı olma gereği ortadadır.

Bu açıklamalardan sonra, kimileri medya, hiç açıklama veya yorum yapamayacak mı, sorusu sorulabilir? Öncelikle, haber niteliğindeki olaylar verilmelidir. Olaylar ve sebepleri gün ışığına çıktıktan sonra, açıklamalar veya yorumlar yapılabilir. Öncelikle, yorum yapabilmek için, olayların sebepleri, olaylar ve sonuçları hakkında delilleri ile bilgilere sahip olma gereği ortadadır. Tüm bunlar ortada yok iken, ben bir şeyler ortaya atayım da, rast gele oltama bir şey takılır ise bunun tadını çıkarırım. Yoksa önemli değil, unutulur anlayışı ile yapılan haberler ve özellikle de yorumlar bana göre oldukça kötü, kötünün ötesinde çok iğrençtir. Medya’nın bu tip davranışlardan sakınması gereği, istisnasız herkes tarafından kabul edilecektir.

Olayların bir de diğer yönünü ortaya koymak isterim. Olaylara ilk müdahaleyi önleme bakımından polisimiz yapmaktadır. Bundan sonraki safha, savcıların ve hâkimlerin; diğer deyimle adaletindir. Bunun dışında, hangi makam ve mevkide olursanız olunuz, polisliğe, savcılığa ve hâkimliğe soyunmanın anlamı nedir. Polis, savcı ve hâkim üçgenindeki süreç kısa zamanda halledilebilecek hususlar değildir. Bu bakımdan sabırlı olma gereği vardır.

Şimdi bu bilgilerin ışığında durumu inceleyelim. Her iki terörist, adı ve şanı ile bilinen teröristler olarak ortaya çıkmaktadır. Bunların ellerini, kollarını sallayarak gezmelerinin nasıl mümkün olabildiğini anlayamadım. Şu açıktır ki, avukatları bu olayda suçlamak mümkün değildir. Avukat cübbesini herkes edinebilir ve giyebilir. Burada düşündürücü olan bu teröristlerin, Türkiye’nin en iyi korunan adliyesine silahları ile birlikte nasıl sızdıklarıdır. Burada elbette bir zaaf vardır. Bunun yanında, hakkın rahmetine kavuşan şehit savcının ve iki terörist’in de ölü olarak ele geçirilmesinin bir başarı olduğunu birçokları gibi düşünemiyorum. Bana göre, öncelikle savcımızın kurtarılması gerekir idi. Bu pazarlıkla veya polisiye tedbirlerle olabilir. Ama yüreğim yanarak söylüyorum ki, savcımız sağ olarak kurtarılmalı idi. Bu terörizme, T:C. Devleti savcısına sahip çıkabiliyor anlayışını verecekti. Maksatları ortadadır, yalnız masum bir savcının şehit edilmesi çok acı bir husustur. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yapılan saldırılardaki, terörist Elif Sultan Kalsen’i ben bile tanıyorum. Nasıl bunca zamandır yakalanamaz bunu da anlamam mümkün değildir. Ciddi tedbirler alınmalıdır. Tekrar şehit savcımıza rahmetler olsun. Bunların son olmasını dileğimle, saygılarımı arz ederim.Bu Haber 1164 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI