Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Ekim 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Çöken eğitim sistemi
Geçen hafta ÖSS sonuçları açıklandı ve doğrusu yarının Türkiye’si için endişe verici sonuçlar gözümüzün önüne serildi.

Elbette, Türkiye’nin geleceği gençlerin yetişmesine bağlı olduğuna göre, bu sonuçlara göre endişe etmemek mümkün değildir. Öncelikle, sınav sonuçlarına ait istatistik sonuçlarını verelim ve sonra bunlar üzerinden yorumlarımızı yapalım. Sınava giren 1 milyon 324 bin 197 adaydan, 29 bin 928 aday sıfır almıştır. Fen bilimlerinden sıfır alan adayların sayısı ise 704 bin 712 dir. Matematikten 251 bin 498, sosyal bilimlerden 20 bin 558 ve Türkçe’den 20 bin 558 sıfır alan aday bulunmaktadır. Sınava giren her 100 adaydan % 60’ı fen bilimleri sorularına cevap verememiştir. Bu sonuçlara bakarak nasıl iyimser olunacağını ben asla düşünemiyorum. Ayrıca, baraj puanlarını düşürerek, başarılı öğrenci sayısını çok gibi göstermenin de bir anlamı olduğunu zannetmiyorum. Eğer, baraj puanı başarı için bir engel ve vakıf üniversitelerinin önü açılmak isteniyorsa o zaman barajı kaldıralım, buna göre toplam sınava giren öğrencilerden sıfır alanlar hariç, bütün öğrenciler başarılı mı olacaklar ? Elbette, durumun bu olmadığı açıkça görülecektir.

Öncelikle, bir husus üzerinde öncelikle duralım. Eğitim sistemimiz ile ilgilenenler yakından bileceklerdir ki, en az 30-40 yıldır ilk ve orta eğitimle çok oynanmıştır. Çeşitli sistemler denenmiş, vazgeçilmiş ve tekrar diğer bir sistem denenmiş, vazgeçilmiştir. Bu konuda kendimize has bir maarif sistemini geliştiremedik.Yüksek kademeden birisi yurt dışına gidiyor, oradaki bir sistemi görüyor ve bundan etkilenerek, Ülkemizde hemen bunu uygulamaya kalkışıyor. Diğer birisi, yurt dışına gidiyor ve orada diğer bir sistemi görüyor ve eski sistemi kaldırarak, orada gördüğünü uygulamaya çalışıyor. Bunun sonucu olarak, Türk eğitim sistemi, birçok sistemlerin karmaşası haline geliyor ve işin tuhaf tarafı nesiller değişik sistemlerin uygulandığı kobaylar durumuna sokuluyor. Açıkça ifade etmek gerekir ise, yetişen nesiller bizim asla vazgeçemeyeceğimiz varlıklarımızdır, yarınımızın teminatlarıdır. Onlar ne kadar güçlü ve bilimsel veriler ile donatılır iseler geleceğimiz o kadar garanti altına alınmış olur. Bugün, ilk ve orta öğretimde uygulanan sistemler tamamen yanlıştır. Bir öğrencinin 10  tam  puan üzerinden, 1,5 tan 2 ile geçebildiği bir sisteme nasıl inanabilirim ki ! Elbette, eğitimde başarı önemlidir. Bunun için başarı puanlarını düşürmek mi gerekir ? Bugün öğretmenlerimiz, öğrenci lehine olan yönetmelik ve velilerin baskısı altındadır. Öğrencilerimiz bilimsel birikim esas alınarak yapılan eğitim sisteminden daha çok, test çözme kabiliyetlerini geliştirmek üzere  uygulanan sistem içindedir. Bana göre, bilimsel birikim esas olmak üzere, sınavda başarı bunun yan ürünü olmak lazım gelir.

Bundan birkaç yıl önce, bütün bunları özetleyen ve eğitim-öğretimin önemini ortaya koyan ve  bir öğrencim tarafında bana gönderilen e-mail’i isim vermeden yazıyorum.

       Saygıdeğer Hocam, Prof. Dr. Osman Ecevit,

Ben sizin bölümünüz öğrencisi olarak ….- …. Eğitim-öğretim yılında mezun oldum. Adım ………… ve  soyadım…………..  ile fakülte no ise …………..dir. Öyle zannediyorum beni de pek hatırlamayacaksınız. Zira, fazla çalışkan bir öğrenciniz değildim. Ancak, …..yılda fakülteyi bitirebildim. Bu e-mail’i size yazma sebebine gelelim. Fakültede öğrenci iken sizin derslerinizi hiç sevmezdim. Yoklama da yaptığınız için derslere devam eder, fakat dersleriniz ve derslerinizdeki konular ile disiplininizden nefret ederdim. Şu anda ………..’da …………. firmasında işe girdim ve çalışıyorum. Öğrenci iken size ne kadar kızıyor isem, şu anda size o kadar minnet duyuyor ve sizi seviyorum, saygılarımla.       Öğrencinin Adı ve Soyadı

Öğretim üyeliğim sırasında, öğrencilerin velilerini, yani vergiyi verenlerin yerine kendimi koydum ve öğrencilerimde Türkiye’nin geleceğini gördüm ve eğitimimi bunun üzerine inşa  ettim. Gençlerin yetişmesinde hataya, boş vermeğe kimsenin hakkı olmadığı gibi, bu bir vicdan, vatan ve bu ülkenin beka meselesidir. Hayalimdeki ve Türkiye’nin geleceğini yaratacak olan Atatürk gençliğinin yetişmesi ümidi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1584 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI