Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Temmuz 2015 Pazar
BERKAY YALIN
Kent ve Imar (1) Mavi Bayrak

Mavi Bayrak, uluslararası kriterlere göre değerlendirilerek

plaj ve marinalara verilen, bir çevre ödülü veya nişanıdır. Mavi Bayrak Programının Uluslararası koordinasyonu, merkezi Kopenhag’da olan, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı(FEE) tarafından yapılmaktadır. Program ülkemizde 1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılmış olup, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir. 

 

Mavi Bayrak verilebilmesi için plajlarda, ana başlıklar olarak, deniz suyunun temizliği, çevrenin yönetimi ve uygun çevre etkinlikleri, kullananların ihtiyaçlarını karşılayacak donanım ve güvenlik gibi 32 değişik kriter üzerinden değerlendirme yapılır. Deniz suyunun kontrolü için, sezon süresince deniz suyu numunesi alınır, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılır. Plajlarda, deniz suyu temizliğinin yanısıra, duş, WC, soyunma kabinleri, içme suyu, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri, mavi bayrak panosu, bayrak direği, gözetleme kulesi ve güvenli otopark gibi düzenlemelerin bulunması, çevrenin temiz tutulması, yeterli sayıda çöp kutusu ve atık konteynırı bulundurulması ve can güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmış olması gereklidir.

 

Sonuç olarak Mavi Bayrak dalgalanan bir plajda, potansiyel kullanıcılara; deniz suyu temizdir, plaj ve çevresi güvenlidir ve kullanacıların tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır, bu plajda güvenle denize girebilirsiniz !! mesajı verilmiş olur.  Mavi Bayrak uygulaması, Uluslararası Turizm pazarında da büyük öneme sahip olup yerli ve yabancı kullanıcılar için uluslararası standardı ifade eden bir “marka” ve/veya “Eko-Lable” (Ekolojik Temiz Çevre) özelliği taşır.

 

Ünye Plajları 

Karadeniz Bölgesi için yüzme sezonu 15 Haziran–15 Eylül olarak belirlenmiştir. Ordu Sağlık İl Müdürlüğü, 2006 tarihli 26048 “Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği” nin 14.maddesi doğrultusunda yüzme suyu izleme çalışmalarını yürütmekte, Ordu’da belirlenen 35 noktada tespitler yapmaktadır. Bu analizler, Ünye’de 8-9 bölgede gerçekleştirilmektedir. Samsun tarafından Ordu istikametine doğru sıralandığında;

Çınarsuyu Plajı, Gölevi İnciraltı Plajı, Gölevi Plajı, Atik Otel Plajı, Uzunkum Plajı, Yalı Plajı, Kırkevler Plajı, Kızılcakese Kumsalı ve Mavi Deniz Plajı Yapılan analizlerde, Ünye Yalı Kumsalı “orta” derecede kirli bulunurken diğer tüm plajların hepsi 'iyi” oranda temiz çıkmaktadır. Yalı Kumsalının, yani Ünye koyunun orta derecede kirli çıkmasının nedenleri araştırıldığında;

Bayramca tarafındaki 3-4 mahallenin drenaj suları Tabakhane Deresine bağlanarak denize, kent merkezinin drenaj suları da, 4 beton kanal menfeziyle Ünye koyuna tahliye edilmektedir. Menfezlerin deniz deşarjlarındaki kokudan ve yoğun yağmurlardan sonra ortaya çıkan görüntülerden, kanalizasyon atıklarının yağmur şebekesi drenaj hatlarına karıştığı anlaşılmaktadır. Bu konuda toplumun da büyük ihmal ve sorumlulukları olduğu açıktır. Bu saptama yetkililer tarafından da teyid edilmekte ve sorunun giderilmesi için çalışıldığı, kısa zamanda sonuç alınmasının beklendiği belirtilmektedir. Aksi taktirde, çocukluğumun geçtiği güzelim Ünye koyunda, mavi yerine kahverengimsi bir bayrak görmek, herhalde kimseyi mutlu etmez.

Kentimizin 8 potansiyel plajında deniz suyu ölçümlerinin temiz, kullanılabilir çıkmış olması, kuşkusuz sevindirici ve gurur verici bir husustur. Ancak, medyanın yanlış bilgilendirmesinin aksine, hiç bir plajımız henüz Mavi Bayrak kriterlerini karşılamamakta, hiç bir plajımızda mavi bayrak dalgalanmamaktadır. Duş, WC, soyunma kabinleri, içme suyu, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri, mavi bayrak panosu, bayrak direği ve gözetleme kulesi, otopark gibi Mavi Bayrak için elzem olan düzenlemeler henüz hiç bir plajımızda mevcut değildir.

 

Ordu Büyük Şehir belediyesi tarafından projelendirilerek uygulanmakta olan “Gölevi İnciraltı Plajı”nda inşaat çalışmaları ağır bir tempoyla devam etmekte olup, geç başlayan sezona yetişmesi pek mümkün görünmemektedir. Bu sezon için Mavi Bayrak kriterlerine en yakın plajımız, bir tek gözetleme kulesi ve cankurtan hizmeti eksiğiyle, Fatsa çıkışındaki Mavi Deniz Plajı olarak görülmektedir.

 

Tez zamanda kentimizin plajlarında birkaç Mavi Bayrak dalgalandığını görmek umuduyla, hoşçakalın..

 Bu Haber 1096 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI