Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Temmuz 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Oyalama taktiği mi?
ecevit.osman@gmail.com

Uzun süren bir bekleyişten sonra, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu hükümeti kurmak üzere görevlendirmiştir. Sayın Davutoğlu, koalisyon kurma çalışmalarını içinde bulunduğumuz hafta başlayacağını ve birinci tur görüşmelerini hafta içinde tamamlayacağını ifade etmiştir. Elbette, bu ilk turda partiler koalisyon için şartlarını ortaya koyacaklardır. Yalnız, koalisyona en yakın partiler olarak ortaya CHP ve MHP çıkmaktadır. Yalnız, ilk etapta her iki partinin ortaya koydukları olmasa, olmazları, yani kırmızıçizgileri “Cumhurbaşkanı’nın Anayasal yetkiler içinde kalması ve Ak Sarayı terk etme istekleri”, AK Partinin Cumhurbaşkanlığının “dokunulmazlık” kırmızıçizgisi ile çelişmektedir. Elbette ilk görüşmelerde bunların üzerinde durulmayacaktır, fakat CHP ve MHP’nin öne sürdükleri şartların, AK Parti, parti organlarında tasvip göreceği ihtimal dahilinde değildir. Bunu takiben, diğer turlar da yapılacaktır. Sonunda, Sayın Davutoğlu koalisyon görüşmeleri için bir parti ile karşı karşıya gelecektir. Karşılıklı olarak görüşmelerden sonra en ince detayına kadar protokol çalışmalarına kadar gelinebilir mi, bunu bilemiyorum.

Bütün kalbimle, çalışmaların sonunda koalisyonun, yani bir hükümetin kurulmasını candan diliyorum. Yalnız, daha görüşmelere başlanmadan bile, ortada problemler konuşulmakta idi. Kimilerinin ifade ettiği gibi, pazarlıkta daha fazla taviz koparma için ön istekler olabilir mi? Bunların bir kısmı yumuşatılır veya ortadan kaldırılabilir mi? Tüm bu soruların cevabını koalisyon görüşmeleri sırasında ancak verebiliriz. Hiçbir partinin koalisyona doğrudan hayır dememesinin altında, elbette erken seçim korkusu yatmaktadır. Tüm partiler nasıl kazançlı çıkabilirim veya seçimden korktu demesinler diye seçime hazır olduklarını deklare etmektedirler. Bu sözlerinde ne kadar samimi oldukları ise yine bizlere göre meçhuldür.

Partilerden bu şekildeki görüşler ortaya atılır iken, yeni seçilmiş olan milletvekillerinin yeni bir seçimi isteyeceklerini zannetmiyorum. Dört yıllık bir döneme, arkalarını dönmeleri ve TBMM’ne girebilmek için yaptıkları fedakârlıkları tekrar göze alma durumun için nasıl davranabilirler. Öncelikle, dört yılda alacakları maaşları ve diğer kazançları düşündükleri gereceği de ortadadır. Yalnız, böyle durumlarda, şeytana bile pabucu ters giydirecek hal yolu ortaya koyabilir. Bilindiği üzere, yaslarımıza göre milletvekilleri, milletvekili emekli maaşı alabilmeleri için iki yıl çalışmaları gerekmektedir. Bunun için de, olağanüstü durum farz edilerek, bir seferlik kanun çıkarılarak, yeni milletvekilleri bir derece tatmin edilebilir ve hizmet süreleri az olmasına rağmen, onlar emekli edilebilirler. Siyaset için her şey kurban edilebildiğine göre bu varsayımlar, niçin olmasın. Aynı zamanda milletvekili sıralaması aynı kalacak olur ise, böylelikle, buruk da olsa seçime gidilebilir. Koalisyonun kurularak, Ülkemizin problemlerine çare bulunmasını gönülden isterim. “Koalisyon kurulamaz ise, seçime gideriz” sözünü ben kabul edemiyorum. “Milletin asli unsur, egemenliğin ona ait” olduğunu her zaman ifade edeceksiniz, daha sonra da erken seçim isteyeceksiniz. Elbette, bu konuşmalar, fiiliyatın tam aksi yönde olduğunu göstermektedir. Açıkça bir hususu dile getirmek isterim ki, gözümüzün önünde oynanan siyaset oyunları, inşallah erken seçime giden yolda “oyalama taktiği” olmaz ve en kısa zamanda, Ülkemizin problemlerine çare bulacak güçlü bir hükümete kavuşur. Her şeyin Ülkemiz için olması dileklerimle, bayramınızı kutlar, saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 1069 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI