Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Temmuz 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Risk Almak
ecevit.osman@gmail.com

Bir önceki makalemde “tavsiye turları” üzerinde durarak, tavsiyeden daha çok fiiliyatın gereği üzerinde durmuştum. Bir erken seçimde benim için oy kaybı olur diye, hiçbir parti hükümeti kurmağa gönüllü olmadığı ortaya çıkmaktadır. Beyler, bu milletin oyları ile TBMM çatısı altında bulunuyorsunuz. Bunun anlamı milletvekili olarak maaş almak mıdır? Bu Ülkeye borçlusunuz, borcunuz her an artmaktadır. Lütfen, şapkanızı önünüze koyarak düşünmeniz gerekir. “Ben milletvekili olarak semerelerinden yararlanayım, millet ne olursa olsun”; kabul edilemez bir düşüncedir. O zaman, şu sorunun cevabını da vermeleri gerekir. Sizler niçin birer parti olarak ortaya çıktınız. Elbette, gerek iktidarda olmanın veya gerek muhalefette olmanın riskleri vardır. Bu riskleri kullanamayan veya göğüsleyemeyen partilerin mevcudiyetlerini de anlamak mümkün değildir. Bunun ile ne kazanılmak istendiğin ortaya konulması da gerekir.

İçinde bulunduğumuz, siyasi çalkantılar, ekonomik problemler, dış siyasetimizle ilgili sorunlar; Ülkemizde yaşayan insanların ekonomik ve adaletle ilgili sorunlar üst düzeydedir. Tüm bunlar ortada durur iken, siyasilerin aralarındaki problemleri dile getirmelerinden millet olarak bıktık, usandık. Hiçbir şey yapmadan sadece lâf üretmek oldum olası kolayımıza girmektedir. Ülkemizde iç barışın tesis edilerek, dışarıdaki sorunları halledebilecek hükümete ihtiyacımız var. Erken seçim çalkantısı, konuşmaları ile Ülkemiz bir yıl daha kaybedecektir.

Eskiler “başarılı olmanın yarısı cesaret, diğer yarısı da bilgidir” derler. Bilgisiz cesaret ile kimi zaman başarılı olunabilir, yalnız bunun devamlılığının olması mümkün değildir. Sadece bilgi ile de başarılı olunamaz. Bilginin yanında teşebbüs cesareti de olmalıdır. İşte Ülkemizin tüm sorunları bu noktada düğümlenmektedir. Ülkemizdeki ilerlemenin önündeki en önemli engel, yetişmiş insan gücünün az oluşu ve bunların da yerinde kullanılmamasıdır. Çok sık olarak idari kadrolar değiştirilmektedir. Gerekli sonuç alınamadığı için kısa bir süre sonra, bu kadrolar da değiştirilmektedir. Ülkemizde bu kadroları sık, sık değiştirecek kadar yetişmiş insan gücü yoktur. Amerika Bileşik Devletlerinde bulunduğum süre içinde çok duyduğum “ Senden hoşlanmıyorum, ama işini iyi yapıyorsun” sözü her yerde geçerlidir. Ülkemizde liderlerin sultasındaki partilerde, cesur, teşebbüs gücü yüksek, bilgili insanların barınması imkân dâhilinde değildir. Parti liderleri ve idareciler, bu tip elemanları çok iyi tanırlar ve onların hemen defterlerini dürerler. Sonunda parti içinde hep “evet efendimciler” kalır ve bunların parti başkanı hariç ne kendilerine ve ne de ülkeye yararları vardır. Uzun yıllar, parti içinde “evet, efendin, evet efendim” diyerek bir gün de şans eseri parti başkanı olunur. Proje üretmekten yoksun statik yapıları olan ve beyinleri belirli şekilde çalışma durumundaki parti başkanlarından bir şey de beklemek mümkün değildir. Gelişmiş demokrasilerde, kaybede, kaybede sırtı yerden kalkmayan parti başkanlarını bulamazsınız. Seçim sonuçları belli olduktan sonra, hemen istifalarını verirler. Şimdi kimileri ortaya çıkarak, “bizim parti başkanımız bulunanın en iyisi” diyebilir. Onlara şu soruyu sormalıyız, “başka birisini denemeden bunu nasıl söyleyebilirsiniz”? Eğer başarısız parti başkanı istifa edecek olursa, ya iyi bir başkan gelir ve partiyi ileriye götürür, ya da o parti tarih olur. Her ikisi de hayırlıdır. Özet olarak söyleyecek olur isek, bilgili risk alabilen, cesur politikacılara ihtiyacımız vardır. Aksi takdirde statükoya ve statükoculara mahkûm oluruz. Saygılarımla.Bu Haber 1149 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI