Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Temmuz 2015 Pazar
İSMAİL SARI
Türk Hava Kurumu Ne İş Görür?

Hayır kurumları, hamiyetperver ve hayırsever müslüman Türk halkının, karşılık beklemeksizin yardımlaşma anlayışının ve inancının sonucu olarak oluşan sosyal ve kültürel içerikli sivil toplum kuruluşlarıdır. Türk Hava Kurumu da, kendi halkını çok yakinen tanıyan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında kurdurduğu “İstikbal Göklerdedir.” İdealine uygun olarak geliştirilmesini düşündüğü “Türk Sivil Havacılığına” eleman yetiştiren, havacılıkla ilgili çeşitli dallarda kurslar düzenleyerek istekli halkı eğiten bir sivil toplum kuruluşudur. Ayrıca, Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi’ni de kurarak Bilimsel Havacılığa da öncülük eder hale gelmiştir.

Bu girişten sonra, “Türk Hava Kurumu ne iş görüyor?” sorusunun cevabını kısa ve öz olarak vermek istiyorum.  Şöyle ki:

Türk Hava Kurumu;

1-Ülkemiz genelindeki orman yangınlarının havadan söndürülmesi için oluşturduğu güçlü bir hava filosu ile devletimizin bu konu ile ilgili kurum ve kuruluşlarına destek olur

2- Aynı şekilde, güçlü bir ambulans helikopter filosu ile devletin sağlık birimleri ile iş birliği halinde havadan acil hasta nakilleri ve organ nakli konusunda ilgili kurum ve kuruluşlara yardımcı olur.

3- On yaşından yukarı binlerce gencimizi, sportif havacılığın tüm branşlarında verilen kurslarda, yemekli ve konaklamalı şekilde, hiçbir ücret almadan eğitmektedir.

4- Sivil havacılığımıza, pilot yetiştirmek dahil teknik eleman yetiştirmektedir.

5- 2010 yılında kurduğu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi ile Bilimsel Havacılığa, birçok islam ülkesinden de katılan öğrencileri ile birlikte teknik havacılığın çeşitli dallarında bilimsel eğitim vermektedir.

Kısaca söylememiz gerekirse, Türk Hava Kurumu, kadirşinas halkımızın destekleri ile Türk Havacılığını ve islam aleminin tüm havacılık faaliyetlerini desteklemek amacı ile çalışan önemli bir halk kurumudur. 

Ünyemizde Havacılık Faaliyetleri

Ünyemiz, arazi yapısı itibariyle havacılık faaliyetlerine çok elverişli değildir. Havacılık için, geniş ölçekte açık araziye ihtiyaç vardır. Ağaç olmayan, kumsel yapılı, yumuşak toprak yapısı olan arazi istenmektedir. Kurumumuzdan teknik ekip istenilerek yaptırdığımız araştırma sonucu hazırlanan teknik raporun verileri böyledir. Türk Hava Kurumumuza ait olan Ünye Havaalanı için öneriler raporu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitemizin bir bölümünün buraya açılarak eğitim amaçlı kullanıma uygun olduğu ve eğitim binalarının yapılarak kurumumuza devredilmesi halinde bölüm açma işinin gerçekleşebileceği şeklindedir.

Siyasilerimizin, mülki amirlerimizin ve zengin iş adamlarımızın ilgisine ve bilgisine arz etmeyi görevim olarak düşündüm. İnşallah, diyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1182 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI