Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Ağustos 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Demokratik açılım
29 ekim 1923 yılında Cumhuriyeti ilân ederek, faziletli bir idare sistemine kavuşan Ülkemiz, birkaç çok partili demokrasiye geçiş denemesini başarısızlıkla sonlandırdıktan sonra, 1946 yılında çok partili demokrasiye geçmiştir.

1950 yılında da Demokrat Parti iktidara gelmiştir. Cumhuriyetin ilânından sonra geçen 86 yıl ve çok partili sisteme geçişten sonraki 63 yıla rağmen; “Demokratik Açılım” dan bahsediliyor. Bu kadar süre içinde, demokrasi kutusu veya sandığı kapalı mı idi ? Bütün çocukluğum ve gençliğim demokrasi kelimesi ve bu kelimenin faziletleri hakkındaki hikayeleri dinlemekle geçti. Pandora’nın kutusu mu ki, yıllar sonra açılacak ? Daha önce açık değil mi idi ? Yoksa kırk bohçalı bir paket mi idi ki, bazı bohçaları daha önce açıldı da, şimdi diğer bir bohça yani, “Kürt Açılımı” yapılacak. Ortada bir kör dövüşü var ki, anlayabilene aşk olsun. Zannediyorum, kimileri bir şeylerden korktuğu için ağzının içinden konuşuyor veya her şeyde dış güdümlü olduğumuz için, kamu oyu alıştırılmaya mı çalışılıyor ? Bütün bunları anlayabildiğimi söylersem yalan olur veya belki de anladıklarımın gerçekleşmesini istemediğim için anlamak istemiyorum.

Diğer bir husus var ki, onu da anlayamadım. Hangi cin, kim tarafından, ne zaman ve niçin şişeye hapsedildi ve şimdi o cin nasıl dışarıya çıktı, çıktı da onu kim dışarıya çıkardı. İç işleri bakanının açıklamasına göre bir açılım modeli aranıyor. Bunun için Dünya’daki modeller incelenmiş ve bunlar bize uymadığı için, yeni bir model aranıyormuş. Bana göre böyle bir model var ve bunun sahibi de var. Yıllarca “Türkiye’nin en batısında, en doğusuna kadar; en kuzeyinden güneyine kadar, vatan sathındaki bütün vatandaşlarımız, birinci sınıf vatandaştır” denme dimi ? Bu söyleme rağmen, demek ki bazı vatandaşlarımız birinci sınıf değilmiş ve biz şimdi bu açılım ile onları birinci sınıf vatandaş mı yapacağız ?

Bütün bunları düşününce, aklıma 1877-1878 (93 Harbi), Balkan Savaşı ve II. Dünya savaşı sonrasında Osmanlı Devletinin, Batılı Devletlerle yaptığı antlaşmaları anımsarım. Bütün bu antlaşmalarda hep azılıklar sorunu olmuştur. Azınlıklara kötü muamele ettiği ve haklarını gasp ettiği ileri sürülerek, bunu diyeti Osmanlı Devletine çok ağır ödetilmiştir. Burada asıl tuhaf olan şudur; azınlıklara verilen haklar o kadar fazla olmuştur ki, bu memleketin aslî unsuru olan Türkler ikinci sınıf haline getirilmiştir. Ancak, İstiklâl savaşı ve Lozan’dan sonra Türkler ile azınlıklar aynı seviyeye getirilebilmiştir.

Bütün bunlara rağmen, kimileri bazı haklar istiyorlar ise, bana göre bunun anlamı onların normal vatandaşlara göre daha fazla hak isteme yolunda olduklarının göstergesidir. Bu bana bir hikâyeyi anımsatır. Adamım biri, kendini arpa zannettiği için, tavuklardan korkarmış. Çevresindekilerin bütün telkinleri rağmen bu korkuyu üzerinden atamamış. Bunun üzerine, yakınları doktora giderek tedavi olmasını önerirler. Adamcağız birkaç ay süren tedaviye gider ve sonunda iyileşir. Son seansta, iyi olduğu doktorca da ifade edilen adam doktora “Doktor bey, ben artık iyi oldum. Kendimi insan olarak görüyorum ve tavuklardan korkmuyorum. Yalnız, beni endişelendiren bir husus var ki, onu size sormak istiyorum. Ben arpa değil, insanım; fakat tavuklar benim arpa olmayıp insan olduğumu biliyorlar mı ? “ der.

Açıkça şunu ifade etmek gerekir ki, ben bu demokratik açılım ve Kürt açılımının sonunun ne olduğunu merak ediyorum. Çünkü, bundan kastedilen şeyin ne olduğu gerçek anlamda açıklanmış değildir. Her ne kadar, benim bilmediğim cin şişeden çıkmış ise de, bu açılımım Pandora’nın kutusunun olmamasıdır. Elbette, demokratik açılım ile sağlanacak hürriyetlerden yararlanmak bütün vatandaşlarımızın hakkıdır ve bu Ülkemize rahatlık getirecektir. Yalnız, burada dengeler mutlaka korunmalıdır. Osmanlı döneminde aslî unsur aleyhine bozulan bu dengenin, bir daha ortaya çıkmamasını dilerim. Devlet büyüklerimizin bu konuda gereken hassasiyeti göstermeleri gereklidir. En küçük hatanın bedelinin çok büyük olacağı unutulmamalıdır. Hayalimdeki, gerçek hürriyetlerin ve demokrasinin hükümran olduğu bir ülke temennisiyle, saygılarımı sunarım.Bu Haber 1656 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI