Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Eylül 2015 Pazar
BERKAY YALIN
Emsal 2

Geçen haftaki yazımızda, Ünye’nin imar karmaşasını dile getirmiş, ağırlıklı olarak Ünye imarında Emsal 2 uygulaması ile ilgili gelişmeleri anlatmıştım. Yazımın yayınlanmasını takiben, Emsal 2 tanımıyla ilgili bir çok soruyla karşılaştım.

Emsal 2                      

Emsal, bir imar adası veya parselinde, maksimum yapılaşmayı tanımlayan bir rumuzdur. Buna göre, Emsal 2 rumuzlu bir imar parselinde, parsel alanının 2 katı oranında yapılaşma yapılabileceği anlaşılmalıdır. Yani, 1000 m2’lik bir imar parseliniz varsa, 2000 m2 inşaat yapabilirsiniz. Ancak bu sistemde, yapı blokları arası açılmış, yapı inşaat alanı (oturum) azaltılarak daha geniş yeşil alan, çocuk parkı, otopark alanları kazanılmış olur. Sonuç olarak bu tarz bir yapılaşmada, doğa daha az tahrip edilmiş ve yaşayanlara zeminde daha geniş alanlar bırakılmış olur.

İşte bu imar hakkı, ilk olarak Şubat ayı oturumunda, daha sonra da düzeltilerek Haziran ayı oturumunda Ünye Belediye Meclisi tarafından kabul edilerek Ordu Büyükşehir Meclisine onaylanmak üzere gönderilmiş, ancak halen onay alamamıştır. 

Ünye genelinde ;

ATATÜRK, GÖLEVİ, ÇAMURLU BÖLGESİ

SARAÇLI, KİRAZTEPE BÖLGESİ ve

NURİYE BÖLGESİ

olmak üzere 3 bölgede Emsal 2 uygulanmasına karar verilmiştir.

Ancak, bu düzeltilmiş kararda da, yapı yüksekliği gene Y(en çok) =30.50 m. olarak belirlenmiştir.

Peki, yapı yüksekliğinin 10 katla sınırlandırılması doğru mudur ?

Emsal 2 uygulamasıyla, yapıların toplam inşaat alanı belirlenmiş, yapı blok araları açılmış, parsel zemininde daha geniş kullanım alanları yaratılarak yaşayanlar için ferah bir yaşam ortamı sağlanması hedeflenirken, yapılara bir de yükseklik sınırlaması getirilmesi ne fayda sağlar ?

Yapı, 13, 15 veya 20 katlı projelendirilmiş olsa bile toplam inşaat alanında bir artış olmayacağına göre, yapı yüksekliğinin 10 katla sınırlandırılmasındaki maksat nedir ?

Açıkçası, bu soruya mantıklı bir cevap alınamamaktadır.

Eğer kentin Emsal 2 uygulanacak bölgelerinde “siluet” (görünüm) bütünlüğü sağlanmak isteniyor ise, (yani bütün yapılar aynı yükseklikte olsun isteniyor ise)  bu sistemde zaten mümkün değildir. Çünkü, bir parselde Emsal 2 ile 10 kat yapılaşma sağlanır iken, yanındaki parselde Emsal 2 hakkı, arsa büyüklüğüne ve projesine göre 7 veya 8 kat olarak gerçekleşebilir, dolayısıyla yan yana iki parselde farklı yapı yükseklikleri oluşabilir.

 

Örnekleri kentimizde de mevcuttur. Gölevi Bölgesinde Emsal 2 esaslı 10 ve 8 katlı yapılar yan yana parsellerde gerçekleşmiş olup, rahatsız edici bir görünüm yoktur.

 

İSTANBUL

Diğer taraftan, komşu belde Fatsa’da, Emsal 2 imarı, Y=serbest olarak uzun bir süredir verilebilmektedir. Yani, Fatsa’da toplam inşaat alanı Emsal 2’yi geçmeyen 20 – 22 katlı projeler yapılmaktadır.

İşin doğrusu da budur !    

Kadıköy Belediyesi de, senelerdir bu doğrultuda imar vermektedir. Kadıköy’de genel olarak Emsal=2.07 uygulanmakta olup yapı yüksekliği Y= Serbesttir.

 

New York

 

Ünye Belediye Meclisinin bölgesel Emsal 2 uygulama kararının Büyükşehir Belediyesinden onay alamamış olması, 17 aydır temcit pilavı gibi imar konularının tartışılıp avara kasnak gibi dönüp dolaşıp bir yere varılamaması, Ünye için büyük bir kayıp, üzücü bir durumdur. Hiç değilse bu 17 ayın ileriye dönük olarak değerlendirilmesi gerekmez miydi ?

Ne yapılabilirdi ve ne yapılmadı ?

Nazım Plan Revizyonu yapılacak olan bir beldede (kimin tarafından yapılacağına bakılmaksızın) hiç vakit kaybetmeden bu çalışma için zorunlu işlemlerin hazırlığına başlanması gerekirdi. Yani, 2008 sonrası yönetmeliklerine göre kentin bütününde;   

  • Jeolojik etüd ve raporların hazırlanması,
  • Halihazır harita eksikliklerinin giderilmesi
  • Çevre yolu kenarları, OSB ve çevresi, Üniversite ve çevresi haritaların temini
  • Bakanlığa bağlı 18-20 İl Müdürlüğünden kurum görüş ve çizimlerinin temini (DSİ, Turizm, Tarım, Karayolları, Botaş gibi)
  • Kentin sivil toplum kuruluşlarının tek tek görüşlerinin alınması,
  • Mimar ve Mühendis Odalarından ayrı ayrı görüşlerinin sağlanması

gibi zorunlu çalışmalar yapılabilirdi, yapılmalıydı. Nazım plan revizyonu çalışmasının alt yapısı hazırlanmış olur, önemli bir zaman kazanılabilirdi.

Neden yapılmadı ve yapılmıyor ?

Yoksa kent yönetimi Nazım Plan Revizyonu için gereken bu hazırlıkların, eninde sonunda  yapılması gerektiğinden haberdar değil mi, bilgilendirilmemiş olabilir mi ?

Çamyar yönetimi, belediyenin imar biriminde bir ataletin herhalde farkında ki, yaklaşık bir ay önce imar bölümünün başına birikimli, deneyimli bir  meslektaşımızı Başkan Yardımcısı sıfatıyla atamıştır. Geçmiş 17 ayın geri kazanımı mümkün değildir ama, bu atamayla belediyeye yeni bir güç, taze bir kan kazandırılmış olup, Ünye’nin imarı için gelecekte daha verimli ve akılcı çalışmalar yapılabileceği ümidini yeşertmiştir.

 

Gelecek hafta konumuz;

“Yapı Kullanma İzin Belgesi”

 Bu Haber 871 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : NURİYE MAHALLEİ İMAR DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA Tarih : 22 Eylül 2015 / Pazar Üye Adı :EMRULLAH ÇAYIR
Değerli YAZARIMIZ BERKAY BEY ünye de bazı ; nuriye çamurlu kiraztepe gibi mahallelerde 10 kat imar izni ve emsal 2.00 olarak imar değişikliği yapılacağını ve belediyemizde bununla alakalı toplantılar yapıldığını medyadan ve belediyemiz tutanaklarından öğrenmiş bulunuyoruz. Kendi halinde geçim yapan insanlar olarak bu durumun gerçekçiliği bizler içinde önem taşımaktadır. Ünye nuriye mahallesinde 700 m2 bir arsam vardır 4 kat imarlıdır... söz konusu imar değişikliğinin ve 3. bölge gelişim alanı olarak nuriye mahallesinin de adı geçmektedir. Bu şekilde bir çalışma var mıdır, karar ne aşamadadır veya biz arsa sahipleri tarafından yapılması gereken herhangi bir işlem veya talep var mıdır. Bu konu hakkında bilgi ve görüşleriniz çok büyük önem arz etmektedir. Görüşlerinizi ve cevabınızı heyecanla bekliyor, Yaklaşan kurban bayramınızı şimdiden kutluyor ve her şey için şimdiden çok teşekkür ediyorum. E POSTAM İLE İLETİŞİM KURABİLİRİZ VEYA BANA BİR İLETİŞİM ADRESİ VERİRİSENİZ ÇOK SEVİNİRİM
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI