Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Eylül 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Herşey Seçime İndeksli
ecevit.osman@gmail.com

07 Haziran 2015 seçimlerinden önce, bütün partiler sandıktan çıkan oylara saygı duyacakları, hükümetin de buna göre kurulacağını beyan etmişlerdir. Bütün bunlara rağmen;  seçimden bir gün sonra erken seçimden bahsedilmesi, önceki ifadeye ters düştüğü gerçeği inkâr edilemez. Ülkemiz, üç yılda dört seçimi idrak etmesinin, birçok bakımlardan sakıncaları olduğunu müteaddit defa yazmış bulunuyorum. Ama tüm bunlara karşılık, 01 Kasım 2015 tarihinde seçime gidilmektedir. Elbette, seçim gerekli olduğu zamanlarda, demokrasinin işlemesi bakımından yapılacaktır veya yapılmalıdır. Bu seçimde de, Ülkemizin problemleri halının altına süpürülerek, siyasi polemikleri her gün dinleyeceğiz. Seçimden birinci parti olarak çıkan AK Parti, diğer partilerin koalisyon bile kuramadıklarını ve Ülkenin onlarla bir yere gidilemeyeceğini; CHP, MHP ve HDP ise, Sarayın inisiyatifi elinde tutarak koalisyonun kurulamadığını ifade edeceklerdir. Yine birbirlerine, her gün küfürler yağdıracaklar ve bu ortamda seçime gidilmeğe çalışılacaktır. Sonuç ne olur, o da bizlerce bir muammadır, fakat oyların dağılımının fazlaca değişmeyeceğine dair birçok anket sonucu açıklanmaktadır.

Seçim ile ilgili olarak en önemli problem ise, terör belasının başını almış gidiyor, olmasıdır. Bunun karşısında, seçimlerin bir düzen içinde yapılması ile ilgili olarak hangi tedbirler alınabilir, o da bir soru olarak ortada durmaktadır. Demirtaş, Güney Doğu ve Doğu’da seçim için güvenliğin olmadığını her gün beyan etmektedir. Bunun bir uzantısı olarak bir önceki seçimde de ortaya çıkan, Doğu ve Güneydoğu’da oyların kullanılmasındaki baskılar daha da fazla olarak gündeme gelecektir. Bu bölgelerde, Devletin kolluk güçleri yeteri kadar, asayişe etkili olmadıkları için her gün şehit haberleri ortaya çıkmaktadır. Her gün ciğerimiz yanmaktadır. İsmi ne olursa olsun, polis olsun, asker olsun, değişen bir şey yok, onlar bizin evlatlarımızdır. Her şehit haberi ile onlara dua etmekteyiz ve burnumuzun direkleri sızlamaktadır. Vatan tehlikede olduğu zaman, şehitler verilecektir, fakat onların hakkı yaşamaktır. PKK’nın bu şekildeki terörü ile nereye girmek istediği bellidir. Yalnız bu gitmek istedikleri yol, yol değildir. Hep üzerinde durduğum gibi, silâhların gölgesinde, hak da alınmaz barış da olmaz. Bunun böylece bilinmesinde yarar vardır. Yalnız, onlar Ülkemizi köşeye sıkıştırdıklarını zannetmektedirler. 30-40 yıllık süreçte, terör ile ne elde etiklerini şapkalarına önlerine koyarak düşünmeleri gerekir. Bu Ülkenin insanı, bir avuç iken, yedir düvele karşı İstiklâl savaşını vererek galip gelmiştir. Eğer bir önceki makalemde yazdığım gibi, batılı yandaşlarına güveniyorlar ise, bundan da sonuç almaları imkân dâhilinde değildir.

Görüldüğü gibi, Ülkemiz içimizdeki PKK terörü, dışımızdaki PKK, PYD, IŞİD terörü ile karşı karşıyadır. Bu bakımdan daha önce de üzerinde durduğum gibi, güçlü bir koalisyon hükümeti ile iç ve dış sorunların halline kadar beklenebilirdi. Üç yıl içinde dört seçim ile Ülkemiz zaman ve fırsatları kaçırmaktadır. Bundan istifade etmeğe çalışan terör grupları ise her gün şiddetini artırarak, terör olaylarına devam etmektedirler. Ülkemizde, Türkiye’nin çıkarları yönünde hareket eden her türlü siyasal akıma, demokrasi açısından olumlu bakılması gerekir. Yalnız bu akımlar Ülkemizin çıkarlarına ters düştüklerinde, gerekli önlemler alınmalıdır. Yeni bir seçime giderken, sorunların üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Yoksa bu durum düşmanlarımıza cesaret verecektir. Ülkemizde barışın egemen olması dileklerimle saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 879 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI