Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Eylül 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Dövizdeki Durdurulamayan Artış
ecevit.osman@gmail.com

                  07 Haziran 2015 seçimlerinden önce, zaten ufak, tefek hareketlenme durumunda olan döviz, daha doğrusu doların, Merkez başkanı ile Başbakan’ın faizler üzerindeki söylemleri sebebi daha da hareketlendiğini gördük. Seçim sürecindeki belirsizlik sebebi ile, bir ileri bir geri hareket eden dolar, seçimlerden sonra yükselmeğe başlamıştır. Daha önceki bir makalemde de üzerinde durduğum gibi, AB’nin kuruluşu ile EURO’nun, bu birliğin parası olarak ortaya çıktığını gördük. Yalnız her nasılsa, o sırada birçok yazarında üzerinde durduğu, EURO ile doların eşdeğer olarak ortaya çıkması idi. Fakat ABD, özellikle Dünya üzerinde bir takas parası olan Doları düşük tutmuştur. Bu muhtemelen belki de, Doların Dünya çapında bir para olması sebebi ile kullanımının daha da öne çıkmasına neden olmuştur. Fakat ABD’nin son yıllarda piyasaya sürdüğü emisyon miktarında düşüşler meydana getirmesi ile yukarıya doğru hareket etmeğe başlamıştır. Özellikle az gelişmiş ülkelerdeki yukarıya doğru hareketlenme daha da fazla olmuştur. Yalnız benim anlayamadığım husus, para politikaları bakımından doların diğer paralara hiç uymadığıdır. Dünya çılgın gibi doları kullanmaktadır. Karşılığı var mı? Yok mu? O da belirsizdir. Bana kalırsa, üzerinde Amerikan Merkez Bankasının ifadesinden başka bir ibaresi olmayan kâğıt parçasıdır. Nasıl enflasyonlara idare edilen ülkelerde, emisyon olarak fazla para sürülerek, ülke enflasyona mahkum edilirse, dolar da çok fazlaca sürülmektedir. Yalnız, burada anlaşılamayan husus ise tüm bunlara rağmen; doların değerinin düşmemiş olmasıdır. Bana göre bu, uyuşturucu bağımlısı olanların, uyuşturucudan başka bir şey düşünmemeleri gibi, Dünya ülkeleri dolardan kendilerini kurtaramadığı gerçeği ortadadır.  Dünyanın içinde bulunduğu sanal bir yapı içinde dolar da yerini almış bulunmaktadır.

Bu durum karşısında, reel sektörün zayıf olduğu Ülkemiz gibi ülkelerde ise doların yükselişi daha da şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır. Gerek sanayi ve gerekse tarım sektöründeki gelişmelerde gereken ilerleme kaydedilemediği için, cari açık her yıl bir önceki yılara göre daha da fazla olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan Ülkemiz, az üreten fakat çok fazla lüks tüketime yönelen bir durumdadır. İstatistikler incelendiği zaman bunun neye mal olduğunu görmek mümkündür. Ülkemizde kullanılan otomobillerin yarısından fazlası yabancı ve lüks arabalardır. Dünya’da seyahat ettiğim 20’den fazla ülkede bu kadar lüks araba kullanıldığını görmedim. Bir husus üzerinde de durmak isterim ki, Türkiye’de araba ve arabanın lüks oluşu ile şahsın statüsü arasında büyük bir ilgi olduğu kanaati yaygındır. Bunun için de otomobil ve özellikle lüks otomobile karşı dayanılmaz bir özlem vardır. Yakıta ödeyecek parası olmadığı için, arabasına binemeyen insanımız çok fazladır. Zira “Onun arabası var”. Ev alırken de aynı anlayış vardır. Büyük ve lüks ev Ülkemizde daha çok satılmaktadır. Rahmetli babam “ayaklarım dışarıya çıkacak değil ya, iki göz oda yeter” derdi. Telefonu ise hiç sormayın. Yabancılar bizi, bizden daha iyi tanıyorlar. Yeni, yeni modeller daha piyasaya çıkmadan tükeniyor. Bunun Ülkemize olan maliyetlerinin on milyarlarca dolar olduğu gerçektir.

İki günde şehitlerimizin acısı Ülkemizin üzerine bir kor gibi düşmüştür. İnanın üzüntümü yansıtacak kelime bulmakta zorlanıyorum. Allah’tan onlara rahmet diliyorum. Ruhları şâd olsun. Şehitlerimiz! lütfen bizlere olan haklarınızı helal ediniz. Şehitlerimizin ailelerine sabırlar diliyorum. Saygılarımla.Bu Haber 1731 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI