Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Ekim 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Toplumsal Barış

İçinde bulunduğumuz, Hicri Muharrem ayı, belki de İslam’daki ilk ayrımcılıkla, başta Hz. Hüseyin olmak üzere 72 Ehli Beytin Kerbela’da öldürülme olayının yıldönümüdür (10 Ekim 680; hicri 10 Muharrem, 61). Bu ayrışma Müslümanlar arasında halâ büyüyerek devam etmektedir. Bir önceki makalemde de üzerinde durduğum gibi, sevgi dini olan İslamiyet’in ne hale geldiği ortadadır. Elbette, herkesin inancı kendine göre en iyi yoldur ve bunun içinde zaten o kişi o inancının peşindedir. Gerçek de bu olması gerekir. Yalnız, bunun anlamı kendi inancının dışında olanları kâfir ilân ederek onların katlini gerçekleştirmek değildir. Eğer, tarikatlar Allah’a daha yakın olabilmenin yolu ise, bu yolda bir takva yarış olmalı, yoksa birbirini öldürmek değildir. Dinimizin açık emirlerine göre, nasıl acınacak bir duruma geldiğimiz ortadadır ve Allah’ın en önemli emirlerinden birisi ise “öldürmeyeceksin” dir.

Ülkemizde yaşayan herkes, ailesi ile birlikte huzur içinde yaşamak istemektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünün anlamını, herhalde çoktan beri unutur olduk. Etnik ve dini ayrımcılıkla terör estirmenin sonu yoktur ve bunu yapanları sonu hüsrandır. Elbette, olan masum insanlar hiçbir şeyden habersiz hayatlarından olmaktadırlar.

Tüm kamu bu anlayışta olmasına rağmen, toplumsal barış nasıl sağlanacaktır. Sadece Ülkemiz değil, Dünyadaki ülkelerin hepsinde, dini, mezhepsel ve etnik ayrılıklar vardır. Bu bakımdan saf kan ve aynı din veya aynı mezhepten olanların meydana getirdiği bir toplum veya millet yoktur, olması da mümkün değildir. Özellikle gelişmiş ülkelerde de bu durum olmasına rağmen; toplumsal barış nasıl sağlanmaktadır, sorusu akla gelmektedir. Bunun cevabı ise çok karmaşık değildir. Anayasa ve buna bağlı olarak çıkarılan yasaların hâkimiyetinin olduğu bir ülkede toplumsal barışı sağlamak mümkün olabilir. Öteden beri söylediğim gibi, çıkarılan kanunlar raflarda durarak, adaletin sağlanması mümkün değildir. Bu kanunların kuvveden fiiliyata geçirecek bir anlayış ile uygulanması gerekir. Ayrıca, Ülkemizde çoğunlukla gördüğümüz gibi, isme muharrer kanunlar da çıkarılmamalıdır. Kanunlar herkese eşit olarak uygulamalıdır ve bunun içinde yerleşmiş olan atasözümüz “şeriatın kestiği parmak acımaz” şeklinde kendini bulmaktır. Siyasi, etnik ve dini kimlikleri bir tarafa bırakarak, “herkesin hakkının verilmesi” gereği vardır. Eğer, herkes özeldir, ama bazıları çok daha özeldir anlayışı ile kanunlar uygulanacak olur ise, toplumsal barışı sağlamak mümkün değildir. Ülkemizin aleyhine çalışan gruplara ve terör örgütlerine, ayrılıkçı gruplara da kanun karşısında haklarını, daha doğrusu cezalarını vermek gerekir. Çok önemli bir televizyon kanalında, adam çıkarak “PKK terör örgütü değildir” diyebiliyor. Siyasi haklarını almaya çalışan bir silahlı, siyasi örgütmüş! IŞİD için terör örgütü diyebiliyor. Bu nasıl bir anlayıştır, bunu anlamak mümkün değildir. Toplumsal barış için herkesin hak ettiğini vereceksiniz. Hak edene maaşını, takdirinizi, makamını veya hak edene ise cezasını vereceksiniz. Bu ülke için terini, canını, malını verene hak ettiğini vermez iseniz; buna karşılık ayrımcılık yapanın cezasını da vermez iseniz, toplumsal barışı sağlayamazsınız. Özellikle, Ülkemiz gibi, az gelişmiş ülkelerde istisnalar çok fazladır. Bu da kamuda rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bir ülkede toplumsal barış için, adaletin terazisinin kefeleri eşit şekilde, adaleti dağıtmalıdır. Bu olmadığı takdirde bir adım ileri gidemezsiniz, geride kalırsınız. Hak için, saygılarımla.Bu Haber 978 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI