Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Ekim 2015 Pazar
BERKAY YALIN
Kent Kimliği Kent Kültürü (İng.: Urban Identity)

Kent kimliği, belli bir geçmişi olan ve sürekli gelişmeye devam eden ve belli etkenlerle şekillenen kavramlar bütünüdür. Kent kimliğini en çok etkileyen faktörlerin başında o kentin fiziksel, sosyo-ekonomik, kültürel ve tarihsel özellikleri gelir.

Kent kimliği kavramı aynı zamanda o kentte ikamet edenlerin yaşadıkları yere yükledikleri anlamlandırma ve değerler kümesi olarak de nitelendirilebilir.

Örnek vermek gerekirse ;

Ünye denilince aklımıza ne gelir ? Ne gelmelidir ?

Ünye’nin logosunda yer alan deniz, çam, fındık ve balık mı?

Safranbolu, Didim veya Sinop gibi bir kent kimliğimiz olabilir mi?

 

Kent kültürü, mekân ve uzam boyutuyla kent bünyesinde yaşayan insanlarca, ortak bir paydaya dayalı olarak üretilen maddi veya manevi değerlerin oluşum sürecidir. Burada önemli olan kente dair bir bellek oluşumu ve üretilen kültürel çıktıların kentli insan vasıtasıyla anlamlanıyor oluşudur.

Bir başka görüşe göre ise kent kültürü;

gelenek ve görenekleri farklı, değişik kültürlerden gelen kişilerin, bireysel hak ve sorumluluklarının bilincine vararak, yaşadıkları kente özgün görgü ve nezaket kuralları çerçevesinde bir arada yaşama kültürüdür” 

Şurası muhakkak ki, Ünye Kent Kültürü ve Kentli Kültürü, geçtiğimiz 30 sene içinde çok büyük bir değişim geçirmiştir.Bu Haber 802 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI