Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Kasım 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yanardöner

Kesin seçim sonuçları ilân edilmedi. Seçimden sonra bir hafta kadar süre geçti, ama ortada yanardönerler görülmeğe başlandı. Daha önce Demirtaş tarafından, “seni başkan seçtirmeyeceğiz” diye nutuk atan partiden, Dengir Mir Mehmet Fırat ile Celal Doğan yaptıkları açıklamalarda, başkanlık sisteminin görüşebileceği üzerinde yorumlar yapmışlardır. Öncelikle bir husus üzerine durmak isterim ki, milletvekili olmak, bu kadar önemli midir? Bunun için daha önceki söylemleri bir tarafa bırakarak, tam yüz seken derece dönmenin anlamı nedir? Bu husus, bu ifadeyi kullanana veya partisine ne kazandıracaktır? Rahmetli bir siyasetçimizin söylediği gibi, “Dün dündür, bugün bugündür” mü? . Elbette, bu kişilikteki siyasilerle bir yere de varmak mümkün değildir. Demokrasimizin hiç de yol alamamasının temelinde bu yatmakta ve bu insanların nasıl kısa bir dönemde değiştiklerini de anlamam mümkün değildir. Belki de ben bu konuda yanılıyor, olabilirim. Zira siyasette nasıl bir mantık tasarımının olduğunu da bilmiyorum. Ama gerçek olan şu ki, bilimsel olarak mantıki düşünce tasarımına tamamen terstir. Bu asla yapamayacağım bir şeydir. Eskiler, “ümük dokuz boğumdur, dokuz kere düşünüp, bir kere söyleyeceksin” derler. Ya konuşurken, “seni başkan yaptırmayacağız” ifadesini kullanmayacaksın veya kullanıyorsan da arkasında duracaksın.

Diğer bir husus ise, kürsüde muarızlarına karşı hakaret veya küfür derecesine varan ifadeleri kullanmayacaksın, eğer kullanıyor isen daha sonra da gidip, o partinin en yetkilisi ile görüşmeyeceksin. Kimileri çok cahilsin, siyaset böyle bir şeydir, diyebilirler. Elbette siyaset başka bir şeydir, ama bana göre insan haysiyet ve onurunun olmadığı bir şey olmamalıdır.

Üzerinde tartışılan diğer bir husus ise, AK Partinin kazanmış olduğu 317 milletvekilliğidir. AK Parti, başkanlık yani referanduma gidebilmesi için 16 milletvekiline ihtiyacı vardır, denilmektedir. Bu hesap biraz yanlıştır. AK Partiden bir vekil Meclis başkanı olacağına göre, AK Partinin 17 milletvekiline ihtiyacı vardır. Benim kanaatim odur ki, AK Parti isterse bunları temin edebilir. Bu yola bu parti başvurur mu? Bilemiyorum, ama bu konuda, siyasilerimizin üzerinde durduğum özelliklerinden dolayı her şey mümkündür. Bunun yanında başkanlık için HDP’den gelen teklif, AK Parti tarafından değerlendirilebilir mi? Bilemiyorum. Yalnız bu teklifin diğer kefesinde yer alacak isteklere göz atmak gerekecektir. Terazinin diğer kefesinde hayra alamet isteklerin olmayacağı açıktır. Hala, PKK’nin terör faaliyetlerinin devam etmesi ve bir taraftan da belirli önerilerin ortaya konulması kabul edilemez bir durumdur.

Şu anda Ülkemizde, terör olaylarının devam etmesi dışında, Ülke durulmuşa benzemektedir. Yalnız, terör ile olan mücadeleye devam edilmelidir. Terörist ile anlaşmanın olamayacağı üzerinde çok sayıda makale yazdım ve bu makalelerimde üzerinde durduğum hususlar 100 de 100 doğru olarak ortaya çıktı. İki şeyi birbirinden katiyetle ayırmak gereği vardır. Terör bu ülkemizin kanseri gibi, her şeyimizi altüst etmiştir. Öncelikle, T.C devleti olarak terörist ile masaya oturulması taraftarı değilim. Çünkü o bir terör örgütüdür ve onun elinde silah vardır ve başka bir kanunu da yoktur. İkinci olarak, Ülkemizde Kürt Vatandaşlarımız ile ilgili olarak ve demokratikleşme adına çıkarılması gereken kanunlar ve uygulamalar var ise, bunlar yerine getirilmelidir. Yani, terör ile demokratikleşmeyi birbirinden kesin olarak ayırmak gerekir. Eğer, Terör örgütü ile masaya oturulacak olur ise isteklerin sonu asla gelmez. Saygılarımla.Bu Haber 1088 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI