Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Kasım 2015 Pazar
BERKAY YALIN
NİHAYET !..

Geçtiğimiz aylarda bu sütunlarda, Ünye’nin imarı ve Emsal 2 uygulamasıyla ilgili bir dizi bilgi vermiştik. Tekrar hatırlatmak gerekirse;

Emsal 2                   

Emsal, bir imar adası veya parselinde, maksimum yapılaşmayı tanımlayan bir rumuzdur. Buna göre Emsal 2 rumuzlu bir imar parselinde, imar parseli alanının 2 katı oranında yapılaşma yapılabileceği anlaşılmalıdır. Yani, 1000 m2’lik bir imar parseliniz varsa, 2000 m2 kullanımlı inşaat yapabilirsiniz. Ancak bu sistemde, yapı blokları arası açılmış, yapı inşaat alanı (oturum alanı) azaltılarak parsel içinde daha geniş yeşil alan, çocuk parkı, otopark alanları kazanılmış olur. Sonuç olarak bu tarz bir yapılaşmada, doğa daha az tahrip edilmiş ve yaşayanlara zeminde daha geniş alanlar bırakılmış olur.

İşte bu imar hakkı, ilk olarak Şubat ayı oturumunda, daha sonra da düzeltilerek Haziran ayı oturumunda Ünye Belediye Meclisi tarafından kabul edilerek Ordu Büyükşehir Meclisine onaylanmak üzere gönderilmiş, ancak Ünye imar planı hükümlerinde mevcut olmasına rağmen, uzun bir süre Büyük Şehir Belediyesi şehircilik uzmanları ile İlçe Belediyesi uzmanları arasında gidip gelmiş, bir türlü mutabakat sağlanamamış, onaylanmamış idi. Sancılı bir süreci takiben Ordu BB uzmanlarının mahallinde yaptığı incelemelerden sonra ancak onay alabilen konu, nihayet Ekim 14 itibarıyla Ünye Belediyesi ilan panosunda yerini alarak topluma duyurulmuştur. Kurallara göre 30 günlük askı süresi içinde, geçerli, tutarlı bir itiraz olmadığı taktirde, artık uygulamaya geçilebilecektir.

SONUÇ

Sonuç olarak, nihayet 14 Kasım Pazartesi (bugün) gününden itibaren, Ünye genelinde ;

ATATÜRK,

GÖLEVİ,

ÇAMURLU,

SARAÇLI,

KİRAZTEPE, ve

NURİYE

mahallelerinde, Emsal 2, Y(en çok) 30.50 m

(10 kat) imar durumu verilebilecek, aylardır bekleyen bir çok yatırım projesi imar izni alabilecektir.

Bütün anlamsız gecikmelere rağmen kentimizin imarıyla ilgili bu sevindirici sonucun alınmasında, geçtiğimiz Ramazan Bayramından sonra “Plan ve Proje Müdürü” olarak göreve başlayan yeni başkan yardımcımızın çabaları ve gayretleri gözden kaçırılmamalıdır. Umarım kat yüksekliği sınırlaması konusunda (10 kat sınırlaması) ve Uygulama İmar Planı Revizyonu çalışmaları sürecinde, kentimizin imarıyla ilgili şehircilik açısından geleceğe yönelik daha akılcı, daha tutarlı kararlar sağlanabilir.

 

OSB ve TEŞEKKÜR

Yaklaşık 25 yıllık geçmişi olan Ünye Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) Cevizdere’deki serüveni nihayet sonlandı.

25 yıldır kurduk, kuruyoruz ile devam eden sürecin artık Cevizdere’de kurulamayacağı kesin olarak anlaşıldığından, borçlarının kapatılarak yeni bir yerde, yeni bir OSB hayal etmekten başka çare kalmamış idi.

Ancak, Cevizdere dosyasının kapanması bile olay ! Borçlarından ötürü Cevizdere OSB dosyası bir türlü kapanamıyor ! Kapanamadığı için de, OSB için belirlenmiş olan yeni bölgede (çevre yolunun batı kesiminde) hiç bir adım atılamıyor.

İşte bu noktada, Büyükşehir Belediye Başkanı devreye giriyor ve Ünye OSB’ye ve Ünyelilere az rastlanır, cesur ve alkışlanası bir destek veriyor. Kamulaştırılmış olan yaklaşık 56 dönümlük Cevizdere OSB alanının, bakanlığa olan 2,500,000 TL’lik borcunu ödeyerek tapuları kendi üstüne alıyor. Bu suretle belirlenmiş olan yeni OSB alanında gerekli işlemlerin önü açılmış oluyor.

NİHAYET

“eskisi kapandı, artık yenisine ümitle bakabiliriz” diyoruz..

Bu noktada, lafı uzatmadan;

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz’a, Ünye adına açıkça teşekkür borçluyuz.  Bu Haber 636 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI