Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Kasım 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Paris Katliamı

13 Kasım 2015, Cuma günü, IŞİD’ın Paris katliamı olarak tarihin sayfalarına geçti ve zihinlere kazındı. Böyle bir katliama kim duçar olur, ölen kim olursa, olsun acımamak mümkün değildir. Ölenlerin toprağı bol olsun. İnşallah bu son olur. Bu IŞİD’ın yaptığı ne ilk katliamdır ve ne de son olacaktır ve çanına ot tıkanıncaya kadar bunu yapmağa devam edeceklerdir. Esas olarak baktığınız zaman, bu terör örgütü şimdiye kadar binlerce belki de yüzbinlere ulaşan sayıda insanın kanına girmiş,  katliamlar yapmıştır. Fakat, bunların çoğu Orta Doğu’daki ülkelerde olduğu için batının dikkatini çekmemiştir. Batıya göre bu katliamda öldürülenler birer sayıdan ibaret olmasına rağmen, Batı’da katliama kurban gidenler sayıdan fazla olarak insandırlar. Bu da batının, gelişmemiş ülke insanlarına olan bakış açısını göstermektedir. Daha önceki bir yazımda ifade ettiğim gibi, ABD ve Batı Orta Doğuyu karıştırarak, kendi kâşanelerinde rahat oturamazlar. Orta Doğu’daki ülkelerin yer altı kaynaklarını sömürmenin, manevi bir diyeti vardır ve bir gün mutlaka çıkar veya çıkacaktır.

Elbette, ABD ve Batı Orta Doğu’ya uzak oldukları için, Orta Doğu’daki bu yangından etkilenmeyeceklerini düşünmek kadar saf olamazlar, olmamaları gerekir. Türkiye bu yangının yanında ve her gün bununla savaş halinde bulunmaktadır. İşin tuhaf tarafı ise Orta Doğu’da sadece bir yangın yoktur. Tüm Orta Doğu yangın yeri gibi için, için yanmaktadır. Ülkemiz bu olaylarda en masum durumda olmasına rağmen; en fazla etkilenen konumdadır. Paris katliamında ortaya çıkan durum ise, Orta Doğu’ya uzak konumda olan ülkeler de yangından nasiplerini alabileceklerini göstermiştir. Lütfen buyurun, yarattığınız canavarlar sizi yemeğe başlamışlardır ve buna devam edeceklerdir. Hala, Dünya vurdumduymaz olarak, terör örgütlerini yaratmağa devam etmekte ve onları beslemektedir. Bunun sonucu olarak, kendi çıkarlarına hizmet için yarattıkları terör, onları da vurmaktadır. Hiçbir ülke şimdiye kadar, bu terör örgütünü ben kurdum dememektedir. Ama ellerindeki silahlar ve su gibi akan paralar, elbette bir yerden gelmektedir. Daha önceleri de üzerinde durduğum ve yazdığım gibi, gelişmiş ülkeler hakça taksimden yana olmadıkları ölçüde, Orta Doğu ülkelerinden batıya doğru mülteci akını devam edecek ve terör batıyı da vurmağa devam edecektir. Bu da onları rahatsız edecektir. Yalnız, gelişmiş ülkelerdeki bencilce anlayıştan, Orta Doğu ile ilgili problemleri anlamalarını beklemek mümkün değildir. Terörü önlemek için terör örgütlerine yardım etmek de eşyanın tabiatına aykırıdır. Önce Orta Doğuyu karıştırmak için IŞİD’i yaratacaksın, sonra onunla mücadele için, bir terör örgütü olan PYD’yi destekleyerek onun terör örgütü olmadığını söyleyeceksin, bunu anlayabilen var ise beri gelsin. Elbette, Batının zihninde dolaşan tilkilerin kuyrukları birbirine değecektir. Bunun yanında şunu da ifade etmek gerekir ki, Orta Doğu insanın fakir olması nedeniyle canından başka kaybedecek fazla bir şeyi yoktur. Şapkasını önüne koyarak düşünmesi gereken ülkeler gelişmiş olan ülkelerdir.

Batı Ülkeleri bu katliamı öncelikle sözlü olarak telin edecekler ve nutuklar çekilecektir. Sonra, bekliyorum; nasıl bir önlem veya önlemler zincirini ortaya koyacaklardır! Ama şimdiden söyleyeyim ki, balık tutmak isteyecekler, ama ayaklarının ıslanmasını istemeyeceklerdir. Böyle olunca da iki yanlış bir etmeyeceği için olaylar tırmanarak devam edecektir. Benim elimde bir şeyim olmadığı için de sadece barış temennilerim olacaktır. Saygılarımla.Bu Haber 782 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI