Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
25 Ağustos 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
EGEMENLİK
Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” diyerek, onun kaynağını ortaya koymuştur.

Egemenliğin kaynağı bu olmakla birlikte, onun unsurlarının ne olduğu üzerinde durmak isterim. Yalnız, aşağıda üzerinde duracağım üzere, egemenliği meydana getiren unsurların giderek yıpratıldığını ve bunun sonucu olarak da, dilimize pelesenk ettiğimiz “Amerika bunu böyle istiyor” veya “Avrupa Birliği bunu şöyle istiyor” cümlelerini kullana gelir olduk. Eğer, demokratikleşme ve insanların bireysel hakları bu konu içine giriyor için ise, bunu ortaya çıkarmak veya uygulamak için niçin yabancıların ikazını veya tahakkümünü bekler olduk, bunu anlamam mümkün değildir. Etrafımdaki birçok aklı başında zannettiğim kişilerden “İyi ki, Avrupa Birliği var. Biz yüz yılar geçse bu işi kendi başımıza yapamayız” sözlerini işitiyorum. Ne zavallıca cümleler. Halâ kendi iradesinin dışında, bazı iradelerin, bazı şeyleri düzeltmesini istiyor ve onlardan medet umuyoruz. Bunun için M. Kemal Atatürk “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” deme di mi ? İhtiyacımız olan kudreti de mi dışarıdan ithal edeceğiz ? Bir taraftan, Cumhurbaşkanlığı armasındaki 16 adet devleti kuran ecdadımızla kıvanç duyacağız, bir taraftan da “Avrupa Birliği böyle istedi, Amerika böyle istedi” diyeceğiz. Ne garip tecelli değil mi ?

Dün veya bugün veya gelecekte, egemenliğin temeli sacayağı misali üç esas temel üzerine kurulur. Bu üç husus sizde varsa “egemensinizdir”, yoksa “değilsinizdir”. Bunlardan birincisi, “ilim” dir. Bugün, Dünya’da, Dünya hükümranlığını ilân ederek, diğer devletlere hükmedenler, hiç kuşkusuz bilimin meşalesini elinde tutanlardır. Bunun için M. Kemal Atatürk “Hayatta en hakiki mürşit (yol gösterici) ilimdir” demiştir. Bilimin dışında, hurafelerden, fallardan, idoller veya buna benzer hususlardan medet uman az gelişmiş ülkelerin durumu ortadadır. Amerika Bileşik Devletleri bir bilim toplumudur. Bilime yaptığı 5 dolarlık yatırıma karşılık, 95 dolar kazanmaktadır. Bu kazancı ise, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere sattığı teknoloji karşılığı ortaya çıkmaktadır. Bu ülkeler, bilimsel birikimleri olmadığı ve teknoloji üretemedikleri için, her zaman teknoloji üreten ülkelere bağımlıdırlar ve işin tuhaf tarafı hep ikinci kalite teknolojilerle yetinmek durumundadırlar. Zira, gelişmiş ülkeler yenisini ortaya koymadan önce, diğer (eski) teknolojiyi satmaz. Bu bakımdan az gelişmiş ülkelerin kullandığı teknoloji ikinci kalite teknolojidir ve değişen, gelişen teknolojileri her zaman satın alma durumundadırlar.

Egemenliğin ikinci ayağı ise ekonomidir: Ekonomisi güçlü olan ülkeler, bu güçlerini bilimden alırlar ve ekonomik olarak güçlenen devletler ise, bilime daha çok yatırım yaparlar. Bu iki unsur yani, bilim ve ekonomi birbirini tetikleyerek bugünün gelişmiş bilim toplumlarını ortaya koymuştur. ABD gibi güçlü ekonomiye güvenen, Dünyadaki bütün ekonomiler alışverişlerini dolar üzerinden yapıyorlar ve işin garip tarafı, hiçbir karşılığı olmadığı halde, bir kağıt parçası olan milyarlarca, milyarlarca dolar Dünya’ya ekonomik olarak hükmetmektedir. Şu anda, Dünya ticaretinde işlem gören dolar miktarı, Amerika Bileşik devletlerinin iç piyasasındaki miktardan onlarca kat fazladır. Bakınız, diğer ülkelerin sırtından nasıl da kazanç sağlanıyor.

Egemenliğin üçüncü ayağı ise, askeri güçtür: Gerek ekonomiyi ve gerekse bilimi koruyacak ve dahası onların gelişmesine hizmet edecek olan askeri varlıktır. Askeri güç, ihtiyaçları bakımından, ekonomiyi ve bilimi tetikleyerek; bu sahada ekonomi ve bilimin gelişmesine yardım eder. Kimi çevrelerin, TSK ‘yı yıpratma çabalarının amaçları bellidir. Ama, şu gerçektir ki, egemenliğin bir ayağı da Türk Silahlı Kuvvetleridir.

Bozuk bir ekonomi, ortada olan gelişmemiş bir bilimsel erk ile, tek varlığımız olan Silahlı Kuvvetlerimizin yıpratılmasından kimlerin kârlı çıkacağı ortadadır. Dış güçlerce yıpratılmak istenen Ülkemizin hedef olarak ele alındığı noktaları bunlardır. Köprünün üzerinden sular geçmeden önce, aklımızın başımıza gelmesi dileği ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 2108 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI