Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
14 Aralık 2015 Pazar
BERKAY YALIN
Belediye Sinamasi Ve Kültür Sitesi

“Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yıkım işlemleri tamamlanmış olan “Belediye Sinaması ve Kültür Sitesi” alanında acaba ne yapılacak?

Kapsamı henüz detaylı olarak kamu ile paylaşılmamış olan bu alanda bir IŞ MERKEZI veya bir AVM (Alış Veriş Merkezi) gibi bir kompleksin yer alacağı anlaşılıyor.

20 x 85 metre ebatlarında, 1700 m2’lik alanda, 5 katlı, 8500 m2 toplam inşaat alanlı büyük bir yapı ve yönetmeliklere uygun (?) bir otopark… 

Bir süredir kamu oyunda bu projenin söz konusu alanda yer almasının uygun olup olmadığı tartışılıyor.. Gazetelerin köşe yazarları, konuyu köşelerinde dile getiriyor, görüşlerini kamu ile paylaşıyor.

Başkan Çamyar, 28 Kasım Ünye Kent Gazetesinde yer alan demecinde bu alanda yeşil alan önerilerine karşı;

“İşgüzarlık sezdiğimiz bazı kesimler, ‘yeşil alan olsun’ diyerek talep oluşturmaya çalışıyorlar.”

diyor, ve

..“halkımız da bizim yaptığımız projelerin doğru olduğuna inanıyor. 1 Kasım seçimlerindeki %71’lik destek de bunu gösteriyor.”..

diyerek kendini ve projeyi savunuyor.

Aristo mantığı (düz mantık);

   Biber acıdır, hayat da acıdır,

   O halde hayat biberdir !

Hayat biber değil tabii..

AK Partinin son seçimde seçmenlerin %71’inin oylarını almış olması da, hiç bir şekilde yapılan işin doğruluğunun göstergesi, kanıtı değil..

Bu projenin doğru veya yanlış olmasından daha önemlisi, Başkan Çamyar’ın konu hakkında farklı görüş beyan edenleri, alternatif önerenleri “İŞGÜZARLIK”la - sözlük karşılığı; “gereği yokken, kendini göstermek için işe karışan” - şeklinde suçlaması….

Talihsiz bir söylem !!

Başkan Çamyar, gene aynı demecinde ;

İktidarı ile, muhalefeti ile her kesimi kucaklayan bir belediyecilik anlayışını ortaya koyarak bütün STK’ların da görüşlerini alıp yolumuza devam edeceğiz.”   diyor..

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu ?

Hem farklı görüş beyan edenleri “işgüzarlık”la suçlayacaksın, hem de her kesimin görüşlerini alarak hareket edeceğini söylececeksin !... Hangisi doğru ? Hangisine inanalım ?

(Ayrıca bu projeyle ilgili her hangi bir STK’dan gerçekten görüş alınmış mıdır acaba ?)

 

Gelelim projenin doğru ve yanlışına..

Ünye, yaklaşık 2600 senelik geçmişe sahip bir yerleşim birimi. Kent çevresinde bahçeli 2 katlı yapılar ve kent merkezinde genellikle 2 katlı bitişik nizam yığma taş yapılar ve dar sokaklar.. Kent 1960’lı yıllardan itibaren çevre kırsalından yoğun göç  almaya başlıyor. Nüfus artışı da, hızlı ve çarpık bir imar faaliyetini de beraberinde getiriyor. Bu senelerde, sözüm ona modern kentleşme karşılığı olarak,  popülist ve opportunist kararlarla, yapı yoğunlukları ve kat yükseklikleri giderek arttırılıyor ve sonuç olarak kent dokusu bozularak bugüne kadar geliniyor.

Bugün kent merkezinin imarı 5 kat. Yani Emsal = 5 gibi.. Yoldan çekme yok. Ana yollar 10 mt., ara sokaklar 5-6-7 mt. ..

Yağışı bol, rutubeti yüksek, güneşi az gören bir kent için çok olumsuz bir tablo..

5 kat hakkını kullanmış olan birçok yapının 3. 4. 5 katları boş. Kent merkezindeki binaların hepsinin 5 kata çıkarılması halinde ise, güneşi görmek, rutubeti dağıtacak rüzgarları yakalamak ne mümkün ! Yapılar da, kent sakinleri de çürümeye mahkum.. Araç trafiği felaket ! Ana yolda bir araç dursa, arkasında 4-5 araç, trafik dakikalarca tıkalı..

Bu acı gerçeği görmeyen, bu çarpık yapılaşmanın olumsuzluğunu anlamayan yok gibi. Yetkilisi, yetkisizi, kentlisi, kent dışından geleni, kısaca her kez durumun farkında. Geri dönüşü, telafisi olsa .. Maalesef yok, ama “zararın neresinden dönülürse kardır” diye bir deyimimiz de var !

Bütün bu olumsuz yapılaşmaya rağmen, kent yönetimi, yıkmış olduğu binaların yerine, şehrin en işlek bölgesinde, yeni bir proje geliştiriyor… Mevcut yapılaşmanın yanlışını bile bile, kör parmağım kör gözüne misali, gene 5 katlı ve 20x85 metre boyunda kocaman bir yapı kitlesi planlanıyor. Bu projenin, İster İş Merkezi ister AVM olsun, yoğun bir araç ve yaya trafiğini de beraberinde getirmesi kaçınılmaz. Üstelik de, şehrin en büyük ve tek ana yol trafik kavşağının, Niksar kavşağının dibinde.. Umarım tesis otopark giriş çıkışlarının planlanmasında, önemli bir şehircilik kuralı olan kavşaklara 100 mt’den daha fazla yaklaşılmaması hususu dikkate alınmıştır…

Bir çok eski Ünye’li, özellikle eskiyi bilen Ünye’liler, yıkılmış olan eski “Belediye Sinaması ve Kültür Sitesi”  alanının yarattığı ferahlıktan, açıklıktan o kadar mutlu ki, haklı olarak bu alanda şu veya böyle büyük bir yapılaşma olmasın, açık kalsın diye gönlünden geçiriyor !!

Peki, çevre kentler benzeri konularda ne yapıyor ? 

Ordu BB Başkanı Sn. Enver Yılmaz’ın ilk ve en önemsediği projelerden biri, şehir merkezindeki bazı yapıları, üstelik de kamulaştırmak suretiyle, kenti denizle kucaklaştırmak için, bir birine bağlı açık alanlardan oluşan geniş bir açık alan koridoru oluşturarak kentin iç kesimlerini denize ulaştırmak..

Aynı şekilde, Samsun BB Başkanı Sn. Yusuf Ziya Yılmaz, şehrin merkezinde, yıkılan Samsun Grand Oteli alanına, yüksek rantlı bir kompleks yapmak yerine, kentlinin nefes alacağı bir açık park alanı olarak değerlendirmeyi tercih ediyor.

İktidar partisinin %71’lik oy oranı ile aldığı destek, hiç bir şekilde bir projenin doğruluğunun ölçüsü değildir. Diğer tarafdan ise, Çamyar yönetiminin göreve başladığı günden beri her alanda iyi niyetli ve özverili çalışmaları, üstün gayretleri, görülen, bilinen bir gerçektir. Bu proje de mutlaka üzerinde çok düşünülüp, çok çalışılmıştır. Ancak, kentlininin konuyla ilgili hassasiyeti, haklı tedirginliği ve endişeleri de göz ardı edilmemelidir.

Galiba Ünye’de “ORTAK AKIL” bu konuda da eksikliğini gösteriyor..

Mesleki bir nedenle bir kaç haftalığına yurt dışında olacağım. Dönünceye kadar,

Sağlıcakla kalın…Bu Haber 1582 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : BAŞKAN Tarih : 15 Aralık 2015 / Pazar Üye Adı :Metmet Kavaklıoğlu
Sn. Yalın, Başkanın projesini eleştirmekle yapılmasını garanti altına aldınız. Eski başkan gibi Sn. Çamyar da 'inadım inat adım kel murat' diyenlerden. Çünkü çoğulcu demokrasiyi oyların çoğunu almak sanıyor. Mehmet Kavaklıoğlu
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI