Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Aralık 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Türkiye’yi Bekleyen Zor Günler

20 Mart 2003 tarihinde, başta ABD olmak üzere, koalisyon güçlerinin Irak’a saldırması ile başlayan Orta Doğu’daki savaşlar silsilesi, Arap baharı ile Afrika’nın kuzeyini içine almıştır. Mısır’daki olaylar bunu takip etmiştir. Şöyle bir bakıldığı zaman, buradaki son halka olarak Suriye eksiktir. Petrolü olmayan Suriye jeopolitik olarak ve Büyük İsrail için önemli bir yerdir. Tabiatıyla Arap baharının da Suriye ile beraber tamamlanması gerekmekte idi. Konuya girmeden önce bir husus üzerinde de durmak isterim ki, Beşar Esad’da, Saddam ve Kaddafi gibi bir liderdir. Beşar Esad’ın babası hafız Esad’dan beri de bu böyledir. Baas partisine bağlı Beşar Esad güçlerine karşı 2011 yılında muhaliflerin ayaklandığını görüyoruz. Elbette, bu ayaklanma dış güçlerin kışkırtması ile olmuştur. Zira Arapların demokrasi ve insan hakları ile ilgileri bulunmamaktadır. Bunun yanında, demokrasi ve insan haklarını bahane ederek bu ülkelere müdahale eden egemen güçlerin de bu ülkeler için demokrasi ve insan haklarını getirmek gibi bir gayeleri de yoktur. Önceleri Suriye ile çok iyi dostluk ilişkileri olan Ülkemizin, ABD etkisi ile Suriye’ye karşı cephe alarak muhaliflerin yanında olması da anlaşılır gibi bir şey değildir. Tabiatıyla bu husus, o zamanki dışişleri bakanımızın görüşüne de aykırı durumdur.

Bundan sonra giderek Orta Doğu’nun bir ateş çemberi ve bataklık haline geldiğini görüyoruz. Suriye’nin durumu dolayısıyla ve Irak’ın zayıf hale gelmesiyle, Irak ile Suriye arasında bir bölgede bu devletlerin alan hâkimiyeti kalmamıştır. İşte bu alanlarda IŞİD denilen terör örgütü teşkilatını kurarak bu hale gelmiştir. Tabiatıyle, IŞİD’in bu hale gelmesinde bizlerce malum olmamasına rağmen, bazı dış güçlerin de etkisinin olduğuna inanıyorum. Halen daha birçok ülke bu terör örgütünü desteklediği açıkça bellidir. Bilemiyorum, ama IŞİD’i destekleyenlere de, bu terör örgütü saldırmış olma ihtimali yüksektir. Çünkü canavarlar öncelikle kendini yaratanlara saldırır. Türkiye’nin bir Rus uçağını sınır ihlâli nedeniyle düşürmüş olması ile, Orta Doğu biraz daha ısınmış ve Akdeniz fokur, fokur kaynamaktadır.

Rus uçağının, Türkiye tarafından düşürülmesiyle ile ilgili birçok komple teorisi üretilmiş ve üretilmektedir. Hangisinin doğru olduğunu da bugün için bilmemiz mümkün de değildir. Yalnız daha önceki makalelerimde üzerinde durduğum ve olmasını istemediğim bir hususun gerçekleşmesi beni çok üzmüştür. Her zaman üzerinde durduğum gibi, Orta Doğu denilen yağlı karaya bulaşmamamız gerekmekte idi ve bu bataklıktan kurtulmanın zor olduğunu yazmıştım. Her ne kadar, Doğu Akdeniz ısınsa bile, bir Dünya savaşın çıkağına pek ihtimal vermiyorum. Elbette, Rus uçağının düşürülmemesi gerekir idi. Yalnız geriye dönüş olmadığına göre, Türkiye’nin gerek siyasi ve gerekse ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşayacağı gerçeği inkâr edilemez.  Her ne kadar, ABD ile NATO Ülkemizin yanında gibi görünmesine rağmen; ABD’nin Orta Doğu’daki Rus varlığından fazla rahatsız olarak görülmemesi, işin içinde bilmediğimiz bazı şeylerin olduğunu göstermektedir. Rusya uçak düşürme olayını bahane ederek Orta Doğu’ya iyice yerleşme emelindedir. Bu husus ülkemiz için birçok mahsurları beraberinde getirmektedir. Başta Cerablus ile olan problemi Türkiye’nin aleyhine çevirmektedir. Bu çok önemli bir kayıptır. Bunun yanında doğal gaz, Rusya ile olan ortak projeler ve ticari ilişkiler ile ilgili sorunları ve Türkiye’yi batının eteklerinden ayrılamaz bir duruma getirmektedir. Allah hakkımızda hayırlısını versin. Saygılarımla.Bu Haber 697 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI