Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Aralık 2015 Pazar
İSMAİL SARI
“Üzkürû Mevtaküm Bilhayr”

Bütün canlılar için bir ÖLÜM gerçeği vardır. Dünyaya geliş, bir süre yaşam ve sonra ölüm gerçeği… Kaçınılmaz son.

            Bilim insanlarını, sürekli olarak ilgilendirmiş olan ölüm gerçeği, özellikle insanlar için ölüm olayı çeşitli yönleri ile incelenerek bugünlere gelinmiştir. İnsan ömrünün uzatılması, ölümsüz bir ortamın var olup-olmadığı ve ölümden sonrası ile ilgili çeşitli fikirler, düşünceler ve dinlerin öğretileri, bu konuda çok zengin bir kültür birikimine neden olmuştur.

            Pozitif bilimciler, ölümden sonrası için fazla bir şey söylemezler ve ölüm olayını bir son buluş olarak değerlendirirler. Felsefecilerin bir kısmı, dinlerin de etkisi ile ölüm sonrası hakkında yorumlarda bulunmuşlar, ancak çok fazla aydınlatıcı bilgi verme şansları olmamıştır. Ölüm gerçeği ile ilgili en çok doyurucu bilgiyi ilâhi dinler dediğimiz, Allah tarafından gönderilmiş dinler vermektedir. Bunlardan da en son İlâhi Din olan İslam Dininin, “ölüm ve sonrası” ile ilgili bilgileri çok doyurucu ve geniş kapsamlıdır. Ölümden sonraki hayat olan “Ahiret Hayatı” ile ilgili öyle canlı anlatımlar vardır ki, okurken adetâ yaşarsınız o hayatı.

            İslam inancına bağlı olan bir insanın, önce dinimizin verdiği bilgileri okuyup öğrenmesi ve sonra da o hayata hazır olarak, korkmadan yürümesi gerekir. Bilinemediği için ölümden korkuluyor. Gereği gibi bilgi sahibi olunsa, ölümden korkulmaz. Çünkü, ölümden sonrası, bir Müslüman için daha güzeldir. Bu gerçeği belirtmek için Peygamberimiz (a.s), şöyle buyurmuştur: “Allah (c.c), kulu Muhammed’i ölüm ile yaşam arasında serbest bıraktı; kulu, ölümü seçti.”

            Geçtiğimiz Pazar günü (13.12.2015), kayınpederim olan Hasan Kuru’nun cenazesini defnettik. Ölüm gerçeğini bir defa daha gözleme ve hissetme fırsatı bulduk. Cenazelere katılmak bunun için, dinimizin zorunlu kardeşlik görevlerinden birisi olarak öğretilir ve yaşanır. Ve cenaze namazını kıldıran hocalar, cemaate karşı yüzünü dönerek , “Üzkürû Mevtaküm Bilhayr; yani ölülerinizi hayır ile anınız, yâdediniz” derler. Cemaat de hep birlikte “AllaH Rahmet Etsin” diye cevap verirler. Yani, ölen kardeşi için dua etmiş olurlar.

            Kayınbabam, iyi bir insandı, iyi olarak da öldü. Dini görevlerini bildiği kadarı ile yaparak ömrünü tamamladı. İnanıyoruz ki ahireti de iyi olacaktır. Ölümü anında yanında bulundum. Bir bardak çay istedi ve içti. Kısa bir süre sonra da bir bardak su istedi ve onu da içti. Aradan çok zaman geçmedi. Yatağına yaslanmış vaziyette yatarken, bağlı bulunduğu cihazın nabzını, nefesini ve tansiyonunu gösteren rakamları düşmeğe başladı. Son nefeslerin alındığını anlamıştım. Hastane personeline haber verdim ve son görevimi yapmağa devam ettim. Yani, yâsin okuma, şahadet getirerek hatırlatmalarda bulunma görevlerini yaptım. Öyle rahat bir ölüm ki, Müslümanlara layık… Allah’ım mekânını cennette kılsın.

            Bu vesile ile, değerli okuyucularımla ölüm gerçeğini bir defa daha hatırlamak istedim. Dünya hayatı süslü, câzip ve aldatıcıdır. Ölçüleri kaçırmadan yaşamaya dikkat etmemizin gereğine inanıyoruz. Cenazeye katılan, taziyede bulunan bütün dostlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.

            Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 836 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI