Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Ağustos 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Nasıl Bir Açılım
Her ne kadar önce “Kürt açılımı” olarak lanse edilen ve yapılan yanlışlık anlaşılınca “Demokratik açılım” olarak ortaya konulan içeriği ve ne olduğu belli olmayan bu açılımla ilgili en çarpıcı açıklama, 15 gün önceki makalemde belirttiğim kişi tarafından yapıldı.

Sayın   Cumhurbaşkanımız “İmralı’yı dikkate almayınız” dese de, bir DTP milletvekilinin Öcalan’sız olmaz ifadesi oldukça manidardır. DTP-PKK ve Öcalan şeytan üçgeninde yer alan, AB ve Amerika Bileşik Devletleri destekli önerleri ben ciddiye alıyorum. Burada bir şeye daha dikkati çekmek istiyorum ki, Öcalan’ın tutarsız olsa da ortaya koyduğu açılım paketinin kendi tarafından hazırlanabildiğini de zannetmiyorum. Zira, bütün bunlara aklı erecek kadar bilgisi ve birikimi olduğunu zannetmiyorum. Kendini Mustafa Kemal Atatürk’ten üstün görerek ve hatalarını ortaya koyacak kadar zavallı bir kişinin istekleri de çok gariptir. Federasyon istemiyor, ama Kürt’lere özgürlük, mali özgürlük, Kürtlere ait özel silahlı güç ve idari olarak bağımsızlık istiyor. “Devlet olmasın da demiyorum, devlet olacak ama, özgürlüklere saygılı devlet olacak” diyor. Pek ala, biri, birine zıt ve alakası olmayan bu isteklerin ne anlama geldiğini açıkça ifade etmek ister isek, TC Devletinin tümünü istiyor.

Eğer bir demokratik açılım yapılmak isteniyor ise; bunun içine etnik, dini ve demokratik teamüle ters düşen, bir grup veya zümreye, diğer vatandaşlardan farklı olarak bazı haklar tanıyacak olursanız, bunun adı demokrasi ve demokratik açılım olmaz, olamaz. Şimdi yapacağınız demokratik açılımda, Kürt’lere veya diğerlerine özel bazı haklar tanımayı nasıl düşüneceksiniz. Bunu düşünmek bile hatadır, zira bu ülke içinde ayrışmayı, cepheleşmeyi ortaya koyar. Halâ, var mı, bilmiyorum. Amerika Bileşik Devletlerinde kaldığım süre içinde gördüğüm bir durum, demokrasinin beşiği olduğu kabul edilen bu ülkede beni çok düşündürmüştü. Müracaat formlarında sorulan sorular arasında; beyaz, siyah ve diğer kareleri vardı. Biz de müracaatlarımızda böyle ayrımcılık yaparak; kimilerinin lehine, kimilerinin aleyhine kanunlar ve yönetmelikler mi, hazırlayacağız ? Belçika örneğinde olduğu gibi, 5 bayraklı, Brüksel, Valon ve Flaman’lar şeklinde bir ülke mi, olacağız ? Bütün bu soruların cevaplanması gereği ortadadır. Demokratik açılımda; ırk, din, dil, renk farklılıkları olmadan bütün vatandaşları kucaklayacak açılım olmalıdır. Bütün bu unsurlardan birisine ağırlık verdiğiniz takdirde, diğeri karşınıza çıkarak, ben de aynı şeyi istiyorum demeyecek mi ? Onun için “Kürt Açılımı” olarak ortaya konulan bu hareket, açıkça ifade etmek gerekir ise, açıldığı bu noktada bile, isminden dolayı falsoludur. İçeriği belli olmayan bu açılımdan önce, bu açılımın içinde olabileceklerin ve olamayacakların açıklığa kavuşturulmasında yarar vardır. Ayrıca, Ülkemizin üniter yapısı ile ilgili olarak da bir karara varmak gereği ortadadır. M. Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurar iken onun temellerini de sağlam olarak atmıştır. Demokrasimizin temeli olan, Misak-ı Milli sınırları içindeki üniter yapımız, etnik birçok grubun birliğini ve laik’lik ise çeşitli din ve tarikatların olduğu Anadolu’da dirliği ortaya koymuştur. Aradan geçen 80 yılda durumun anlaşılmamış olması ya cehalet, daha önemlisi delalet ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu zayıflamaya başladığı süreçten sonra, bu gibi sorunlarla hep karşılaşmıştır. Daha önceki yazımda da üzerinde durduğum gibi, asli unsur artık hakkını arar duruma gelmişti. Anadolu’da Türk olmak ise bir utanç kaynağı haline gelmişti. Halâ, “Ne mutlu Türküm diyene” sözünün anlamını bile kavrayamamış olanların, fikir beyan etmeleri ve birçok gazetelerde kendilerine göre makaleler ve yazılar döktürmeleri garip olmaktan öte, demokrasinin dışında aymazlık, cehalet olarak isimlendirilebilir. Zaman şunu gösterecektir ki, Türkiye’den kopmak isteyen Kürt’ler en kısa zamanda neye hizmet ettiklerini anlayacaklardır. İnşallah, vakit geçirilmeden, geç kalınmadan akılları başlarına gelir.

Ramazan ayınız mübarek olsun. Daha nice, nice yıllara mutluluk ve saadetlerle kavuşmayı Allah nasip etsin. Saygılarımla.Bu Haber 1596 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Kürt açılımı Tarih : 4 Eylül 2009 / Pazar Üye Adı :
Sayın hocam,Kürt açılımı konulu makalenizin içine çok farklı konuları da almışsınız,hepsini kapsar bir yorum yapmam imkansız.Ben kısaca şunları söylemek istiyorum.Teröristleri destekleyen ve bundan nemalanan Kürtlere Doğu ve Güney Doğu bölgesinin tamamını verseniz bunu kat'i surette kabul etmeyeceklerdir.Zira onlar Türkiye'nin tüm zenginliklerine sahip olmak istemektedirler.Ve bunu başarmak için büyük gayret de göstermektedirler.Dış destekçileri yanında hiç tahmin edemeyeceğiniz kişileri yandaşları olarak gördüğünüzde sanırım aklınız da karışmaktadır.Eşi AKP milletvekili olan sanırım Karadenizli bir karikatüristin dağdan inen teröristlerin "Ne mutlu Türküm diyene"yazılarını silmelerini gösteren karikatürü bu söylediklerimin en büyük kanıtıdır.Sayın hocam Türk ve Kürt kelimeleri görüyorsunuz ki aynı harflerle yazılmaktadır.Farkedemediğiniz husus şudur.Birinin başı ötekinin arkasına kaymıştır.İşte esas Kürt meselesi budur.Buradaki T kaldırılıp başa K konmak istenmektedir.Lütfen hep birlikte dikkatli olalım ülkemize sahip çıkalım.Bölgenizde Kürt açılımının propogandasını yapmakta olan millet vekillerini uyaralım.Gerekirse itibar etmeyelim.Saygılarımı sunarım.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI