Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Aralık 2015 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yeni Yıl

İyisi ve kötüsü ile birlikte bir yılı daha tamamladık. 2014 yılından, 2015 yılına geçerken de bu yıldan çok şeyler ümit etmiştik, am bunların ne kadarı gerçekleşti bunun muhasebesini yapmak oldukça zor olsa gerektir. Her gelen yılı neşe ve yeni ümitlerle karşılamamıza rağmen; çoğunlukla bu yıllar bizler için hayal kırıklığını getirmektedirler. Her şey bir tarafa 2016 yılının Ülkemize ve insanımıza barış, mutluluk ve esenlik getirmesini Allah’tan dilerim.

Elbette, insanların ortaya koyduğu sanal hususlardan bir tanesi de, Hz. İsa’nın doğum günü ile başlatılan, kullandığımı miladi takvimdir. Bütün bunlara rağmen; bütün Dünya milletleri, insanlar arasındaki beraberliği sağlaması açısından da önemlidir. Bu konunun felsefesine girmeden mademki, herkes inanıyor, biz de inanalım demekten başka çaremiz de yoktur. Zaman kavramı, tartışmalıdır ve kimileri zamanın olmadığını ve değişen bizlerin olduğunu ifade eder. Bunun yanında, Einstein’e göre de zaman görecelidir. Einstein ile aynı dönemde yaşayan çok güzel bir kadın; “sayın üstadım, sizi herkes takdir ettiği için ben de takdir ediyorum. Kitaplarınız okumağa çalıştım, ama onları anlamam mümkün olmadı. Teorinizi bana, benim anlayacağım şekilde kısaca anlatırsanız çok memnun olurum” der. Bunun üzerine, Einstein “Size bunu kısaca şöyle anlatayım;  yanan bir soba (kış olduğu için ortada bir soba gürül, gürül yanmaktadır)’nın üzerine oturarak geçireceğiniz zamanı bir düşününüz. Sonra da sizinle bu kış günü sıcak bir odada geçireceğim zaman arasındaki fark, işte benim teorimin anlatımı” der. İşte, bu büyük bilginin kendine yakışır şekilde teorisinin izahı.

Afyon Lisesinde okuduğum sırada, beni çok etkileyen hocalarımdan birisi değil, birincisi Rahmetli Hocam Edip Âli Baki Bey idi. Ona ait gerçek hikâyeyi sizlere paylaşmak isterim. Afyon, İstiklâl savaşı öncesinde, Yunan işgalini yaşamış olduğu için, o zamanlar milli duygular oldukça fazla idi. Her milli bayram öncesinden başlayarak bir hafta boyunca, etkinlikler devam ederdi. Bu cümleden olmak üzere, ismini hatırlayamadığım, Uzun Çarşıdaki bir fotoğrafçı vitrinini, İstiklâl savaşı öncesindeki, Yunan mezalimine ait resimleri ve Cumhuriyetin ilanı ve sonrasındaki fotoğrafları sergilerdi. Bu resimler arasında, Edip Ali Bey’in protokolde yer aldığı 20’li yaşlardaki resmi de vardı. Sınıfımızda kısa boylu, fakat çenesi çok çalışan, boşboğaz Mehmet isimli arkadaşımız bu resmi görür. Bayramın ertesinde dersler başlayınca; Edip Ali Hocamız sınıfa girer girmez, Mehmet hemen ayağa kalkarak “Hocam sizin gençlik resminizi,  Uzun Çarşıdaki fotoğrafçıda gördüm” dedi. Hocamız şöyle bir Mehmet’i süzdü ve ona “Git hey pis köpek, o resmi ben geçen hafta çektirdim” dedi. Hocamız bunu söylediği zaman herhalde 60 yaşın çok üzerindedir. Buna rağmen dinç ve görevine bağlıydı.

Bu vesile ile gençlere bazı öğütlerim olacak. Vakit nakit değildir. Vakit ömürdür. Kaybettiğiniz parayı sonra kazanabilirsiniz, fakat boşa geçirdiğiniz ömrünüzü kazanmanız mümkün değildir. Genç yaşta olanlarla benim aramda, zaman bakımından bir arpa boyu mesafe vardır. Eğer insanca bu ömre değerini vermek istiyor iseniz, çok çalışmalısınız. Öldükten sonra bile yaşayan insanlar arasına girmek için mutlaka eserler bırakmanız gerekir. Öldükten sonra, yaşamak için, iyiliklerle anılmalısınız, işte o zaman yaşarsınız. İnsanlar iyilikle anılmadıkları zaman yaşarken bile ölmüşlerdir. Yeni yılda barış, huzur ve esenlikler dilerim.Bu Haber 947 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI