Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Ocak 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Uzanan El

Çok büyük bir şirket, yüksek derecede bir idareci almak için, bu işe talipleri mülâkata tabi tutar. Bunun için de adayların giriş yerine yakın, yere bir kitap bırakılır. Mülâkata giren adaylar kendilerini anlatırlar. İşte, bilgisayar bildiklerini, ekonomi tahsil ettiklerini ve birkaç lisan bildiklerini ifade ederek, işi kapma yarışına girerler. Fakat, hepsi çok mükemmel ve eğitimli olmalarına rağmen; mülâkat komisyonu giren adaylardan pek tatmin olmamaktadır. Mülâkatın sonuna doğru, bir aday içeriye girer ve yerdeki kitabı alarak, masanın üzerine koyar. Bunun karşısında komisyon pür dikkat kesilmiştir. Aday şunu biliyorum, bunu da biliyorum diyerek kendini anlatır, anlatır. Anlattıkları diğer adaylardan pek de farklı değildir. Bilgisayar bilmekte, ekonomi okumuş ve birkaç yabancı dil bilmektedir. Son olarak aday “Efendim söylemeği unutuyordum, ben bir de haddimi bilirim” der. Bunun üzerine işe alınır. Evet, Ülkemizde haddini bilmeyenler demeyeceğim, haddini çok aşanlar çoğaldı.

Nerede bu yoğurdun bolluğu, adamlar kendi başlarına, Güney Doğuda bir devlet kurma peşindeler. Bizim de beleşe verecek çok toprağımız vardı da, verecek kimse arıyorduk. Bu adamlar ne kadar haddini bilmez insanlar. Ama, Türkiye Cumhuriyetinin ekmeğini yedikleri çok belli, zira bu topraklarda beslenip bizleri arkadan vuran çok insanlar gördük. Bunlar ne ilk ne de son olmayacaklar. Elbette, Güney Doğuyu onlara aldığımız değer üzerinden verebiliriz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onlara bir değil birkaç sefer elini uzattı. Fakat bu herhalde yanlış anlaşıldı. Binlerce yıldır yaşadığımız bu topraklarda yine hep beraber, tek bayrak, tek ülke, tek istiklâl marşı ile üniter devlet olarak yaşamak teklif edildi. Kimse çıkıp, size, Güney Doğu’yu vereceğiz demedi. Burada, T.C olarak ihmallerimiz de vardır. Barış süreci diyerek, onlara itimat etmenin yanlış olduğunu defalarca yazdım. Onların barıştan anladıkları, silahtır ve terördür. Dünyanın hiçbir ülkesi terör ile anlaşmağa girmez. Çünkü terör ile anlaşma yapılmaz ve yapılması da mümkün değildir. Özellikle gelişmiş ülkeler, terör örgütlerini kullanırlar. Kaderin cilvesi veya ilâhi adalet olarak da, kurdukları ve kullandıkları bu terör örgütleri silahlarını, kendilerini kurarak destekleyen insanlara ve milletlere doğrulturlar.

Ülkemiz uygulanan iç politika ve dış politikadaki yanlışlar nedeniyle, yalnız ve çok güç durumdadır. Burada unutulmaması gereken en önemli husus ise, bu milletin en güç durumlarda yarattığı mucizelerdir. Her zaman Lozan hariç, savaşta kazandıklarımızı masada kaybettiğimiz gerçeği de doğrudur. Şimdi tekrar Türk’ün ateşle sınavı yapılmaktadır. Yalnız, T.C asla bir terör örgütünün isteklerine boyun eğecek değildir. Bunun siyasi partiler ve içinde bulunduğumuz durumla ilgisi yoktur. Tarih şahittir ki, Türklerin verdiği tavizler, karşılarına dinozorlar olarak çıkmıştır, lakin bu millet yine galip gelmesini bilmiştir. İçinde bulunduğumuz imkân ve şerait ne kadar olumsuz olursa olsun durum değişmeyecektir. Bunun sonucu olarak da, birçok insanımız hayatını kaybedecek veya şehitler verilecektir. Burada bir soruyu sormak isterim. Acaba, terör örgütü bu şekilde, kendi insanı dediği Kürtlerin haklarını mı korumaktadır? Yoksa kendilerine bir çıkar temin etmek içim mi, teröre başvurmaktadır? İkinci olasılık her zaman ağır basmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Doğudan, Batıya; Kuzeyden Güneye bürün yurttaşlarının yanındadır ve bütün yurttaşların hakları Anayasamızın güvencesinde yer almaktadır. Diğer yolar hüsrana giden yollardır. Saygılarımla.Bu Haber 897 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI