Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Ocak 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Bu Nereden Çıktı

Suudi Arabistan’da muhaliflerden olan, Ayetullah Nemr ile 47 kişinin idam edilmesi, zaten parça, parça olan İslam âleminin daha da parçalanacağına dair belirtileri ortaya koymaktadır.  Din âlimlerinin bu çok parçalanma karşısında, İslâm’daki mezhep ve tarikatların özelliklerini ortaya koyarak, bunlar hakkında bilgi verebileceklerini de tahmin edemiyorum. İslâm tarikat ve mezheplerinde gördüğüm en önemli özellik, birinin diğerini reddederek, durumu birbirini katledecek seviyeye kadar götürmeleridir.  İslâm’da en büyük övünç ve gurur kaynağımızın, değişmeden bizlere kadar ulaşan Allah’ın Kitabı Kur’an’a sahip olmamızdır. Kur’an tek ve bunu bizlere getiren Peygamberimiz, Hazreti Muhammet tek olmasına rağmen ve Allah’a giden yolun da tek olması gerekir iken, neden insanlar bu yolları fazlalaştırmaktadır? Birçok Müslüman Ülkede, dindeki bu parçalanma dolayısıyla, öldürenin Allah’ü Ekber diyerek öldürmesi ve öleninde ölürken Allah’ü Ekber demesini bir türlü anlayamamışımdır. Bu konuda tartıştığım birçok kimse, kendilerinin dışındaki mezhep veya tarikatları hak mezhep veya tarikatlardan saymamaktadırlar. Müslümanlıkta ruhban sınıfının olmadığı ve Allah ile kul arasına kimsenin giremediği durum ve takvanın esas olduğu bir din olarak ortaya çıkmaktadır. O zaman şu soruyu sormamız gerekir: Kur’an’a ve Hz. Muhammed’e inanan insanların birbirlerini öldürülmelerine kim karar veriyor ve bu nereden çıkmaktadır.

Ben bir din bilgini değilim ve Müslümanlıkla ilgili yorumlarda bulunmam da bir bilim insanı olarak, kendi konumun dışındaki konularda ahkâm kesmeme engeldir. Ama bu mezhep ve tarikat çatışmaları o seviye geldi ki, mesele içinden çıkılmaz bir durum olarak ortadadır. İran ile Suudi Arabistan’ın ilişkilerini dondurarak, silahlı çatışmaya varacak düzeye gelmiş bulunmaktadır. Bu sadece bu iki ülke arasında değil, iki ülkenin ve diğer ülkeler arasındaki ittifaklara da yansımaktadır. Olmasını asla arzu etmem, ama Suudi Arabistan ile İran arasında çıkacak bir savaş kime yarayacaktır? Öncelikle bu sorunun cevaplanması gerekir. Bu sorunun elbette birçok cevabı vardır. Ama en kestirme cevap ise bu savaşın İslâm âlemine yaramak bir tarafa, bu âlemi çok zayıf duruma getirecektir. 1980 ile 1988 yılları arasında, Irak ve İran arasındaki birinci körfez savaşında bir milyon kişi ölmüş ve 150 milyar $’lık kayba neden olmuştur. Bu savaştan da kimse kârlı çıkmamıştır. Orta Doğu çok büyük kan kaybetmiştir.

Nereden çıktığı ve olduğu, ne yapmak istediği belli olmayan IŞİD’de ne denilebilir ki? Yaptıklarının insanlık ve din ile ilgisi var mıdır? İşin tuhaf tarafı ise, Müslümanlar birbirlerini yok ederken, parsayı batılıların toplaması da çok hazindir! Kısa bir süre önce, IŞİD’de karşı olduğu söylenen ve 34 Müslüman ülkenin yaptığı paktın içine İran’ın alınmaması ve bugün ortaya çıkan Suudi Arabistan ve İran ilişkilerinde gelinen nokta bana çok değişik düşünceleri çağrıştırmaktadır. Allah’ın onlara nimet olarak verdiği petrol, zihinsel olarak gelişmemiş Orta Doğu Ülkelerinin başına bela olmuştur ve olmağa da devam etmektedir. İslam Dünyası silkinerek kendine gelmediği, gelemediği takdirde onları daha çok badireler beklemektedir. İşin en garip tarafı, Türkiye ister istemez böyle durumlar karşısında doğru dış politikaları üretemediği için; devamlı olarak zararlı çıkmaktadır. Lütfen, 3 veya beş bin yıllık Orta Doğu tarihini inceleyiniz. Değişen bir şey yoktur ve zulümlerin katliamların ve savaşların olduğunu göreceksiniz. Ben yine de Allah’tan bu ülke liderlerine akıl ve izan dilerim. Saygılarımla.Bu Haber 787 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI