Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Şubat 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Terörü Gündemde Tutmak

Terör Türkiye’nin içerideki gündemi kadar Batının gündemini de işgal etmektedir. Sürecin başladığı günlerde, uzun süre yurtdışında bulunan, Kemal Burkay’ın Ülkemize davetini hala anladığımı söylersem yalan olur. “Eski dost düşman olmaz, koyun derisinden post olmaz” sözünü tersine çevirerek; “Eski düşman dost olmaz, koyun derisinden post olmaz” sözü buraya tam uygundur. Televizyonda ve 80 milyon insanın karşısında, İran, Türkiye, Irak ve Suriye’de bulunan Kürt’ler için “Zaten bölünmüş halde idiler, birleşseler ne olur. Onların bu hakkı değil mi? “ diyerek, sözü bu kadar ileriye götürebilen bir zat-ı muhteremdir. Diğer anlayamadığım bir husus ise, PYD’nin herhalde başkanı olan, Salih Müslim’in Türkiye’ye davetidir. Türkiye’nin bastırması ile Cenevre’de resmi görüşmelere katılamayan bu şahıs da dolaylı olarak muradına erecektir. Türkiye’deki birisi de, PYD’nin Cenevre’de temsil edilememesi ile Suriye’ye barışın gelemeyeceğini ve bir ayağının eksik olduğunu iddia etmektedir. Açık olarak ifade etmek gerekir ise, ben Barzani’ye de güvenemiyorum.

2011 yılında ABD’nin etkisi ile bozulan, Suriye-Türkiye ilişkilerinde Ülkemiz çok zararlı çıkmıştır. İşine gelmediği için, bu müttefikimiz ise, tam 180 derece dönerek, PYD’nin ve Beşar Esad’ın yanında yer almıştır. Türkiye’nin Suriye meselesinde beraberce hareket edebileceği bir grup veya devlet bulunmamasına karşı, ABD’nin en önemli müttefiki Kürt’ler ve özellikle de PYD’dir. PYD, Türkiye’nin bastırması ile saf dışı kalmakla birlikte, Salih Müslim’e ABD tarafından sesini çıkarma biz vaziyeti senin lehine kotarırız sözünü almış olmalıdır. Onun için de Salih Müslim “Türkiye’nin Cenevre’de yapacağı bir şey yoktur” sözünü kullanmaktadır.

Bir önceki makalem de üzerinde durduğum gibi, PYD için burada bir statü çıkar ise, pek şaşırmayacağım. Bu toplantı, karşılıklı grupların bir araya gelerek, haklılıklarını ortaya koyup, sonuca gidilecek bir toplantı değildir. Bütün problemler, patronların dediği şekilde halledilmeğe çalışılacaktır. Zira, kabul etmeyenlere abanın altından sopa gösterilecektir.

Bu toplantı için verilen süre 6 ay olmasına rağmen; bu sürenin sonunda, bir yere varılabileceğini de zannetmiyorum. Bunun kanıtı ise ortadadır. Orta Doğu’da bir ülke gösteriniz ki, diğer bir ülke ile dostluk içinde olsunlar. Tarih süreci içinde olmamışlar ve şimdi de asla olamayacaklardır. Onun için de Cenevre’de grupların karşı, karşıya gelmeleri imkânsız hale getirilmiştir. Her zaman esefle izlediğim, hepsi de Müslüman olan bu gruplar icazeti, Hıristiyan ve Musevilerden almaktadırlar. Çünkü, etnik ve mezhepsel ayırımların had safhada olduğu bir alandır ve çoğunluğu Müslüman olan gruplar birbirlerini kıyasıya öldürmekte, bunun sonucunda kin ve kan deryası içinde boğulmaktadırlar. Benim Cenevre’deki toplantıdan iki bakımdan ümidim yoktur. Birincisi, bu grupların anlaşmaları mümkün olmayacaktır. Diyelim ki, Rusya ve ABD’nin bastırması ile bir noktaya geleceklerini var sayalım. Buradaki alınan kararalar nasıl uygulanacaktır. Çünkü Cenevre’deki grupların yaptırım güçlerinin olduğunu zannetmiyorum. İkinci olarak şunu söyleyebilirim ki, bu toplantılar, Kıbrıs’ta olduğu gibi senelerce sürebilir. Bunun anlamı şudur ki, Orta Doğu’da kan bizi de içine alacak şekilde alabildiğine devam edecektir. Bunlara bir şey daha ilâve etmek isterim ki, bu toplantıyı organize eden batılılar da samimi değillerdir. Niçin samimi olsunlar ki, Orta Doğu’daki karışıklıklar onların ekmeğine yağ sürmektedir. Saygılarımla. Bu Haber 979 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI