Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
10 Mart 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Mülteci Sorunu

15 Mart 2011 tarihinde Suriye’de başlayan ve Beşar Esad’a karşı olan hareketlere karşı, Nisan 2011 ordu harekete geçerek bu iç savaşı bastırmaya başlamıştır. Aradan geçen beş yıllık süreç içinde, Suriye bir kaosa sürüklenmiştir. Bu iç savaşta başı sıkışanlar ise, soluğu Türkiye’de almışlardır. Bugün, Suriye’den Ülkemize sığınan mültecilerin sayışı tam olarak bilinmemekte ve bunun 2,5 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, mültecilerin tam olarak kayıtları tutulmamakta ve çoğu ülkemiz içinde başına buyruk olarak dolaşmaktadırlar.  Bu şekilde başıboş bir mülteci akının getirdiği problemler oldukça fazladır. Bu başıboşluktan yararlanan, terör örgütü elemanları da Ülkemizde cirit atmaktadırlar. Bu bakımdan kim mülteci, kim terör örgütü elemanı bunu anlamak da mümkün olmamaktadır. Başkentimize kadar uzanan terörün, Ülkemiz içindeki pervasızlığı da buradan kaynaklanmakta ve bu mülteci akının en önemli sorunudur.

Mülteci sorununda ikinci mesele ise, bunların Türkiye’de kalmayıp, özellikle de AB ülkelerine doğru hareketle, akla, hayale gelmeyecek şekildeki yöntemlere başvurmalarıdır. Şurası açıktır ki, Ülkemize gelen bu mültecilerin büyük bir çoğunluğu, Müslüman bir ülke olan, Türkiye yerine AB ülkelerini tercih ettikleri ortadadır. Sadece, Ülkemize gelen bu mültecilerde değil, Dünyanın her yerindeki Müslümanlarda görülen en önemli istek, bir batı ülkesine kapağı atmaktır. Türkiye’de yaşayan birçok vatandaşımız da bu istek vardır. Elbette ki, bu anlaşılması çok zor bir durumdur. Öteden beri üzerinde durduğum gibi, kendi vatanını yaşanabilir bir ülke yapmak yerine, gelişmiş ülkelere olan bu eğilimi de anlayamıyorum. Burada, başta milliyet ve din duygularındaki erozyonun ortaya koyduğu durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Mülteci akının getirdiği en önemli husus ise, çoğunun dilencilikle geçinmesi ve yaşam şartlarını çok kötü şartlarda devam ettirmeleridir. Bu şartların ülkelerindeki şartlardan da kötü oluşu onları yeni yerlere, daha doğrusu gelişmiş ülkelere doğru hareket etmelerine sebep olmaktadır. Ülkemizde 3-5 milyon vatandaşımız işiz olarak gezer iken, bunlara ilâve olarak 2-3 milyon mültecinin yükünü taşıması mümkün değildir. GSMH 10 bin doların altında olan Ülkemizde onların, normal şartlar altında iaşe ve ibatelerini sağlamak imkânsızdır. Bunun yanında AB’nin, mültecilerin AB ülkelerine gitmemeleri şartı ile 3 ( € ) milyon EURO vadetmelerini ben çok anlamsız olarak ve milli gururumuzu inciten bir durum olarak görüyorum. Türkiye dünyadaki başı sıkışan mültecilerin kabul edildiği bir yer midir? Bu ülkeleri soyup soğana çeviren batılılar, bir kere daha çirkin yüzlerini göstermişlerdir. Avrupa’daki bir ülkeye, bir şekilde göç eden mülteciler, Türkiye’ye iade edilecekler.  Bunun manasını ben anlayamıyorum.  Eğer, bu mültecilere insaniyetle bakıyorlar ise, niçin Türkiye bunu bütün yükünü çekmelidir? Orta Doğu’yu Birinci Dünya Savaşından bu yana karıştıranlar niçin bu yükümlülüğü omuzlamazlar ki? Başta ABD, Kanada, UK olmak üzere AB ülkeleri; Orta Doğu’daki petrolü götürerek, hayat seviyelerini yükseltmişlerdir. Onlara göre, Orta Doğu’dan gelecek mülteciler, onların yaşam seviyelerini düşürecekleri gibi, kirliliği de ortaya koyacaklarıdır. Bu şekildeki anlayış asla Dünyaya hükümran olamamıştır. Bir gün ve bir şekilde ilâhi adalet yerine gelecektir. Dünya’da ve her ülkenin halkının yaşadığı topraklarında barış içinde yaşamaları, hakça paylaşmaktan geçeceği unutulmamalıdır. Saygılarımla.Bu Haber 1059 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI