Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Mart 2016 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Germemek Lâzım

Ülkemiz içte ve dışta birçok ayrımcı ve düşman odaklarla mücadele ederken, siyasetçilerimiz de onların ekmeğine yağ sürdükleri gerçeği ortadadır. Eğer, Türkiye Cumhuriyeti demokrasi ile idare edilen bir devlet ise, İktidarlar yapılacak her türlü, haklı veya haksız tenkitleri ve muhalefetin varlığını da tolerans ile karşılaması gerekir. İşte bunu kaybettiğimiz zaman ise, bu tutum demokrasiden başka bir şey olmaktadır. Popülizm’den etkilenen halk birbirine karşı cephe almaktadır. Elbette, bu şekildeki siyasetten ister, istemez halk da etkilenmekte ve kendi aralarında muayyen kamplara bölünmeleri hiç iyi bir durum da değildir.

Lütfen haberleri dinlerken veya gazeteleri okur iken bir şeye dikkat ediniz. Muhalefetten birisi veya iktidardan birisi ortaya bir fikir attığı zaman; bunu cevabı çok kısa bir zaman içinde verilmektedir. Buna bir şey demiyorum. Yalnız, cevaba başlamadan önce, bu fikri ortaya atan kişiye hakaretamiz sözlerle cevaba başlanmaktadır. Fikir münakaşalarında şahsiyet yaparak, karşı tarafı rencide edecek sözlerden sakınmak gereği, demokratik bir anlayışta önemli bir göstergedir. Karşılıklı fikirlerin çarpıştığı ortamlarda, şahsiyetle ilgili kırıcı sözler ve özellikle de küfürlerden kaçınılmalıdır. Eğer bir insanı aşağılamak için küfreder, şahsiyet yaparsanız; muarızını alçaltmak istediğiniz seviyenin çok altına kendi, kendinizi itersiniz. Zeki ve bilgi birikimi olan insanlar, hiç hakaret etmeden istedikleri her şeyi söyleyebilirler. İkinci dünya savaşını yöneten ve Nazi Almanya’sını dize getiren Winston Churchill (1874-1965), hemen savaş sonrasında (26 Temmuz 1945) başbakanlıktan ayrılmak durumunda kalır. Başbakanlığı terk ederken, yeni Başbakan Clement Attlee (1883-1967), başbakanlığa gelmiştir. Eski ve yeni başbakan, birbirlerini görmemezlikten gelerek, yollarına devam ederler. Bu arada basından kimleri, Churchill’e yaklaşarak; yeni başbakan C. Attlee’nin başbakanlığa geldiğini ifade etmesi üzerine; Churchill “ben bir başbakanlık otomobilinin geldiğini gördüm, ama otomobilin boştu” der. Gerçekten de Churchill’in tahminleri doğru çıkar ve 26 Ekim 1951 yılında tekrar başbakanlığa 2. defa gelir. Elbette, bir Türk ve Müslüman düşmanı Churchill, İngiltere tarihinde ve 2. Dünya savaşında, Dünyayı Nazilerden kurtaran bir liderdir. 

Elbette, demokrasinin gereği olarak, vatandaşlarımız istedikleri, icraatlarını tasvip ettikleri partilere oylarını vereceklerdir. Yalnız, siyasilerimiz konuşmalarında ortamı germeden konuşmalarını yapmaları gereği ortadadır. İnsanlarımızı birbirine düşürecek konuşmalardan da uzak durmak lâzımdır. Çünkü liderler arasındaki anlaşmazlıklar ve birbirlerine olan kötü davranışları bunun karesi kadar yoğunlukta halkımıza intikal etmektedir. Bu davranışlardan, konuşmalarında liderler sakınmalılardır. Hangi partiden olursa olsun, milli birlik ve beraberliğimize karşı yekvücut olmamız gerekir. Elbette, bu bütünlüğü bozmak isteyen grup ve siyasal oluşumlar da olabilir. Onlara, kanunların gerektirdiği şekilde davranılmalıdır. Yalnız, devleti temsil eden, başta iktidar olmak üzere, muhalefet liderlerinin, omuzlarına yüklenmiş oldukları yükümlükleri hiçe sayan davranışlardan da kaçınmalıdırlar. Devlet idaresinde, pardon, af edersiniz, ben yanlış yaptım olamaz. Çünkü şahsi çıkarların dışında, onların omuzlarında 80 milyon insanın yüklediği, mesuliyetler vardır. Siyaset, şahsi çıkarlar ve ikbal için yapılmaz.  Ülke insanının müreffeh şekilde ve yarından emin olacak şekilde yaşamasına yönelik tedbirler için kendini vermek ve çalışmak için siyaset yapılır. Saygılarımla. Bu Haber 1033 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI